• sıklıkla suriye'deki el kaide bağlantılı el nusra cephesi ile karıştırılsa da aslında farklı gruplardır. ırak islam devleti ebubekir el bağdadi, geçtiğimiz nisan ayında iki örgütün birleştiğini ve adının ırak ve şam (bilad-i şam) islam devleti olduğunu açıklamıştır ancak bu iddiası el nusra cephesi'nin lideri el culani tarafından yalanlanmıştır.
  lazkiye'de temmuz ayında öso komutanı kemal hamami'yi vuran da bu gruptur. islam devleti, ayrıca birleşme fikrini kabul etmeyen el nusra'ya da kafayı takmıştır. haseki dışında bu gruplar şu an ortak hareket etmemekte.
  islam devleti, el kaide'nin ırak ve suriye kolu gibidir. savaşçılarının çoğu da yabancıdır, (suriyeli olmayan araplar, çeçenler, afganlar, pakistanlılar, özbekler vb)
  ancak el nusra'nın içinde yabancı savaşçılar olsa da (türkler, suriyeli olmayan araplar /özellikle libya ve tunuslular) bu grup çoğunlukla suriyelilerden oluşur. el kaide'nin kolu gibi değillerdir ancak liderleri eyman el zevari'ye biat ederler.

  edit: köprünün altından ne sular aktı... merkezi el kaide emiri eyman ez-zevahiri'nin "suriye'den çıkın" uyarısına aldırış etmeyen el-bağdadi, el kaide'den aforoz edilmiştir. bu esnada culani de kendilerinin suriye el-kaide'si olduğunu duyurmuştur. zevahiri'yse culani'ye "bunu ulu orta konuşma" diyerek, doğrulama yapmıştır. bu arada, bağdadi, giderek güçlenen örgütüyle artık zevahiri'ye rakip çıkmakta. bir dizi ülkedeki el-kaide yapılanması şimdiden bağdadi'nin safına geçti bile...
 • türkçede ırak levant islam devleti ve ecnebi literatürde de islamic state of ıraq and levant ya da islamic state of iraq and sham diye bilinir. arapça orijinali devletul islam fi-l iraq veş şam. bayraklarında hz muhammed'e atfedilen "muhammedun rasulullah" yazan meşhur mühür yazılıdır.

  türkçedeki kısaltmaları ışid, ingilizce kısaltmaları da isil ya da isis.

  bölgenin en güçlü el kaide tabanlı örgütüdür. yıllardır ırak yönetimine kan kusturmaktadırlar. en az hizbullah kadar adanmış eylemcileri vardır. ki bölgede de hizbullah'la sürekli savaş halindedirler.

  yakın bir gelecekte ırak ve suriye'den toprak kopararak selefi bir devlet kuracaklarını düşünüyorum.

  videoları da bazen dehşetengiz ve hunharca infaz görüntüleri, bazen de komik konuşmalar içerir. mesela şu videoda ilk görünen şebek kılıklı herif "dünyada cihhattan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım" diye daşşağını yaymış konuşurken, ikinci eleman (sanırım çeçen) allah yolunda savaşma emri içeren ayetleri okuyarak bildiğin hitabet yardırıyor.

  http://vimeo.com/76762498 (videonun çekildiği yer halep-azaz)

  http://en.wikipedia.org/…ate_of_iraq_and_the_levant