şükela:  tümü | bugün
 • roman karakteri için (bkz: zübükzade ibraam bey)
 • "ağırlığımca altın verseler partimi değiştirmem" diyen milletvekili. eski bakan. (bkz: zübük)
 • zübük filminde kemal sunal'ın canlandırdığı karakter.
 • goz boyama ustasi...

  (bkz: degisik sekillerde tasakliyim ben demek)
 • (bkz: huzur partisi)
 • seçimlerden önce beyaz eşya dağıtmak onun bile aklına gelmemişti...
 • en büyük rakibi avukat burhan kemal kılıçdaroğlu'nu çağrıştırıyor. nereden esti derseniz şu videoyu izleyin (bkz: kemal kılıçdaroğlu/#15501345). artık zübükzade kimi çağrıştırıyor orasını ben bilmem...
 • aslında hakkı yenen, değeri bilinmeyen bir adamdır ibrahim zübükzade bey.

  belediye başkanlığında aranan en büyük kıstas olan yolunu bulmak olayını iyi becermektedir. halbuki dürüst olmaktan başka bir vasfı olmayan en yakın rakibi avukat burhan öyle mi? yol bilmez iz bilmez. yolunu bulamayan adam nasıl koca kasabayı yönetecek... koca belediyeyi yönetmek ayrı, dürüstlük ayrı…

  ayrıca çekirdekten yetişme politikacıdır. belediyeciliği iyi bilmektedir. nerde, neye ihtiyaç var anında tespit etmektedir. halbuki rakibi burhan öyle mi? almış eline dosyaları, yok zübük yolsuzluk yapıyor, yok zübük halkı soyuyor, yok sömürüyor… yahu adam çalıyor ama çalışıyor. senin bir somut vaadin, bir projen var mı? yok. ancak yolsuzluk, yolsuzluk, yolsuzluk… tipik elitist zihniyet işte, tipik memur zihniyeti. sen ne anlarsın siyasetten, ne anlarsın belediyecilikten.

  proje demişken; sayın zübükzade’nin akarsuyu olmayan kasabaya baraj yapımı, kasabanın orta yerine avrupanın en büyük fabrikasının kurulması, ayrıca ortadoğu ve balkanların en büyük camiinin inşası gibi mükemmel projeleri vardır. avukat burhan’ın önerisi ne? "cami yapmayalim okul yapalim".. ulan sayın zübükzade’nin de isabetle belirttiği üzere, iman olmadıktan sonra kuru bilgi neye yarar. işte halkı tanımayan, inançlara saygısız zihniyetin tezahürüdür avukat burhan gibiler. bunlar halk çocuğu ibrahim zübükzade karşısında yenilmeye, tokat üstüne tokat yemeğe mahkumdurlar.

  ayrıca halkın büyük teveccühüne nail olmuş, yüksek bir oranla, hem belediye hem milletvekili seçimlerini kazanmış bir siyasetçi olan zübükzade’nin dalga konusu yapılması, eleştirilmesi, hakaret edilmesi, halkın tercihlerine saygısızlıktır. darbeciliktir. elitistliktir. postal yalamaktır.
 • günümüze de ışık tutan bir filmin kahramanı. o kadar güzel anlatmış ki bazı şeyleri... ama ne yazık ki şu sıralar bu filmin bir benzerinin çekilmesi veya böyle bir kahramanın beyaz perdede yer bulması mümkün değil. hem zaten her şey o kadar değişti ki. eksik kalır.

  evet dolandırıcılar, hırsızlar, yalancılar her zaman vardı. dini de kullandılar inançları da. kendi çıkarları için halkı kandırıp ceplerini doldurdular. hikaye çoğu zaman aynı... tamam... ama şimdi bir şeyler farklı. mevcut hırsızlar artık zalim. insanları kandıramadıklarında canlarına ve mallarına rahatlıkla kastedebiliyorlar. günümüz modern hırsızlarının tehdit, sindirme, korkutma gibi melekeleri de çok gelişti. ama ibrahim zübükzade böyle birisi değildi. yani dolandırıcıydı, yalancıydı ama insan öldürecek veya muhaliflerine zarar verecek kadar zalim değildi.

  işte o yüzden şimdi böyle bir film çekilmesi mümkün değil. yani o zamanki dolandırıcılar veya siyasetçiler şimdiki kadar zalim olmadıklarından gülüp geçtiler. ama şimdi böyle bir film yapılsa film stüdyosu bilmiyorum ne hale getirilir bir düşünün.

  tabi dolandırıcıların bu kadar güçlü oluşunun sebeplerine de bakmak lazım. halk dolandırılabiliyor çünkü bir çıkarı var veya bir çıkar bekliyor. kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyor. ama kaz asla gelmiyor... tam isyan edeceklerken bu sefer koyun gelecek diyorlar bizimkiler ellerindeki kazı veriyor... bir sonraki aşamada da inek için eldeki koyunlar gidiyor. kısaca halk da iki yüzlü, çıkarcı, yalancı, unutkan. namusu ve alın teri ile kazanmak yerine kolaydan köşeyi dönmenin hesabını yapıyor. onun için de sömürmesi kolay oluyor. ama günümüzde tıpkı değişen hırsız profili gibi halk profili de değişti. hani çıkar bekleyen, rüşvet alan gene aynı da gerçeklerin farkında olsanız bile susuyorsunuz çünkü artık karşınızda hırsızın zalimi var. karşı durmak zor. ailenizin veya kendinizin başına kötü şeyler gelebilir.

  işte o yüzden şimdi böyle bir film çekilmesi mümkün değil. yani o zamanki dolandırıcılar veya siyasetçiler şimdiki kadar zalim olmadıklarından gülüp geçtiler. ama şimdi böyle bir film yapılsa film stüdyosu bilmiyorum ne hale getirilir bir düşünün.

  işte o yüzden recep ivedik'ler daha makbul.