şükela:  tümü | bugün
 • bölgedeki son gelişmelerle beraber güçlenmiş olasılık, bir ırak birliği kerkük'e 15 km yaklaşmış. barzani güçleri (ıkby) kente giden birkaç yolu kontrol altında tutarken; kerkük'te büyük ölçüde türkmenlerden oluşan haşdi şabi milisleri savunma hazırlığındalar. kerkük ve musul'da ırak merkezi yönetimi egemenlik haklarını savunacakken iran güdümündeki terörist haşdi şabi'nin kerkük türkmenleri adına konuşması ve barzani'nin gözünü buraya dikmesi olayların büyüyeceğine delalet. benim anlamadığım bu denklemde türkiye ve beş bin ülkücü neredeler? türkmenler iranlı haşdi şabi için savaşmaya hazırlar.
 • eğer bölge ülkeleri birlikte hareket ederse, barzani'nin anasını ağlatırlar.
 • ırak ordusu girerse, gülerim. çünkü giremez. hangi ırak ordusu?

  haşdi şabi girerse, türkiye ve iran da en azından dışarıdan desteklerse kerkük alınır. ha derseniz ki haşdi şabi de ırak ordusu artık o zaman tamam.
 • kerkük'e 700 civarında pkk'lı daha getirildiği iddia ediliyor.

  bu gece ırak'ta iktidarda olan ibadi'nin partisi, dava partisinin kerkük bürosu bombalanmış. şehirde çatışmalar yaşanıyormuş.

  kerkük, ırak petrollerinin %40'ını barındıran, petrol zengini bir bölge. ırak hükümeti ile barzani arasında dananın kuyruğu burada kopacak. iki tarafta kerkük'ü bırakmak istemiyor. arada gariban türkmenlerde canlarının derdinde.

  kerkük çevresinde konuşlanan haşdi şabi birlikleri, şehre girmek için emir beklediklerini söylemişlerdi.
 • ırak ordusunun peşmerge'den bir kontrol noktasını ele geçirdiği ve petrol bölgesini kontrol altına aldığı bilgileri var. kerkük'ü ele geçirmek için de saldırı hazırlığı yapıyorlarmış.

  kerkük'te sokakta pkk'lıların dolaştığı söyleniyor.
 • haşdi şabi destekli ırak ordusunun operasyon hazırlığıdır.şu an için sıcak temas olduğu söylenemez.haşdi şabi dediğimiz oluşum ise sünni ışid'in şii versiyonundan başka birşey değildir.temennimiz farklı terör örgütleri çarpışırken türkmenlerin olaylardan en az kayıpla ayrılmasıdır.
 • ırak ordusuna bağlı generaller tarafından, kerkük'ün geri alınması için operasyon başlatıldığı belirtildi.

  haşdi şabi birliklerinin, önlerine gelen peşmerge kontrol noktalarını ele geçirmeye ve kürdistan bayraklarını indirmeye başladığı görülüyor sahada.

  peşmerge yaşanan gelişmelerden sonra genel seferberlik ilan etmiş durumda.

  edit: ırak ordusuna bağlı bazı generaller operasyonun başladığını belirtirken, bazıları henüz bir operasyonun söz konusu olmadığını belirtiyor.

  henüz sıcak çatışmaya varacak bir operasyon olmamakla birlikte, haşdi şabi'nin yaklaşık 80km2'lik bir alanı peşmergeden aldığı gerçeği var.
 • şuan barzani resmen abd'den yardım istiyor. abd bakalım nasıl davranacak?
 • ya ama bir gece ansızın biz girecektik:((