şükela:  tümü | bugün
 • sanilanin aksine oldukca dusuk. hatta %20'den bile az oldugu on goruluyor.

  eq'nun bu konuda ezici bir ustunluk sagladigi asikar. yani duygusal zeka basari getirirken iq ne yapiyor?

  iq sizi iyi bi okuldan yuksek dereceyle mezun edebilir. iyi bir maasa sahip olmanizi da saglayabilir. basari kistasiniz eger buysa iq size yetecektir. ama iq insan iliskilerinizi ve sosyal yasantinizi yonetemiyor. iq, is yerindeki cayciniz veya mudurunuzun arkanizdan "cok iyi bi insan ya" dedirtemiyor.

  iq dogustan gelen bir yetenek. ama eq gelistirilebilir, surdurulebilir. artik sirketler personel elemelerinde iq'dan ziyade eq'e onem veriyor. bununla ilgili testler, arastirmalar yapiyor. kisaca duygusal zeka olmadan, iq sizi bir robota donustuyor.

  benim iq'um soyle yuksek boyle yuksek diyenlere duyurulur.
 • önceleri azdır sonra çok büyüktür.
  ayrıca önceleri bu etki pozitif yöndedir sonraları negatif yöndedir.

  not: önce-sonra sözcüklerinden kasıt kişinin iq değerinin ortalama iq değerine olan farkının artış grafiğinin başında ve sonunda olması kasdedilmektedir.

  çünkü çoğunlukla iq'su çok yüksek olan kişilerin, normal (norm: çan eğrisinin ortas bölgesinde yer alan) insanlarla iq farkı fazla olduğundan, göreli olarak normal insanlar ona çok düşük iq'lu gibi gelmektedir bu da sosyal ilişkilerini sekteye uğratmakta, sosyal etkileşimlerde başarısız olmasına neden olmaktır. sosyal etkileşim ise toplumun temel bir fonksiyonu olduğundan bu fonksiyonun düzgün çalışmaması hayatta başarısızlığa neden olmaktır.

  ancak çok yüksek olmayan, yüksek iq'ya sahip olan insanlarda hayata başarı etkisi negatif değil pozitif yöndedir çünkü aradaki iq farkı zeki olan tarafın arada bir anlayış ve algı köprüsü kurmasına yetecek değer aralığında olduğundan başarılı sosyal etkileşimler gerçekleştirebildiği gibi aynı zamanda yüksek iq'sunun avantajını da buna eklemiş olur.
 • aq kadardır.