şükela:  tümü | bugün
 • doğruysa adam kral... bununla ilgili dedikoduluktan çıkan söylem şu; yeni telefon çıktığında eski telefonlara yeni sürüm yükleyerek apple’ın o telefonları yavaşlatması.
  adam testlerle deneylerle bunu kanıtlamış ve apple ın olayla ilgili açıklaması ise komik, şarjlar fazla gitsin diye yaptık..
  bu karar umarım örnek olur...
 • apple gerçekten dürüst olmak istiyorsa aşağıdaki 3 maddeyi yerine getirmelidir

  1 - yapacağı yazılım güncelleştirmesinde pil sağlığı ile beraber işlemci hızınında görüntülenebilmesi

  2 - işlemci hızı ile ilgili görüntüleme yapılabilmesi için 3. parti yazılımların low level donanıma erişmesini sağlayacak engellemelerin devre dışı bırakılmasıdır. böyle birşey yapılırsa antutu gibi büyük test firmaları gerçekten iphone hızını diğer modeller ile test edebilir. bu konuda en başarılı olarak halen android cihazlar test edilebiliyor. bu arada mevcut appstore da mevcut programlar tam olarak apple işlemci hızını söyleyemiyor. aradaki yazılım filtrasyonu sonucu program bilgileri çekiyor.

  3 - yukarıda saydığım işlemlerin apple bilgisayarları için de uygulanmasıdır. çünkü son yıllarda çıkan yazılım güncelleştirmelerinde core i5 işlemcilere sahip bilgisayarlar bile neredeyse core 2 duo gibi davranmaktadır. büyük ihtimalle apple bilgisayarlarına da aynı fırıldağı yapmaktadır.

  pil değişim fiyatını düşürüp, biz yazılıma pil sağlığı bölümünü ekleyeceğiz demekle işlemcinin yazılım ile sınırlamasını kaldıracağız açıklaması bir değildir. apple halen şark kurnazlığına devam ediyor.
 • apple da burayı okuyodu zaten.