şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kisiyi zorla meslek kaygisi ruh haline sokan rehincilik davranis bicimleri adlarina verilen ad. orneklendirmek gerekirse, her daim ticaretle ugrasmak isteyen kisi babanin etkisiyle doktor oluyor. buna gore ticaret hayalleri ile yanip tutusan kisi bir anlamda hayatin ilerleyen kesitlerini "rehinsel" sekilde geciriyor ve doktor olarak hayatina devam ediyor. kisiyi sanildigi gibi hayatta zoraki tutumlar cercevesinde mutsuz kiliyor, yaptigi iste basarisiz oldugu gibi bagimli bir kimlige burunerek baska bagimsiz insanlarin yerini dolduruyor. kisacasi, yaptirimlarin ve istenmeyen davranislarin yol acacigi istemdisi durumlari meydana getiren, bunyeyi terso etkileyen kimlik cesitlemesi.

  (bkz: gelecege ipotek koymak)
 • marcia'nın kimlik statüleri teorisinde geçen bir olgu.

  '' bu kimliğe sahip bireyler başka seçenekler düşünmezler ailevi ve sosyal değerlere sıkı sıkıya bağlanırlar. aileleri onları yönlendirir ve karar verir. yönlendirici ve baskıcı ailelerden gelirler.''
 • kriz yasanmaz. baglanma yasanir. kendi rizasi ile kararlarini baskalarina aldirir.
  (bkz: marcia'nın kimlik statüleri)
 • türkiye toplumunun neredeyse tamamının sahip olduğu kimlik türü.

  itaat ve konformite o kadar yüceltiliyor ki, "kendi olmak/kendilik" kavramına o kadar yer yok ki birilerine peşkeş çekilmiş kimlikler geziyor ortada "bireyim" diye.