şükela:  tümü | bugün
  • amerika'nın hiç bir güç ve para sarfetmeden türkiye içinde işe aldığı akıl olarak 15 yaşından gün almış olmalarına ihtimal vermediğim ve içerdikleri ağır nefret içinde gözlerinin köreldiği yavşaklara göre hükümet istifa etmeli ve yargı önüne çıkmalıymış.

çok büyük suç:
    (bkz: rte bu ticaret için onay ve talimat verdi)
    (bkz: #72500573)
  • ben sizin algı yönetiminizi sikeyim.
    suç olan rüşvet almak.
    rüşvet almaya alışan bir politikacı veya bürokrat vatanını da satar anasını da satar.
    godoş musunuz nesiniz anlamıyorum ki?
  • senin kucuk beynin icin kisaca ozetleyelim:

"1. iran'a bm ve abd amborgosu var fakat iran'dan doğalgaz almak ve iran'a mal satmak serbest.

2. alınan doğalgaz karşılığı iran'a para verilmeyecek fakat ihracat yapılacak, hem türkiyeli üretici kazanacak, hem işsizlik azalacak, hem vergi ödenecek.memleket kazanacak.

3. iran "bana para gönderin mal değil." diyor, zarab'a komisyon veriyor,zarrab da bu komisyonun bir kısmını rüşvet olarak vererek parayı çekip hille ve hülleyle iran'a götürüyor.

4. türkiye mal satamıyor, vergi alamıyor, üretim artmıyor, işsizlik artıyor.biriler zengin oluyor, türkiye hem ambargoyu deliyor, hem para kaybediyor." #72490310

azicik iranin rezasi icin degil de allahin rizasi icin is yapsaydiniz basimiza bunlar gelmezdi.

anladin mi gerizekali?
  • okuma bilmeyen, okuduğunu anlamayan tipler yine küfüre vuruyor.

rte rüşvet aldı demiyor, rte iran ile ticarete onay verdi diyor, bakınızda.
  • dubai ve hong kong üzerinden iran ile ticaret yapmış birisi olarak diyebilirim ki, hem uluslararası bankacılık sistemi açısından hem de lokal olarak böyle bir şey yok ve hiç olmadı.

çeşitli tarif edilmiş sınırlar vardı, bu sınırların büyük kısmı da yakın zamanda ortadan kalktı. bu sınırların yargı konusu olan yöntemlerle aşılmasını iran da istemedi. ayrıca iran'ın bu durum için aldığı çeşitli önlemler de vardı. yurtdışındaki paralarını yatırım kredisi olarak kullandırıp uzun vadeli faiz almak, mal alımları için şahısların üzerindeki paraları kullanarak ülkeye ihtiyaç materyallerini sokmak vb.

biz bazı şeyleri kendi usulümüzde çözebileceğimizi sanarak başımızı büyük derde sokabiliyoruz. bir de hepimizin bildiği tek işi aracılık yapmak olan irili ufaklı bir dolu ahlaksızlar topluluğu var.

sıkıntılar iş bilmemekten ve durumdan kendine (oldukça büyük) paylar çıkarmaktan kaynaklanıyor. sarraf'ın söyledikleri arasındaki en önemli detay 45-50 milyon değil "%50" kısmı. bunu kimseye yaşatmamaları gerekiyordu, yaşatanlar da bir şekilde bedelini ödemeli.
  • iran ile ticareti 3-5 din tüccarı yapmıştır, tepkiler ve suçlamalar da buna yöneliktir.

konuşulan meblağlarla türkiye ticaret yapmış olsaydı şu an ne işsizlik ne de yolsuzluk olurdu.

bunu anlamak için okumaya falan da gerek yok, kafanızı afyon sofrasından bir kaldırabilseniz, bakın daha neler göreceksiniz.