şükela:  tümü | bugün
 • bölgedeki son gelişmelerle beraber güçlenmiş olasılık, bir ırak birliği kerkük'e 15 km yaklaşmış. barzani güçleri (ıkby) kente giden birkaç yolu kontrol altında tutarken; kerkük'te büyük ölçüde türkmenlerden oluşan haşdi şabi milisleri savunma hazırlığındalar. kerkük ve musul'da ırak merkezi yönetimi egemenlik haklarını savunacakken iran güdümündeki terörist haşdi şabi'nin kerkük türkmenleri adına konuşması ve barzani'nin gözünü buraya dikmesi olayların büyüyeceğine delalet. benim anlamadığım bu denklemde türkiye ve beş bin ülkücü neredeler? türkmenler iranlı haşdi şabi için savaşmaya hazırlar.
 • eğer bölge ülkeleri birlikte hareket ederse, barzani'nin anasını ağlatırlar.
 • ırak ordusu girerse, gülerim. çünkü giremez. hangi ırak ordusu?

  haşdi şabi girerse, türkiye ve iran da en azından dışarıdan desteklerse kerkük alınır. ha derseniz ki haşdi şabi de ırak ordusu artık o zaman tamam.
 • kerkük'e 700 civarında pkk'lı daha getirildiği iddia ediliyor.

  bu gece ırak'ta iktidarda olan ibadi'nin partisi, dava partisinin kerkük bürosu bombalanmış. şehirde çatışmalar yaşanıyormuş.

  kerkük, ırak petrollerinin %40'ını barındıran, petrol zengini bir bölge. ırak hükümeti ile barzani arasında dananın kuyruğu burada kopacak. iki tarafta kerkük'ü bırakmak istemiyor. arada gariban türkmenlerde canlarının derdinde.

  kerkük çevresinde konuşlanan haşdi şabi birlikleri, şehre girmek için emir beklediklerini söylemişlerdi.
 • ırak ordusunun peşmerge'den bir kontrol noktasını ele geçirdiği ve petrol bölgesini kontrol altına aldığı bilgileri var. kerkük'ü ele geçirmek için de saldırı hazırlığı yapıyorlarmış.

  kerkük'te sokakta pkk'lıların dolaştığı söyleniyor.
 • ırak ordusuna bağlı generaller tarafından, kerkük'ün geri alınması için operasyon başlatıldığı belirtildi.

  haşdi şabi birliklerinin, önlerine gelen peşmerge kontrol noktalarını ele geçirmeye ve kürdistan bayraklarını indirmeye başladığı görülüyor sahada.

  peşmerge yaşanan gelişmelerden sonra genel seferberlik ilan etmiş durumda.

  edit: ırak ordusuna bağlı bazı generaller operasyonun başladığını belirtirken, bazıları henüz bir operasyonun söz konusu olmadığını belirtiyor.

  henüz sıcak çatışmaya varacak bir operasyon olmamakla birlikte, haşdi şabi'nin yaklaşık 80km2'lik bir alanı peşmergeden aldığı gerçeği var.
 • şuan barzani resmen abd'den yardım istiyor. abd bakalım nasıl davranacak?
 • barzani ve şürekasının bizle birlikte 3 bölge devleti arasında tost olmasının ilk adımıdır. önce bölgenin esas devleti ırak merkezi hükümetinin harekete geçmesi gerekirdi. arkadan biz ve iran harekete geçebilirdi. şimdi ırak harekete geçti, barzani israil gazıyla kendini de halkını da ateşe atmıştır. her şeyden önce bölgedeki tüm sünni yapıları da sıkıntıya düşürmüştür ve onların tek dostu olan türkiye'yi de kaybetmiştir, bu yüzden bedel ödeyecektir. allah başta türkmen kardeşlerimiz olmak üzere tüm masumları korusun ve etnik ve mezhepsel bir savaş ikliminden esirgesin.

  (bkz: 25 eylül 2017 kürdistan referandumu/#71003402)

  (bkz: 25 eylül 2017 kürdistan referandumu/#70961398)

  (bkz: 25 eylül 2017 kürdistan referandumu/#70855000)

  (bkz: musul operasyonu/#63511598)