şükela:  tümü | bugün
 • 1980'de baslayip 1988'de sona ermis, iki ulkenin sattul arab su yolu uzerindeki hukumranlik kavgalarinin neden oldugu savas. savasi irak baslatmis, hatta iran'la surtusme halindeki abd'nin ve diger batili ulkelerin de destegini almisti zamanla. gerci abd'nin el altindan iran'a silah sattigi da ortaya cikmisti sonradan..
 • 1980'li yıllarda çocukluk, ilk gençlik yıllarını yaşayanların her akşam 20:00 (yazın 20:30) haberlerinde illa ki izledikleri, aynı bölgelerin bir gün iran, bir gün ırak tarafından "ele geçilirildiği", bir ara başkentlerin uzun menzilli füzeler ile vurulduğu savaştı...yıllar sonra körfez savaşı esnasında elimizde patlamış mısırlarımız ile "star wars" izler gibi ölümleri seyretmenin ilk tohumları o zaman atılmıştı sanırsam; iki gecede bir yıkılmış bir ev, ağlayan bir anne görürdük ve hissizleşirdik...

  neyse efendim, gün geldi bu savaş da bitti, sam amca'ya kılıç sallayacak bir başka ejderha gerekti, sonrası zaten malumunuz...
 • savaş görüntüleri trt haberlerinde cumhurbaşkanı ve hükümet haberlerinden sonra yer alırdı. roketatarların başında arap ve iranlı adamları siyah beyaz gösterirlerdi. bildiğim kadarıyla amerika iran'ın yanında değil karşısındaydı. saddam ta o zaman amerika'nın ortadoğu için dahiyane bir projesiydi. bunu zaten halepçe'de gösterdi.
 • iran'a karşı olduğu için desteklenen saddam'la bizzat rumsfeld'in görüştüğü, sonrasında nikaragua'daki kontralara para desteği için iran'a da silah satıldığı, neticesi itibariyle eski duruma dönülmüş (körfez savaşı öncesinde, ırak elindeki iran topraklarını geri vererek jest yapmıştı iran'a) anlamlısı pek olmayan bir mevhumun daha da anlamsız bir şekli. milyon mertebesinde insanın ölmesiyle, kimyasal gaz kullanımıyla yakınımızda yaşanmış yakın tarih trajedisi.
 • kucukken mahallede iran ve irak diye iki gruba ayrilip yaptigimiz sava$.. genelde gunluk haberlerden referans alinip "olm bugun biz ele gecirdik naber" diye taraf da tutulurdu..
 • deja vu zincirinin sadece bir halkasi..
  -iran'da amerikanin kicini yalayan bir rejim (sah riza pehlevi)
  -1979' da rejime karsi paris'ten uzaktan kumanadli baslayan ve basarili olan bir devrim (ayetullah humeyni)
  -1980'de pekte amerika yanlisi politika sergilemeye yanasmayan iran'a karsi iragin actigi savas
 • savaşın en heyecanlı günlerinde ırak'ta müdür olan babamı ziyarete gittiğimden 45 gün bağdat, kerkük, musul, babil ve erbil'den takip ettiğim savaş. bağdat'ta oteldeyken otelin pek yakınına füze düşmüş ve camlar tuz buz olmuştu. o kare dışında pek de bir tehlike hissettiğim söylenemezdi ırak seferim boyunca.
 • isin ilginci irak 16 yil boyunca surgun edilmis olan humeyni'yi topraklarinda barindirmis ve beslemistir.sonra irak biraz da arap seyhlerinin "hadi dalin bu siilere bak biz size yardim etcez" demesiyle olmustur,sonra irak esek gibi borclanmistir bunlara,ozellikle kuveyt'e,sonra borclarinin affedilmesini isteyip de kuveyt kabul etmeyince,bu devlete saldirmaktan baska caresi kalmamistir irak'in...

  (bkz: korfez savasi)
  (bkz: iran contra affair)
  (bkz: irangate)
  (bkz: hasimi rafsancani)
  (bkz: ayetullah humeyni)
  (bkz: saddam huseyin)
  (bkz: fav adasi)
  (bkz: basra korfezi)
  (bkz: hurremsehir)
  (bkz: abadan)
  (bkz: iran islam devleti)
 • savaş sonunda her iki tarafın din adamları kend kayıplarını "şehit", karşı tarafın kayıplarını da "telefat" olarak ilan etmiştir. özellikle iran'da etkisi uzun süre unutulmayacaktır. her evden bir cenaze çıkmıştır ve saddam'ın kullandığı kimyasal bombalara maruz kalan birey sayısı çok fazladır. bütün şehirlerde merkezî yerlerde şehit resimleriyle kaplı dev bill-boardlar iran halkının ve resmî tutumun şuurundaki izleri çok iyi yansıtmaktadır.
 • (bkz: körfez krizi)