şükela:  tümü | bugün
 • düşünün ki telefonunuz şifrenizi sizden habersiz değiştiriyor ve onu tekrar kullanabilmeniz için içerisindeki her şeyi silip telefonu baştan kurmanızı istiyor. evet benim başıma bu geldi.

  ve hayır, şifremi unutmadım.

  dün akşamdan beri içinde bulunduğum vaziyet. aylardır 4 haneli şifre kullanmıyorum, ancak dün telefonu kapatıp açtığımda benden 6 haneli şifrem yerine 4 haneli bir şifre istedi. eski şifremi girdim kabul etmedi, 6 haneli şifremin ilk 4 hanesini girdim onu da kabul etmedi. hatta belki işe yarar diye 1234 ve 0000 bile denedim, sonuç yok. en sonunda o kadar çok denedim ki artık telefon süresiz kilitlendi.

  soruma cevap bulabilmek için discussions.apple.com 'daki tartışmalara göz gezdirdim ve fark ettim ki bu yeni bir problem değilmiş, apple'ın yıllardır düzeltemediği bir sorunmuş ve tek yaşayan da ben değilmişim.

  şimdi işin en saçma kısmı da burada başlıyor, telefonu kurtarabilmek için (artık nasıl kurtarmaksa) içindeki tüm verileri silmem gerekiyormuş. eğer itunes üzerinden yedekleme yaptıysam verilerimi geri yükleyebilirmişim (çok sağolun valla bilmiyodum bunu) ama eğer yapmadıysam telefondaki her şeyin silinmesi gerekiyormuş.

  bu sizin aptal yazılımınızın bir hatası, kullanıcı olarak benim hiç bir hatam yok (hala ısrarla iphone satın almak haricinde) ve siz bu sorunu düzeltmenin tek yolu olarak bana telefonumdaki her şeyi silmeyi öneriyorsunuz.

  ürettiğiniz işletim sisteminin benim 6 haneli şifremi 4 haneli bir şifreyle değiştirmesinin bir sebebi olmalı değil mi? ve buna 1 saat boyunca telefonumdaki tüm verileri silip telefonu yeniden kurmakla uğraşmaktan, yedeklemediğim her şeyi kaybetmekten daha iyi bir çözüm üretmelisiniz, değil mi?
 • maalesef her işletim sisteminde bulunan bug’lardan biri.
  teknolojiyle yaşayacaksak bunlarla haşır neşir olacağımızı da bilmek gerekiyor. burada başlık açmak yerine apple store’a gitmeni tavsiye ederim.
 • tahminime göre birisi telefonunuzu açmaya çalıştı. iphonelerde belirli bir yanlış şifre girişinden sonra telefon kendisini güvenlik amaçlı olarak sıfırlıyor. ayarları kurcaladığınızda bulabilirsiniz.
 • apple köleleri nin bir şekilde savunacağı dev bug. her gün hunharca boklanan windows'ta, android'de böyle şeyler var mı diye sorsan "ama yabaş yeeaa". he canım yavaş. ahahah.
 • ios yazılım buglarından biri. daha önce bu sorunu yaşadığını duyduğum 3 arkadaşım da uzun zamandır güncellemelerini yapmamıştı, otomatik güncelleme ios 12 ile geldiğinden dolayı neyin sebep olduğu konusunda net bir teorim yok açıkçası. diğer türlü güncelleme sırasında dosyaların corrupt olması ile ilişkilendirecektim.

  şahsen hiç yaşamadım fakat başına gelen bir iki tanıdığım var. eğer cihazınızın ekranında "iphone etkin değil - itunes'a bağlayın" yazıyorsa geçmiş olsun telefonu sıfırlamaktan başka çareniz yok fakat bu yazmıyorsa bir ihtimal zorla yeniden başlatma yine başka bir ihtimal de kurtarma modu ile itunes üzerinden güncellemek işe yarayabilir. elbette her durumda bu önerdiklerim çözmez fakat bir anormallik gördüğünüzde telefonu komple kilitlemeden denemenizi mutlaka öneririm.

  işin komik tarafı apple'ın bununla ilgili veri toplaması mümkün değil zira telefon ekranı kilitlenince itunes'a bağlanamıyor ve içerisindeki test verileri bilgisayara aktarılamıyor bu sebeple bu bugın çözümü de gelmeyecektir diye düşünmekteyim.
 • eskiden ios passcode 4 haneliydi. ilgili update'ten sonra 6 hane amelelik gibi geldiği için hemen ayarlarını araştırıp 4 haneye indirmiştim tekrar. aynı sorunu yaşamak istemeyen herkese de önerim budur.

  verilerin kurtulamamasına geline, fbi ile apple'ı davalık eden passcode olayı bu.

  fbi, 2 aralık 2015 san bernardino saldırısının failine ait iphone 5c model telefonu ele geçirdi, ama passcode'u açamadıkları için içindeki verilere ulaşamadılar. fbi apple'dan yardım istedi, apple bu şifreyi kendilerinin de kıramayacağını söyledi. fbi, apple'a dava açtı:
  * https://www.bbc.com/…/160219_apple_fbi_5_soru.shtml
  * https://tr.sputniknews.com/…im-cook-san-bernardino/
  * (bkz: fbi'ın apple'dan backdoor talep etmesi)

  tim cook, halka sesleniş yaptı:
  * (bkz: tim cook'un fbi'a güvenlik ayarı vermesi)
  * https://www.apple.com/customer-letter/

  mahkeme apple'ı haklı buldu:
  * https://www.bbc.com/…0301_apple_fbi_brooklyn_davasi

  fbi apple'a açtığı davayı geri çekti:
  * https://www.bbc.com/…erler/2016/03/160328_fbi_apple

  fbi'ın bu iphone'un şifresini kırdırmak için 1.3 milyon dolar harcadığı açıklandı:
  * https://www.ntv.com.tr/…cadi,dfy2v4loqecuijiixaoobw

  apple, fbi'ın 1.3 milyon dolara telefonun şifresini kırmasını sağlayan güvenlik açığını yeni güncellemeyle kapattı:
  * https://tr.euronews.com/…guvenlik-acigini-kapatiyor

  fbi apple'a hâlâ kızgın:
  * https://tr.sputniknews.com/…calisanlarina-ahmaklar/

  kısacası passcode girerek telefona erişemiyorsanız (ister şifreyi unutmuş olun, ister bir bug'dan dolayı şifre değişmiş olsun) fbi da olsanız faydası yok. verileriniz gider. telefonunuzu düzenli olarak yedekleyin.
 • iphonen köpeği ne haha :) androidin komünitesi midemi bulandırıyor. apple’la bir alakaları olmayıp ara sıra kızıp götlerine kalem soktuklarını hayal ediyorum.

  eğer olayın bug kaynaklı olduğuna eminseniz(ben böyle bir bug duymadım görmedim, link de verilmemiş) ve telefonda otomatik yedekleme aktif ise cihazı şarja takın kendisini yedeklesin, sonra silip yedekten yüklersiniz.