şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisi ili olan 8 yıllık münasebetimden sonra kendi kendime; "ben mi kediye bakıyorum, kedi mi bana bakıyor yoksa ben manyakmıyım?" sorusunu sordurmuş bir acayip cins hayvandır.

  şimdi efendim bu cins bir kedi alacaklara/bakacaklara diyeceğim şu dur ki; çok zor. evet bakımı çok zor ve emek isteyen bir hayvan. hatta insan gibi hayvan. sevdiği ve sevmediği davranışlar var. yediği ve tercih ettiği mamalar var. sıçtığı ve sıçmadığı kumlar var. ne bileyim bazı hobileri var.

  en basitinden en az iki günde bir taramanız gerekiyor, yoksa tüyleri topak topak olup cildinde yara oluşmasına sebep oluyor. gözlerini silmeniz lazım. aynı kuma iki kere yapmaz, sürekli kumunu değiştirmeniz lazım. kaliteli mama almanız lazım. bazen sizi sevmeye geldiğinde "öff canım istemiyor" dememeniz lazım. ben mesela taze ot yiyebilsin diye iki haftada bir borcama buğday ekip büyütüyorum. ha kendisi de doğru düzgün yiyemiyor bu arada. benim koparıp koparıp ağzına vermem gerekiyor ki yiyebilsin.

  böyle işte sevgili sözlükçü. ben çok mutluyum halimden. değişik bir cins. bakabilecekseniz tavsiye ederim diyor ve entry mi eve gelen iki klima teknik elemanının diyaloğu ile sonlandırıyorum..

  adamlara odayı göstemek üzere odaya doğru giden ben ve arkamdan gelen iki teknik servis elemanı.. tam odaya giderken biri çiyuuvvv diye geri dönüp kapıdan çıktı..

  + la nooldu murat?
  - abi içerde bişey var!!
  + gel la gel gedi o gedi, kıh kıh kıh..
  - yok abi kedi değil o başka bişey, gelmem ben..
  metox : abi ben onu odaya kapatayım gel sen, kedi gibi bişey o korkma.
 • asla evde tek bırakıp bir yere gitmeyeceğim kedidir. aykut kocaman gibi amk suratında bi meymenetsizlik, bi samimiyetsizlik var, asla güvenemiyorum, her an arkamdan atlayıp patiyi böğrüme sokacak gibi hissediyorum. sessizliği sanki hamle yapmak için doğru zamanı beklemesindenmiş gibi duruyor hep. böyle bir insana evimi emanet edemem.

  edit: işbu entry götümüze girebilir gerekçesiyle ispiyonlandı, ne diyeyim artık ben.
 • görünüş itibariyle bir yastık kadar olsalarda aslında içleri koftur bunların sadece tüyden ibarettirler. allah muhafaza bir ıslanırlarsa bütün foyaları meydana çıkar sıçan gibi kalıverirler ortada. duvara çarpmış hissiyatı uyandıran meymenetsiz suratlarıyla her daim mıncıklanası ve taciz edilesi hayvanlar. bir de mavi iran kedisi diye bilinenleri var ki ufff tam sıkılmalık...
 • alınmadan önce tekrar ve tekrar düşünülmesi gereken bir kedi türüdür.
  beni al yoksa çok üzülürüm ifadesiyle size bakan, lütfen beni sev diye kedi dilinde size yalvaran yavru bir iran kedisine karşı direnmek elbette zordur. onu o pet shoptan kurtarıp çok mutlu etmek istersiniz.

  ama lütfen tekrar düşünün.

  evde beslenmek üzere bir hayvan edinmek istiyorsunuz ve bir kedinizin olmasını tercih ettiniz. evet güzel bir seçim. yerinde bir seçim. fakat bu kedinin gereksinimlerini karşılayabilecek misiniz?

  iran kedileri bakımları en zor kedi türlerinin başında gelir. ilk problem tüylerinin bakımıdır. bu dünya tatlısı kedilerin tüyleri kendisinin bile zor baş edeceği kadar sık, uzun ve yoğundur. ayrıca temizlemek, hale/yola koymak için sürekli yaladığı tüylerini sindirmesi de (biz taramıyorsak) yuttuğu tüylerin çokluğundan dolayı zorlaşabilir. bu durum da kedinizin tüy kusmasına, belki sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. iran kedisi, kedilerin o titiz yapısına rağmen kendi tüyleriyle başa çıkmakta oldukça zorlanır. tüyleri sahipleri tarafından günde en az iki kere sert bir fırça ile taranmalıdır. size zul gelebilen bu tarama işleminin faydaları oldukça çoktur;

  çok ve uzun ve ince (halıya adeta sıvanan) tüylerini etrafa daha az dökmesine de yol açacaktır. zira ev hijyeninin sağlanması mutlaka ki çok önemli bir noktadır.

  tüyleri çok yoğun olduğu için derisinin nefes alması diğer kedi türlerine nazaran zordur ve bu durum kedinizin cilt sorunları ile karşılaşmasına yol açar. şahsi fikrime göre bu kedilerin tüyleri yılda bir kez veteriner hekim tarafından kesilmelidir. güzelim tüyleri bazen topak topak olur ve tek çare tüy topaklarını kesmektir. çünkü açılmazlar. bazı iran kedisi sahipleri, kedilerini o kadar çok severler ki! kedilerinin tüylerini, topaklarına rağmen severler ve hala taramazlar. fakat bilmezler ki bu tüy topakları kedinin cildini gerer ve canını yakar, kedicik sürekli o tüylerle uğraşmak zorunda kalır. boşuna topakları tarayarak açmaya çalışmayın. kedinizin canını yakarsınız ve uysal kediciğiniz size öyle kuvvetli silahlarla (tırmıklar) gelir ki; direnmeniz zor ve acı verici olur.

  tüm bu faydalara rağmen kediniz kişisel mizacı gereği tüylerinin taranmasından hoşlanmıyor da olabilir tabi. bazı kediler tüylerini taratmaz. kedi genel mizacına uygun olarak size hayır diyorsa bu net bir hayır cevabıdır.

  diğer sorun göz akıntısıdır. bu sorun hayvanın yüz (burun yapısı) ve kafa şeklinden kaynaklanır. yine günde iki kere göz akıntısı temizlenmelidir. bu tatsız ve kedinizi rahatsız eden konu ile baş etmeli, göz çevresini yavaş hareketlerle silmeli, kedinizi rahatlatmalısınız. aynı sebepten ötürü nefes yollarında da sorunlar meydana gelebilmektedir

  lafı çok uzattım. evet iran kedisi zor bakılan kedilerdendir.

  fakat ben bu kedileri sevmiyor muyum? hayır öyle değil. hele beyaz iseler çok güzeldirler. hatta dünya güzeli bir türdür. sakindir. ev kedisidir. dışarıda zor hava koşulları, kötü kedi çeteleri ve köpeklerle pek baş edemez. atlamak, zıplamak vb.. huyları pek yoktur. sakin bir kedi türüdür. oyuncudur ama sizi bunaltmaz, evde beslenmesi, parazit ve mikroplardan korunması gereklidir. duyarlıdır. sesi harika ve tatlıdır. nefes alıp yürüyen nazlı biblolardır. hatta yerim kendilerini.

  ben demek istiyorum ki;

  sayın okuyucu lütfen şu yanılgıdan kurtulunuz; biz evimize alacağımız hayvanı seçmeyiz. o sıcak sevgi dolu hali, şımarıklığı ve güzelliği ile bizi seçer/kendini seçtirir.

  hayır öyle değildir. biz o hayvanı gereksinimlerine, bizim bu gereksinimlere ne kadar karşılık verebileceğimize, ve bizim yeni ev arkadaşımızdan ne beklediğimize göre seçmeliyiz.
 • pusuya yatıp uyuyakalan yegane kedi cinsidir sanırım.
 • bendeki tam bir mal olan varlık. türlü türlü cinslikleri yetmezmiş gibi şimdi de yakalayamadığı böcekler için yanıma gelip ağlıyor. sineği ben mi yakalayıp herife vereyim anlamıyorum ki. en fazla 5 cm zıplayabiliyorsun lan, neyine senin böcek yakalamak!
 • beyaz olanları diğer renkteki iran kedilerine göre daha hareketli ve büyüdüklerinde de agresif olabiliyormuş. ben konuk kedimde agresifliğe dair bir emareye rastlamadım ancak gerçekten çok hareketli.

  bir de bu kedide mi böyle bilmiyorum ama karşılaştırmam gerekirse, benim sokaktan aldığım kedimin temizlik alışkanlığı pati altlarının parlamasına varana kadar sıkıyken 2,5 aylık bu iran kedisinin yalanmak ancak patisi karşısına çıkarsa aklına geliyor. şöyle ki, oyun amaçlı vurmak için patisini kaldırıyor sonra aniden gözü patisine takılıyor "ula pismiş bu" deyip 1-2 yalayıp bırakıyor. götünü siz düşünün artık. bilemiyorum yetiştiremedi mi annesi, ne yapmak lazım...
 • tipik ev kedisi, çok muzur değilse sokakta kesinlikle yaşayamıyorlar, zaten genelde pek bi ödlekler... şimdilik son kedim, kedi dedim ama ufaklığından beri 3 yıldır aramızda ve hala bizim gibi davranmaya çalışıyor, ne yersek onu yemeye çalışır, annemi annesi sanar, kapı açıksa gece gelir ayağımın veya kolumun üstüne yatar, kıçımızın dibinden ayrılmaz, aşırı sevecen bir hayvan ve kendini insan sanıyor. bunun yüzünden de kediliğini unuttu, balık yemeyen kedi mi olur lan? ölü balığı da geçtim, ufacık bir akvaryumda 2 tane balığımız var, gidiyor suyundan içiyor, balık suyuna çorba misali. ama balıklar bu su içerken buna dokunduğu zaman korkup kaçıyor, balıklara karşı bi şiddet bi agresiflikte de bulunamıyor, allahın ödleği... küçükken kablolarla, pinpon topuyla oynatırdık artık onu da oynamıyor. sadece insanlarla oynuyor, onu da oynatmayı evde bir tek ben becerebiliyorum, hızlıca koştuğunuz zaman sizi kovalıyor, sonra siz ani dönüş yapınca da korkudan tavana kadar sıçrıyor, kaçıp bi yere saklayıp sizin ortaya çıkmanızı bekliyor. böyle de bir kedi işte, ne kadar kediyse artık... pişmaniye kılıklı... yerim ben onu...
 • insanlarla en uzun süreli bakışan, bakışlarını kaçırmayan soğukkanlı kedi iran kedisi olabilir. dün yuvarlak, ağır ve hafif küfür edermiş gibi duran çehreyle göz göze geldik ve dakikalarca bakıştık, benim işi inada bindirmem onun inattan ziyade kıskanılacak kayıtsızlığının tezahürüydü şüphesiz.

  baygın bakışlarını sevdiğim iranlı kardeşim benim!
 • pencere onunde oturup dısarıyı seyrederken meraklı komsulara sizi evden arayıp, " o camın önündeki kedi gercek mi oyuncak mı?" sorusunu sordurtabilen kedi cinsi.