şükela:  tümü | bugün
  • bizzat kendimde ve çevremdeki bir çok insanın iphone'unda tespit ettiğim durum.

klasik muhabbet vardır ya, abi bunları 5 senelik yapıyorlar, sonra yedek parça ya da yenisinin alınması için bozuluyor bir şekilde diye. heh işte iphone'da bu süre 2 yıl. genelde 2 yıl sonra bu alet teklemeye başlıyor abi. valla bak. önce bataryası çabuk bitmeye başlıyor. hadi batarya kullanıma bağlı, bilimsel bir açıklaması var diyelim. ama tek sorun batarya değil. yok ekran gidiyor, yok ekran dokunmatiği bozuluyor, yok ses gitmiyor falan ama bu sorunların büyük bir kısmı 2 sene sonrasında başlıyor nedense. istisnalar tabii ki vardır ama onları da böyle bir algı oluşmasın diye bilerek ürettiklerini düşünüyorum valla(:

sonra apple'ın kasasındaki nakit varlıkları dünyanın bilmem kaç ülkesinin merkez bankasındaki kasasından daha fazla. olur tabii aq. en fazla 2 sene sonraki iphone versiyonuna mecbur bırakıyorlar insanları.

klasik bir geyikle bitireyim bu tespiti. isteseler hiç bozulmayacak iphone'da yaparlar da yapmıyorlar işte. geyik falan değil bence bu arada, cidden böyle bu durum.
  • aklıma nedense bunu getirmiştir https://i.hizliresim.com/kw9oow.jpg
  • 7 senelik iphone 4'e sahip bir insan evladı olarak katılmadığım önerme. kaldı ki çevremde gördüğüm birçok iphone kullanıcısı da bu fikirde. değiştirenlerin çoğu, uygulama günceleme sorunu ve teknoloji manyaklığı yüzünden değiştiriyor (bkz: tüketim kültürü). samsung ve muadili telefonlar için 2 sene gibi bir süreyi ekonomik ömür olarak almak daha olasıyken bunu iphone için söylemek biraz zor. çünkü herşeyden önce diğer telefonlar gibi açık işletim sistemine sahip olmadığı için (bkz: ios işletim sistemi) 1,5-2 sene sonra database'in şişme veya bozulma olasılığı az.
  • (bkz: planlı eskitme)
    (bkz: planned obsolescence)

belgeseli bile vardı, hatırlayınca yazarım.

ek: the light bulb conspiracy
  • %100 verimli şekilde diye değerlendireceksek katıldığın önerme. onun dışında 5 sene kullanılabiliyor rahatlıkla.
  • (bkz: kaynak götüm)

elimdeki 5 senelik 4s ve götüm beraberce güldük.
  • kısmen katıldığım tesbit. bir çok telefon 2 seneden sonra artık eski performansını vermiyor. bazı telefonlar da güncelleme ayağına resmen pert ediliyor. çevremde bir sürü iphone kullanıcısı bu dertten yakınıyor. android de benzer durumlar var. adamlar her sene sana yeni telefon satma peşinde.
  • 2 yılı çok az bulduğum tespit. 3,5 falan desen tamam. 4,5 yıldır iphone 5 kullanıyorum. özellikle son 1 senedir şarj su gibi gidiyor. ortalama bir internet kullanımı ile sabah şarjdan çektiğim telefon akşamı zor görüyor. o yüzden power bank kullanıyorum. sanırım 3-4 ay içinde değiştiririm artık.
  • yukarida olayla ilgili bi belgesel olan ampul komplosunun linki verilmis buda basligi acan arkadasin hakli oldugunun kaniti nitelikte belgeseldeki apple bolumu
    bu bozulma tamirat olayida bambaska bir endustri dusunsenize bozulmayan arabalar, elektronikler, patlamayan eskimeyen lastikler... sanayide biz tas kirigimi yiyelim minvalinde karsilanir bu utopya.
  • peki bundan şeyin haberi var mı;

iphone'un.

3 yıl oldu en ufak bir şikayetim yok. timsahlar yemediği sürece bi 3 yıl daha yaşar.