şükela:  tümü | bugün
  • molekullerin infrared isigini sogurmalarina gore ipuclari elde edilen spektroskopi cesidi. organik molekullerde belirli gruplar belirli dalgaboylarinda isik sogurduklarindan sonuc spektrumuna bakilarak molekulun hangi fonksiyonel gruplara sahip oldugu bulunur. nmr spektroskopisi ya da kutle spektroskopisi yardimiyla da molekul belirlenir.
  • 1715 cm-1 karbonil grubu keton vibrasyonu veren spektroskopi metodu. konjugasyon varsa 1705 - 1690 araligida gozlenebilir.
  • kullanması çok kolay olan, maddenin molekül yapısının aydınlatılmasında ne tür fonksiyonel gruplar içerdiğinin anlaşılmasında en pratik yöntemlerden biri olan spektroskopi türüdür. spektrumlardan pik okumak ayrıca uzmanlık isteyen bir branştır ancak her türlü pike ve dalga boyu indeksine ulaşmak eskeriyetle kolaydır.
    yüzyılın buluşlarından yalnızca biri.
  • yeni versiyon atr (attenuated total reflectance) cihazlarında maddeyi direk koyarak ölçüm yapılabilen organik kimyacıların çok sık kullandığı bir yöntemdir. eski makinelerde numune hazırlamak gerekiyordu. kbr ile maddeyi eşit dağılacak şekilde karıştırarak şekilde presleyip ince yarı saydam küçük pelet yapmak gerekiyordu. bu da neticede uğraştırıcı birşey, içinden ışık geçmesi için çok ince olmalı peletin, narin hassas birşey zaten. bu katılar için böyle, sıvılar için nasıldı bilemiyorum. dersini aldığım zamanda labda yeni cihazla ölçüm yaparken bir yandan da kbr peleti hazırlatıyorlardı kullanmayacağımız halde. şimdi onu da yaptırmıyolarmış, oh mis. ekstra zaman kaybı. o yüzden yeni makinelerde 5 dakikalık bir iştir, çok rahat kullanılır.

    edit: atr hakkında ne dediysem geri alıyorum. sıvı maddeler için güzel ölçüm yaparken katı maddelerde hiç verimli ve güzel bir spektrum vermiyor maalesef. pelet hazırlamak daha iyi katılarda, çünkü bu atr'de maddeyi sıkıştırsanız da parçacıkların arasında hava kalabiliyor maalesef, ve bu da background alsanız bile verimsiz oluyor gayet. bir sürü pik birbirine kaynıyor, havadaki co2 yüzünden istenmeyen pikler ve noise'lar görünüyor. o yüzden katılarda atr kullanırken biraz daha dikkatli olmak lazım.