şükela:  tümü | bugün
  • kariyer yapılabilen bir online yarış simulatorüdür. aylık ücretlendirilir (7.5$) ayrıca pistler ve arabalar da ücretlidir (ortalama 15-20$ civarında) her arabaya ve piste tek tek para verirsiniz. klavyeyle oynanmaz, fizik motoru gerçeğe çok yakındır (lfs gibi). grafikleri de lfs ye benzer.
  • dünyanın en popüleri olmasına rağmen, ülkemizde malesef pek rağbet görmeyen online yarış simülatörüdür. aylık 10 dolar civarı ücreti vardır ve bununla size biirkaç pist, birkaç da araba verirler. rookie class'ta bu verilenler yeterlidir ancak seviyeniz ilerleyince farklı yarışlar çıkar ve bunlara katılmak için pist ve araba almak zorunda kalırsınız. her ekstra araba için 5 dolar, her pist için de 15 dolar ücret ödenir. kullanıcıları asla oyun gözüyle bakmazlar, aklınıza gelen hemen her şey gerçeğe uydurulmuştur.

bu aralar buna sardım işte ben de. ciddi anlamda online bir kariyer yapmak istiyorsanız simülasyon alanında, buraya yolunuz düşecektir. ben bir bakıp çıkıcam diyorsanız uzak durun, zevk almazsınız. sağlam sabır gerekiyor çünkü gelişmek için.
  • linux'a geliyor. alpha sürümü yayında.

haber linki
  • multiplayer'da 1 numara olan yarış simülatörü. geçici bir eğlence değil, çok ciddi bir iştir, üst sınıflardaki oyuncuları buna gerçek yarış serisi ciddiyetinde bakarlar. kontrollerin zorluğu* yüzünden iceracing olarak adlandırıldığı da olur. iyi bir sürücünün gözünden izlemek ve dinlemek için:

(bkz: empty box)
  • şahsi fikrime göre fizik, ağırlık transferi, pist benzerliği, yarış/şampiyona sistemi ve içerik kalitesi anlamında piyasadaki bir numaralı simülasyon, bir anlamda altın standart. buraya lastikleri de eklemek isterdim, ki neredeyse ekleyecektim de, fakat aşırı ısınmayla ilgili bazı sorunlar var. eğer bu sorun aşılabilirse rfactor 2'yi bu anlamda da sollayacaktır.

rfactor 2'nin lastikler (örneğin flat spot oluşması) ve fren aşınması gibi olağanüstü özelliklere sahip olduğunu da araya ekleyeyim. gerçekten küçümsenecek hiçbir tarafı yok.

türkiye'de sim racing'e büyük bir ilgi yok ama konuyla ilgili herkes iracing'in ücretlendirmeden ötürü ne kadar tartışıldığını biliyordur. bir pist 14 dolar, otomobiller ise 12 dolar. üstüne bir de 12 dolar aylık ücret var. toplu alımlarda yüzde 30 indirim (3 parça yeterli), yine black friday indirimleri ve içeriğin yüzde 80'inden fazlasına sahip olunca gelen yüzde 20'lik indirimler var.

iracing maddi açıdan külfetli, ancak bu biraz kişinin yaklaşımıyla da alakalı. eğer ac veya raceroom gibi bir oturuşta tüm packleri alacağım kafasıyla yaklaşırsanız, olmaz (yani bütçenize bağlı). kaldı ki bu rekabetçi açıdan da çok mantıklı değil: misal ac'de, hiç bilmeme rağmen sıradan bir public server'ın tozunu atabilirken, iracing'de ilk 3 bin civarında takılıyorum. sistemde a lisans ve üzeri 12 bin aktif sürücü olduğu düşünülürse (toplamda 46 bin aktif görünüyor) aslında fena değil.

neyse, bununla beraber anlatmak istediğim şu: rekabetçi olmak için ilk başlarda bir, ileride de maksimum iki ile üç otomobil arasında gidip gelmek gerekiyor. en azından benim gibi "alien" yetenekleri olmayan birisi için, oyunun kuralı bu. örneğin rookie lisansından d'ye çıktınız. bir skip barber otomobiliyle beraber 5 pist alsanız, bu size 200 tl'ye mal olur. 12 haftalık takvimde en az iki veya üç pist bedava verilen içerikten oluşuyor. yani bu şekilde toplamda 12 haftada 8 yarış haftasonu yapabilir ve şampiyona sıralamasında yer alabilirsiniz (toplam 12 haftanın 8'inde elde edilen en iyi puanlar sayılıyor; gavurlar buna "cut-off weeks" diyor).

diyelim bir sonraki sezona başladınız, elinizde bedava verilenlerle beraber 10 ve üzeri sayıda pist oldu. bu sefer şampiyonadaki 12 pistin 5'ine hali hazırda sahip olacaksınız. bu sefer o sezon için 100 liraya 3 pist aldınız diyelim. 6 aylık abonelik ücretini de hesaplarsak, yaklaşık 500 tl'lik bir meblaya denk geliyor. (black friday vs. gibi indirim veya hiçbir kampanyadan yararlanmadığınızı varsayıyorum).

yani sistem zaten sabır, antreman ve az sayıda otomobile odaklanma üzerine. ben mesela geldiğim nokta itibarıyla, her üç ayın sonunda çıkan bir pisti ve belki de çıkan otomobillerden birisini alıyorum (indirimle beraber benim için 70 tl gibi bir şey). black friday'de yarı fiyatına yıllık abonelik yeniliyorum.

f/p olarak bakıyorsanız kesinlikle değmez. ama maddi olarak azıcık eliniz rahatsa (tanıdığım yerli yabancı iracer'ların büyük kısmı çok da zengin değil, tam anlamıyla orta direk. tabii tr'de orta direk kavramı da tartışılır ama neyse) ve kafayı bu işe bozduysanız, kesinlikle korkmayın çünkü vereceğiniz paraya değecek. hele bir de pistte karşınıza rubens barrichello, frank biela, nicki thiim gibi gerçek yarış sürücüleri çıkınca daha da keyifleneceksiniz.

yakında iracing'e girişle ilgili detaylı bir video yapacağım (buraya linkini eklerim). ama şimdilik ilgilenen, bu başlığa yolu düşen arkadaşlara yardımcı olmaya veya tereddüt edenleri gaza getirmeye çalışabilirim :) yine isteyenleri türk sim racing topluluklarına da yönlendiririm (iracing ve diğer). herhalde bütün oyunlar içinde gördüğüm en iyi türk community'si sim racing'de. çoğunluk evli barklı, işinde gücünde insanlar. kavga, gürültü, patırtı ve kroluk yok.

bir de sim racing üzerine bir kanalım var. abone falan hak getire, herhalde youtube'un en fazla fular yetmezliği yaşayan kanallarından birisidir. şuraya son yaptığım yarışın linkini iliştireyim:

https://www.youtube.com/…atch?v=tnpicxqjj4o&t=1430s

bu entry'i gelen sorulara göre, "edit büdüt" yazmadan zamanla genişletebilirim. zaten sözlükte format falan kalmadı; en azından niş bir konuyla ilgili bilgi paylaşımı yapılmış olur.
  • defalarca başlayıp bıraktığım simulasyon. bakalım bu kez ne kadar dayanırım.

daha önce raceroom rfactor ve iracing ile bi kaç denemem oldu steam de alıp iade ettim filan. ama bu sefer kesinlikle girmeliydim bu platforma.

yukarıda üstadların anlattıklarından sonra ve youtube kanalındaki muhabbetlerden sonra iracing e girelim dedim.

öncelikle şunu belirteyim gerçekten konsol kafasıyla takılanlara çok zor. hayır oynaması değil başlaması. aga steamden aldık. iracing de account aldık. `:ki önceden iade ettiğim için sanırım eski steam accountum ile üye olmadım` yok anti hilesi bilmemnesi. web arayüzünden bir yarışa girmek cidden büyük mesele.

bir gün sağı solu kurcaladıktan sonra 2. gün mx-5 ile deneme turu atabildim. tabii parayla pist ve araç almadığım için de oldu biraz.

sürüşe bir geçtim aga hakikaten şahane. araç lastiklerin üzerinde gidiyor. bütün tepkiler gerçek gibin. bunu bir de lfs de yaşamıştım.

bu noktada cidden assetto ve project cars dan farklı olduğunu görüyoruz. araç gemi gibi yüzmüyor. saçma bir şekilde tutunup kopmuyor.

fizik adına birçok şeyi doğru yapmışlar. %90 isabet diyebilirim. tabii mx5 gibi bir aracın düzlükte 205 km hızın üzerine çıkamaması ne kadar gerçekçi bilemiyorum.

her neyse iracing e gelelim. mx5 üzerinden konuşursam sesler çok iyi. süper gerçekçi değil belki ama hakkaten gaza getiriyor adamı. çok gövdeli bir motor sesi alıyorsun. gaza asılınca allahım sana geliyorum diyorsun.

edit : bu entry sonrasında ben çok oyun değiştirdim. sıfırdan ps44 ve gran turismo işine bulaştım. arada iracing e yine döndüm. adamlar bir çok şeyi düzeltmişler. sesler daha da iyi olmuş.
  • asetto corsa competizione ile beraber taca çıkmış para göz simulasyon kılıklı para tuzağı.

online kısmı o kadar kötüdür ki counter strike daki ruslara rahmet okutur. iberialı hanozlarla başa çıkmak mümkün değil. ruslar yine rus. türkler yine türk. hadi bizimkiler yine içlerinde en iyisi. en azından pahalı olduğu için çoluk çombalak yok.

yarışlarda bir kazaya karışıyorsun. adam sizi şikayet ediyor. ama replayın ufak bir kısmında sizin ona temasını kaydetmiş sadece. halbuki aynı adam size pistin 3 ayrı noktasında 5 kere vurmuştur. sizin aracınız artık düz gidemez hale gelmiştir.

veya yarış bitmiş kenarda duruyorsun adam geliyor arkadan vuruyor bir de şikayet ediyor. iracing hakemleri de anlamadan dinlemeden size gömüyor.

asetto corsa bu online kısmı becerebilirse iracing ile artık işim olmaz. en kötü offline oynarım. hem dünya para vereceksin hem de yargısız infaza gideceksin iş değil.
  • önümüzdeki hafta başlayacak 2019 3. sezon ile birlikte 3 yeni nascar aracını kullanıma sunacak olan yarış simülatörü.

tanıtım videosu
  • önümüzdeki hafta başlayacak 2019 3. sezon ile birlikte the pro 2 truck aracını ve wild horse motorsports park pistini kullanıma sunacak olan yarış simülatörü.

tık
  • 2019 3. sezon ile birlikte the ingilterede bulunan silverstone pistini kullanıma sunacak olan yarış simülatörü.

tık