şükela:  tümü | bugün
2952 entry daha
  • dış politika açısından bayağı zor bir durumda olan ülke. bir tarafta abd ve israil. bir tarafta durmadan hava filosunu zenginleştiren suudi arabistan ve iran'daki arap bölgeleri, bir tarafta türk bölgesi, azerbaycan ve türkiye, bir tarafta belucistan bölgesi ve pakistan, bir tarafta ufak türkmen bölgesi ve türkmenistan, bir tarafta kürt bölgesi ve yüzbinlerce peşmerge besleyen ırak kürdistan'ı. müttefik olarak sadece çin var gibi duruyor. yani bu ülkelerin tümü aynı anda iran'ı paylaşmak için anlaşsa iran bence öyle çok direniş bile gösteremez. çünkü fars nüfusu %50'lerde. hele bir de lorlar var ama her halde lorların kürtlerden çok farslara bağlı kalacağını düşünüyorum. işin ilginci böyle bir senaryoda farslara kalan iran çok çok çok kötü bir coğrafya. yani adamlara petrolsüz suudi arabistan gibi bir ülke kalıyor geriye. peki böyle bir durumda fars yönetimi ne yapardı diye şöyle bir düşündüm. bence adamlar savaş kapıya gelirse son çare olarak yönetimi iran türklerine devredip türkçeyi ikinci resmi dil yapıp türk bölgelerinde eğitim dili yapabilirler. zaten 1923'e kadar hep türkler yönetici farslar bürokrat sınıf olmuş herhalde çok zorlarına gitmez. çünkü bölünmüş bir iran'daki devleti dünyanın en fakir ülkelerinden biri olmaya aday olabilecek potansiyele sahip. eğer yönetimi türklere verirlerse iran türkleri ülkeye sahip çıkabilir. iran türkleri ülkeye sahip çıkarsa ne araplar ne kürtler ve beluçlar server'dan ayrılabilirler. ve dahası bu sefer türkiye ve azerbaycan da öyle kolay kolay müdahale edemez. onlar müdahale edemez ise abd kolay kolay barzaninin peşmergeleri ve suudi arabistan ile iran'ı işgal edemez. yani rejim değişimi veya etnik yönetim değişimi iran'ın acil durum baltası gibi duruyor.
    sonra aklıma şu yeşiller hareketi mi ne vardı o geldi. demek o adamı acil bir durumda hapisten çıkarıp başbakan yapacaklar. ve şimdi acil durumlar için bekletiyorlar.

peki durum buysa neden seçimleri yeşillere vermediler de son anda ahmedinejat'a verdiler? demek ki biri o anda araya girdi ve "tamam size saldırmıyoruz şimdilik" dedi ve iran da acil durum baltasını kullanmaktan vazgeçti.

ya böyle şeyler benim aklıma banyo yaparken yürüyüş yapıp başka bir şey düşünürken geliyor da neden mesleği dış politika olan o kadar analizciden uzmandan böyle mantıklı açıklamalar duyamıyoruz?
  • şahı tek başına indirmeye gücü yetmeyen siyasal islamcıların sol cenahı davar güder gibi güderek yönetimi ele geçirdikleri bir daha da bırakmadıkları muazzam bir kültüre sahip ülke.
1 entry daha