şükela:  tümü | bugün
 • ırak'ta görev gereği bulunan amcaoğlumun iddiası. onun ağzından anlatıyorum;

  yaklaşık 2 aydır ırak'ta bulunuyorum. şimdilik sadece iki şehirde bulundum erbil ve bağdat. bu süre zarfında konuştuğum tüm insanlar saddam'ı mumla arıyorlar. amerika'nın kendilerine getirdiği sözde demokrasiden hiçbiri memnun değil. zaten nasıl olsunlar. hergün onlarca insan ölüyor binlercesi de ölme korkusuyla yaşıyor. amerika'nın asıl amacının da bölgeyi daha çok kaosa götürmek olduğunun herkes farkında. erbil'de durum biraz daha farklı sahte bir refah var şuan şehirde. ama aklı başında olanlar bu refahın geçici olduğunun farkında. amerika'yı dost bilen salaklar yok değil. tabii ki hepsi kürt.

  evet saddam'a karşı amerika'yı destekleri için hepsi pişman. bazı aptal kürtler ve şiiler hariç. ama saddam'ın dönemeyeceğinin de farkındalar. bu yüzden insanlar şuanda tek çıkar yol olarak türkiye'ye bağlanmayı görüyorlar. türkiye'nin musul'u alacakmış gibi yapması bile hepsinde inanılmaz bir heyecan yarattı. hem diyorlar ki; sonuçta dünya savaşında kazandığımız ikinci cephe ırak'taydı.

  şahsi tahminim; ırak'ta türkiye'ye bağlanalım diye bir referandum yapılsa ve seçim sonuçlarıyla oynanmasa. yüzde 80 evet çıkar.
 • türkiye'nin bir balon gibi şişirilip patlamasıyla sonuçlanır.
 • türkiye'de doğal sebeplerle bulunan şahsımı rahatsız eden iddia. zira olur da kazayla referandum yapıp %80'in aklıyla bize bağlanırlarsa geriye kalan yüzde 20 hayırcı da gelir kendini patlatır hayatımızı siker diye korkuyorum.

  amcaoğlu rahat dursun ortalığı karıştırmasın.
 • (bkz: kıraathane filozofları)

  ırak nüfusunun %60'a yakını şii.
  %40'lık sünni nüfusun için de pkk yanlısından barzanici, talabanici bir kürt kitlesi var.

  %80 hayır'dır o olsa olsa.
 • hayır bizim eğitim sistemimiz vs nasıl bu ülkenin ne kdar güzel. onun için ölmemiz gerektigini vs soyluyorsa. aynı sistem irak'ta da var. nasıl bizimkiler rusya amariga gelsin üst üste koyup zikeriz diyorsa aynısını bize diyorlar.