şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd için potansiyel bir müdahale sebebidir aslında bu program. uzun zamandan beri uygulandığı ve son istihbarat raporlarına göre kuzey kore, rusya ve çin'in tam destek verdiği de ortaya çıktı. yeni iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad, programın tamamen barışçıl amaçlarla uygulanacağından bahsediyor fakat nükleer program ve bunun üzerine kurulacak olan diyaloğun önümüzdeki günlerde iran’ın diğer ülkelerle olan ilişkisini şekillendireceği bariz. özellikle abd, israil,almanya ve ingiltere gibi ülkelerin iran ile ilgili sıkıntılarını dile getirirken üzerinde en çok durduğu noktanın nükleer gücün yaratabileceği sorunlar olduğunu göz önünde bulundurursak;iran’ın öncelikle akıllıca hazırlanmış, barıştan ve uluslar arası diyalogdan yana bir dış politikaya ihtiyaç duyduğunu, böyle bir stratejinin de olası askeri müdahalelerin ve diplomatik krizlerin önüne geçebilecek nitelikte olacağını söyleyebiliriz.
  ayrıca gitgide güçlenmekte olan iran-çin-rusya eksenini de dengeleri ve yansımaları belirleyebilen faktörler olarak görmek mümkün. özellikle iran ve rusya arasındaki silah ticareti ve iran ile rusya’ya nükleer teknoloji aktardığı belirtilen çin arasındaki enerji paylaşımı, bu üç ülkenin birbiriyle olan bağlarını kuvvetlendiriyor. bu iki ülkenin iran’ın nükleer programına açık destek vermesi ve mevcut ilişkilerinin ağırlıklı olarak stratejik ve lojistik kaynaklar üzerine olması, şüphesiz ki orta doğu’da söz sahibi olmayı hedefleyen amerika ve müttefiki israil’in ulusal çıkarlarına ters düşebilecek nitelikte. bu sebeplerden dolayı, her ne kadar nükleer program amerika için bir gerginlik nedeni olsa da, bu gerginliğin arkasında ciddi bir şekilde yürütülen ve kutuplaşmaya eğilimi olduğu iddia edilen bir stratejik ortaklığın olduğu kesin.
  bölge içindeki dengelere bakarsak, kalkınan bir şii ülkesi olarak iran’ın orta doğu’da söz sahibi olmasının özellikle irak’ta düzeni sağlamak için uğraş veren amerika ve israil ile ters düşebileceğini söyleyebiliriz. zira orta doğu’da şii topluluğunun güçlenmesi, irak’ta da şii etkisini de artırabilir. işte bu noktada amerika ve israil’in yükselen şii topluluğunu dengelemek adına kürtleri desteklemesi ihtimali, hem yumuşak karnı kürt sorunu olan türkiye’ye hem de %7 oranında kürt nüfusa sahip olan iran’a sıkıntılı anlar yaşatabilir.

  sonuç olarak, 2005 iran seçimleri ve reform yanlısı olmayan ama radikalizme de geçit vermeyen, ilerleme ve özgürlüklerin artırımından yana olan yeni lider ahmedinejad’ın duruşu, iç dinamikleri ve uygulayacağı dış politika sebebiyle hem iran’ın, hem orta doğu’nun hem de dünyanın önümüzdeki günlerde alacağı halle doğrudan ilgili görünüyor. bu sebeplerle iran’ı, ahmedinejad’ı ve bunlara dolaylı veya doğrudan bağlı olarak oluşacak dengeleri hesaba katmadan planlar yapan herhangi bir ülkenin, uzun vadede tutarlı, kararlı ve menfaatlerini karşılayabilecek bir dış politika izlemesi mümkün gözükmüyor.

  ve pek çok ülkenin kıçında patlayabilecek bir komplo teorisinden harekete geçersek (bkz: shangai 6)
 • (bkz: değişen dengeler ve dünya) içinde yer bulmaya çalışan programdır.
 • zenginletirilmis uranyum da imal etmeleriyle, emellerine bir adim daha yaklasmis ve bu sevinclerini de ellerinde uranyum cubuklariyla garip bir dans yaparak sergileyen kitleyi barindiran program.
 • baskaldiri mahiyetinde kendi teknolojisini gelistirme cabasi, teknolojik olarak gelismislerin tepkisini cekmekte olan program.
 • pazartesi - uranyum zenginleştirme *
  salı - uranyum zenginleştirme *
  çarşamba- bomba yapma denemeleri *
  perşembe- sızıntı kontrolu *
  cuma - tatil *
  cumartesi- basın tanıtımları ve promosyonlar *
  pazar - uranyum zenginleştirme *
 • emperyalizme karşı olduğunu ifade eden herkesin desteklemesi gereken programdır. iranlı yetkililer söz konusu programı nükleer silah üretmek için uygulamıyoruz dese bile söz konusu program, iran'ın, atom bombası yapımında çok önemli bir aşama olan ve nükleer güce sahip ülkelerce başka ülkelere verilmeyen kritik kütle formülüne ulaşmasını sağlayacaktır. bu özellikle saddam hüseyin'in artık varolmadığı bir güneybatı asya'da kitle imha silahlarına sahip israil lehine bozulan güç dengesini yeniden kuracaktır. böylece israil ve amerika bölgede istediği gibi at koşturamayacaktır.
 • gelen demokrasinin habercisidir.
  (bkz: amerika'nın demokrasi götürdüğü ülkeler)
 • uluslararası sistemi düşmanımın düşmanı dostumdur mantığıyla algılayan bireyler tarafından, iranın yürüttüğü programa destek vermek emperyalizme karşı durmakla eş tutulmuştur. bugün iranın nükleer güç sahibi olması demek beraberinde suudi arabistan-türkiye-mısır üçlüsünü rekabete zorlayacak bırakın olası savaş senaryolarını ve tehditleri harcanan paralar yine halkların eğitim ve sağlık giderlerinden kesilen ödentilerle oluşturulacaktır. eğer mevcut savaşlar yeterli görülmüyorsa evet desteklenmesi rasyoneldir.
 • uranyum zengileştirmeyi başarmış ise zaten nükleer silah yapımına çok yaklaşan programdır. rusya ve çin uzun zaman tam destek verdiler sanırım programın teknolojik desteğini ise rusya sağladı tabii karşılığında da eşşek yüküyle para kaldırmıştır. desteklemiyorum demesi ise zaten programa aktaracak tüm bilgisini aktardıktan sonra ona ihytiyaç kalmadığını deklare etmesi yani aslen programın iran tarafından rahatlıkla yürütülecek konuma geldiğinin göstergesidir.

  iran yönetim olarak iki başlıdır ülkede ruhban sınıfı olan ayetullahlar ve onlara bazen gevşek bazen sıkı bağı olan hükümet.devlet geleneği ise sanırım dünya üzerinde en eski geleneklerdendir her ne kadar başta ahmedinecad gibi çılgın sayılabilecek bir adam olsada bu silahın getireceği gücü kendilerine dönen namlulardan kurtulmak için ve daha çok caydırcı olarak kullanacaklarını umuyorum ama bu arada en büyük tehlike bu yapılan silahın denemesidir. eğer iran bu silahı denemek isterse nerede yapacak bu bir sorun.

  herhangi bir ülkenin nükleer silah kullanması zaten dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için bir tehlike ve etki kaynağıdır malum çernobil felaketi bizi etkilediği kadar aslen tüm avrupanın üzerine yayılan bir bulut oldu ve etkileri gallerde bile görüldü. bu ülkedeki meralarda otlayan koyunlar dahi nükleer serpinti ve radyasyon tespiti sonucu itlaf edildiler. biz ne kadar etkilendik varın siz hesaplayın.karadeniz hala daha kanserden kırılıyor.

  bence nükleer tehtid anlamında iranın eli güclendiği gibi belki bizimde gene savunma amaçlı nükleer program başlatmamıza giden bir sonuç dahi doğuracaktır.tabii ab bu durumda özellikle de yunanistan delirir herhalde.

  diğer taraftan amerika için çok sıkıcı bir durum zira afganistanda bir koridor açıp asyanın ortasına hakim olmaya çalışırken ülkenin iki komşusunda da pakistan ve iran nükleer silah olması elini zayıflatacaktır.israil açısından da tehdit gözüksede iranın füze sanayinin ulaştığı teknik kapasite ile muhtemelen israili vurmaya çalışırken bölgede ne kadar ülke varsa hepsinin canını yakacaktır. kaldı ki israilde iranı vurur ve ucu avrupaya kadar uzanan nükleer bir bulut olur biz savaşa girsek de girmesekte etkileniriz.

  son dönem iranda olanları anlamak için öncelikle şia ve molların gercek gücünü orada yaşayan çok etkili ruhban sınıfını iyi tanımak gerekir. bu sorozcu darbe muhabbetleri komünizm ve tüm izm'ler maalesef batılı standartlara göre ele alınmaktadır. iran batıdan gelen aryani grupların kurduğu doğulu bir ülkedir devlet teşekkülü yoğundur.batılı anlamda bir işçi sınıfı yoktur kaldı ki bu protestoları yapanlar dahil bu rejimin yıkılmasını istemediklerini sadece ülkenin kötü yönetildiğini söylemekteler.iran bu konuda acımasızdır zira bu protestoların aslen cia kaynaklı olduğuna inanamakta ve protestocularıda bir nevi ajan olup ülkenin gerçeğini karatmakla suçlamaktadır.

  nükleer silahın iran elinde olması uzun zamandır sessiz sedasız durduğumuz bu doğulu komşumuzun ilk defa elinde bizden üstün bir silah olduğu anlamına gelir ki tarihte sıklıkla itiştiğimiz de hatırlanırsa bizim açımızdan da çok iyi bir durum değildir.
 • şöyle bişey,

  --- çekirdek tv ---
  sabah ezanı
  istiklâl marşı
  bu uranyumun sesi (belgesel)
  reklam kuşağı
  nükleer enerji ile hanım kadına
  reaktörün kalbi (tarımsal)
  çekirdek çocuk (3-7 yaş arası)
  haber bülteni
  nötronun nabzı (tartışma)
  kapanış
  --- çekirdek tv ---