• iphone amerika'da 6885 liraya, ülkemizde ise 11.999 liraya satılıyor! gerçekten çok fantastik bir durum. kaynak twit

kişi başına düşen milli geliri ülkemizden 7 kat fazla olan insanlar bu ürünü bizden 5 bin lira ucuza alıyor !

yahu nasıl acımasız bir vergi politikamız var bizim. apple kazanmıyor o kadar.
  • birde araba fiyatlarına bak türkiye satış fiyatına abd de 3 tane range rover alıyorsun :)

edit: 2020 model range rover sport abd fiyatı $80,277. (548.536 tl) link
    türkiye satış fiyatı 1.845.000 tl. link

aynı araçtan abd de 3 tane alıyorsunuz cebinize de 200 bin tl para kalıyor :)

abd de asgari ücretle çalışan birisi 3 senede maaşıyla range rover alabiliyor.
    türkiye de asgari ücretle çalışan birisi 70 senede bile bu arabayı alamıyor!
  • sen bir de buna bak.
    oturur ağlarsın
    el oğlu nelere biniyor...

ağlama garantili görsel

bu arada bu aracın türkiye’deki yıllık mtv (motorlu taşıtlar vergisi) vergisi 25.000 tl civarı?:)))
    ağlamaya devam?

edit:ekleme
  • tek kelime ile vay amk diyorum .
  • bi bitmediniz!

sevgili gençler bu tarz araba ve cep telefonu alım gücü odaklı kıyaslamalarınızda nedense sürekli amerika gibi almanya gibi dünyanın bir ve iki numaralarıyla kıyas yapma huyundan vazgeçmediniz. uzun uzun yazmayacağım. bu ülkeler zengin ülkeler biz ise orta halli bir ülkeyiz. mesela çok enteresandır fakir ülkeler de var bu dünyada! hani diyorsunuz ya burada bir öğretmen şu kadar maaşıyla şunu alırken almanya’da vs. diye. işte o bahsettiğim fakir ülkelerde bir öğretmenin alacağı en iyi şey bisiklet olabiliyor.

demem o ki kıyaslama yaptığınız abd’de millet 20’li 30’lu yıllarda beyaz eşya kullanırken bizim memlekete bunlar 50 sene sonra geldi. diyelim ki buzdolabını bir şekilde aldın geldin, onu kullanacağın usulüne uygun elektrik şebekesinin tüm illere yayılması 80’li yılları buldu.

son 400 seneyi sanayileşerek, dünyayı sömürerek geçiren ülkelerle bir zahmet o kadar farkımız da olsun. sen ahmet haşim’in anlattığı gibi 100 sene önce tezek yapıp yakmak için hayvan zibili peşinde koşarken adamlar seri üretim otomobil üretiyorlardı. senin deden köyde gaz yağı yolu gözlerken alman’ın dedesi, amerikalı’nın dedesi çiftlikte, köşkte yaşıyordu. bu memleketin garibanlığı, yoksulluğu yeni mevzu değil. öyle değil diyorsanız bunu bir de tel dolap kullanan büyüklerinize sorun.

not: aslında bu kıyaslamaları iyiden iyiye düşünüp yapsanız iyi olur, bu kıyaslamaları yaparak farkında olmadan akp’yi başarılı konuma sokuyorsunuz, haberiniz yok.

ilginç değil mi? açıklayayım. babalarınıza sorarsanız 80’li, 90’lı yıllarda milletin yurt dışından neler getirdiğini öğrenip şaşırırsınız. (öncesine girmeyelim orası hepten kötü) şu an her sezon yenisini alıp kolayca çöpe attığınız spor ayakkabıları getiriyordu abd’den millet. para verip alamıyordun çünkü yoktu. arkadaş almancılar çikolatayla, kahveyle hava atıyorlardı. ve kimse bu durumu yadırgamıyordu. neden? çünkü herkes bizim klasmanımızın ne olduğunu da biliyordu avrupa’nın, abd’nin klasmanının ne olduğunu da.

yani demem o ki siz bugün kendinizi bir alman bir abd vatandaşıyla ekonomik açıdan kıyaslayabiliyorsanız, o bunu alıyor ben niye alamıyorum diyorsanız sizin düştüğünüz durum için üzgünüm ama bu akp’nin başarılı olduğunun itirafıdır. (bunu ben demiyorum, böyle kıyaslamalar yaparak siz diyorsunuz )

özet: hala anlamayan varsa komşusunun babası yeni otomobil alınca “biz niye almıyoruz” diyen zırlak bir ergendir. sonuçta o da “bir birim baba” seninki de “bir birim baba” değil mi paşam? yalnız o zengin baba, seninki orta direk!
  • amerika vatandaşları maaşlarını türk lirası cinsinden aldıkları için çok kayda değer bir tespit.
  • en azından bugün de yapılan karşılaştırmalara bakarak güldük. onların bu mizahtan mahrum kaldığını düşünerek rahatlayalım.
  • bir telefon sana bir telefon devlete.
  • üfff sen bir de araba ev fiyatlarını görsen kafayı yersin
  • ithalatı azaltıp ülkenin çok daha hızlı fakirlesmesini önlemek için doğru olandır. bu fiyatıyla bile işsizin asgari ücretlinin öğrencinin elinde gezmekte olan telefondur. adam fabrikada paketleme yapıyor ülkeye katma değer faydasi yok elinde son model telefon kusura bakmayın haketmiyoruz. sende üret sende ihracat yap senin ülkendede o fiyat olur kusura bakma. ülkende üretilen en ufak parçası yok o aletin bide üretici ülkesiyle aşağı yukarı aynı fiyatlara olmasını hayal ediyorsun çok safsın.
hesabın var mı? giriş yap