şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • bir yakınımın ısrarı yüzünden atina'da deneyimlediğim hede. (evet atina'ya gittim ben)
    ilk izlenimimi paylaşmak gerekirse: sigara bile daha güzel lan bundan.
    ikincil olarak kaygılıyım sözlük; bu alet memlekete gelince her "ne oldum budalası" edinecek bundan bir adet. sağda solda (güya) prestij nesnesi sayılacak.

sayesinde e-sigara'ya daha bir sempati duymaya başladım, lakin bu piyasaya girdiğinde e-sigara üstündeki baskılar 3-5 kat daha artacak.
    manitu sonumuzu hayır etsin...
  • alışmak için kendinizi azıcık zorladığınız da, artık hiç bir sigaranın bu kadar keyifli olmadığını gösteren alet.

sayesinde severek sigara içmiş birisi olarak hayatın anlamını sorgulamama neden olmuştur.
  • beyin iki lobdan oluşan bir organ fakat herkes ikisi arasındaki korelasyonu tam olarak sağlayamıyor anladığım kadarıyla. türkiye'ye girişi çeşitli kanunlardan ötürü gecikmektedir. onun dışında kıçımızın dibindeki bütün ülkelerde satılmaktadır. farkedeceğiniz üzere şu an içinde bulunduğumuz dönem "sağlıklı yaşam" adıyla pazarlanıyor. özellikle son beş yıldır her yerde organik yiyeceklerden tutun spor salonlarına, mahalle arasında türlü bitkisel zımbırtı satan aktarlara kadar herkesin dilinde sağlıklı yaşam var. çünkü kimse artık sigaradan veya alkolden kırk yaşında gitmek istemiyor. herkes daha sağlıklı ve daha fit olmak, daha uzun yaşamak istiyor. firmalarda bu talebe uygun ürünler sunuyorlar.

abd ve japonya gibi gelişmiş ülkelerde gerek yasalarla gerekse propagandayla sigara satışları inanılmaz seviyelere geriledi. phillip morris gibi bir firmanın milyarlarca dolar harcayarak böyle bir ürün hazırlaması da bu yüzden. haspamın biri diyor ki neden sağlığınızı düşünsünler? müşterinin daha uzun yaşaması daha fazla bağımlılık, daha fazla tüketim demek olduğu için olabilir mi acaba? bağımlılar emekli maaşını bile bu ürüne gömsün istiyorlar işte. adam daha az zararlı bir ürün sunmak ve çağa uygun şekilde satabilmek için milyarlarca doları arge ve reklama gömerken şu basit bağlantıyı kafada kuramayan adama boşuna anlatıyoruz ama olsun.

dördüncü ay notu; daha önce sigara bırakanların fark edeceği üzere bir kaç ay sonra tat alma duyunuz kendine gelir. hatta bütün duyular kendine gelir fakat özellikle tekrar tat almaya başladığınızda gereksiz bir sevinç peydah olur. sanki doğuştan sağır bir insanın ameliyat olup duymaya başlaması gibidir. hah işte bende dört aydır bu aleti kullanıyorum ve şu an aynı hissi kablel vuku içerisindeyim. iqos gelecek ay beni testis kanseri eder mi bilmiyorum ama şu ana kadar normal sigarayı bırakmış bir insanla neredeyse aynı durumdayım. nikotin bandı ve sakızı gibi ürünler alıştığınız duman, el alışkanlığı gibi konularda yardımcı olmuyorlar. bu ürünün fark yarattığı nokta da burası. uzun vadede zararlarının ne olacağını pek bilemiyoruz fakat kısa vadede sigaradan daha iyi olduğu bir gerçek.
  • paketleri şu zamanlarda el altından 13-15 tl'ye satılan elektronik sigara.
    bi de galiba sadece parlamento satıyorlar.

lakin, hemen kuzeydeki ukrayna'da hemen her büyük şehrinde açılmış iqos mağazalarında kartonu 50 tl'ye satılmakta. cihazıysa 180-200 tl'ye denk geliyor.

ilgilenenlere duyurulur. gidecek olanlara bir karton siparişimi unutmamalarını rica edeceğim.
  • yeni nesil elektronik sigara.
  • kullanmaya başladığımdan beri sigaranın negatif yanlarını silip atan yeni nesil elektronik sigara. sağlığa zararından bahsetmiyorum tabi bunu söylerken. balgam kalmadı. normal sigara sonrası üste sinen koku da yok, arabada falan çok rahat kullanılabiliyor.
    philip morris’e güvenip aldım, yanma gerçekleşmediği için sigaraya göre zararlarının daha az olacağını söylüyorlar.

sigarasının markası heets olup 3 çeşidi bulunmaktadır. mentollüsü tercih edilebilir.
  • neticede sigarada bile inovasyon yapıyor eloğlu. biz hala laik dinci fenerli cimbom parti antin kuntin…

diye efkarlanınca içilebilir herhalde.
    hamiş: bugün duydum bu ürünü hiç görmedim anlattılar anlamadım galiba yaşlandım iyice.
  • varsa elinde olan talibim
  • artık el altından nasıl bir ödeme yapılmışsa gizli saklı bir şekilde yasallaşmıştır. halbuki sigaradır, sigaradan hiçbir farkı yoktur. e-sigara da hala yasak ve tütün lobisinin yoğun medya empozeleri sayesinde yasaklar daha da genişletiliyor.

insan sağlığını hiçe sayan, vergi için halkının kanser olmasına göz yuman yöneticilerin yatacak yeri yok.
  • daha önce e-sigara başlığına da yazmıştım. bütün gün cebinde taşıyacağın aletin bi karizması olacak.

elektronik sigaraların tipi gün geçtikçe kötüleşiyor. koca koca modlar, eczane dolabından fırlamış gibi duran değişik tüplerdeki likitler falan... millet ağzına sokacak bunu.

bak marlboro'nın çıkardığı elektronik ürüne. apple klasında olmuş resmen. mantık saçma geldi bana gerçi küçük küçük sigaraları buna tıkayıp içeceğime pat diye yakarım çakmağımla ama olaya tasarım açısından bakarsan dört dörtlük tasarım. her şey elektroniğe dönecek, kahin olmaya gerek yok. 30 sene sonra hala klasik sigaranın en çok kullanılan nikotin kaynağı olacağını hiç düşünmüyorum.

elektronik sigara mantık olarak fena değil. o konsepti şık bir tasarımla, iki haftada bir elektronikçi gibi atomizer değiştirmek zorunda bırakmayan bir ürünle hayata geçiren firma uçacak gidecek bu açık.

o değil de hepsini bırakmak lazım aslında :(