şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fransanın 3. büyük izleyici araştırması kuruluşu
  • gerçek adı ipsos kmg olup http://www.ipsos.com.tr/ adresinden yayın yapan araştırma şirketi.
  • (bkz: ipsos kmg)
  • türkiye'nin ilk online araştırma kütüphanesi olarak yayına başlamıştır.
  • telefon üzerinden gerçekleştirdikleri ankette kota soru sıralamasını yanlış yapan firma. 4 dakika konuştuktan sonra, bu araştırmayı şu kişilere yapıyoruz sizinle yapamayız deniliyor. cati planlamasını her kim yapıyorsa görüşme başına 3 dakikalık ekstra maliyet ile bütçeyi şişirdiğinin farkına varması gerekiyor.
  • 7 haziran 2015 genel seçimleri sonrası etkili ve dikkate değer bir araştırmaya imza atan şirket.

(bkz: seçim sonrası ilk araştırma)
  • seçim sonrasındaki sallamasyon anketleri doğan grubu medyasında sanki mutlak doğruymuş gibi yayınlanan, üstelik saçmasapan şekilde tartışılan şirket. ne zaman seçim bitti, ne zaman insanlar düşünmeye başladı da sen anket yapıp sonuçlara ulaştın? doğan grubuyla bu spekülasyondaki amacınız ne?
  • eğer sadece 1 kerecik daha beni ararlarsa dava edeceğim rahatsız edici derecede saygısız şirket.
  • bünyesinde çalışan veri giriş elemanlarını 14 saate kadar çalıştırmakta ve asgari ücret vermektedir. insanların yaşamı yokmuş gibi davranmaktadır.
  • kadıköy'de 2 kere ipsos araştırmasına katıldım. hep yalan dolan. sorularla zaten istedikleri cevaplara yönlendiriyorlar. istedikleri cevabı vermezsen (ve verdiğin cevap sebebiyle artık o ankete katılmaman gerekiyorsa yani katılım şartını sağlamıyorsan) o değilde, şöyle desek mi diye sorup pis pis sırıtıyorlar.

denetmeleri gereken şeyleri denetmiyorlar, ararlarsa denedik 20-30dk sürdü diyin, diyip yolluyorlar.

kocaman firmanın saha araştırma ekibi içler acısı.

bu firmaya iş verip, araştırma yaptıran para veren şirketlere çok yazık.

edit: sahadakilerin bu sallamasyon işi kendi başlarına yaptığına inanmıyorum. gayet organize şekilde, araştırma yaptırdık sansın parasını alalım kafasıyla iş yapıyorlar. sonra bu ülkede anketlere neden güvenilmiyor diye konuşuyoruz.