*

 • 2006 mart ayında çalışmaya başlaması düşünülen, amerika'nın iran meselesi hakkındaki gerçek karın ağrısı. bu borsa açıldıktan sonra dünyada ilk defa euro bazlı petrol kontratları organize şekilde işlem görecek. türkiye de dahil olmak üzere ticaretlerinin büyük kısmını euro üzerinden yapan avrupa ülkeleri, londra borsasında dolar bazlı kontratlar almak yerine tahran'dan euro bazlı kontratlar almayı elbette tercih edecektir. en basit mantıkla euro üzerinden petrol alarak anlamsız kur makasından kurtulacaklardır. zira misal türkiye, hammaddeleri dolar üzerinden alması ama ürettiği ürünleri ağırlıklı olara euro üzerinden satması sebebiyle, paritede olan ani değişiklikler yüzünden çok zarar etmiştir. bu sebeple, malı sattığın para birimi ile hammaddeleri alabilmek bizim için bir avantajdır elbette.

  euro bazlı kontratların satılması ise petrodolar döngüsünün kırılması anlamına gelir. işte amerika'nın gerçek karın ağrısı budur. diğer bir karın ağrısı ise, mollaların hazar denizi ile hint okyanusu arasında devasa bir kanal açma projesidir. bu kanal ise amerika'nın orta asya ve azerbaycan petrol ve doğalgazı ile ilgili ne kadar planı varsa hepsini suya düşürmektedir.

  (bkz: petrodolar döngüsü)
  (bkz: hazar ve hint denizi arasında kanal projesi)
 • konu hakkında dehşet ötesi güzel bir makale için;

  http://www.energybulletin.net/12125.html

  makalenin çok can alıcı bir kısmından alıntı...

  at any rate, no matter what the british decide, should the iranian oil bourse accelerate, the interests that matter—those of europeans, chinese, japanese, russians, and arabs—will eagerly adopt the euro, thus sealing the fate of the dollar. americans cannot allow this to happen, and if necessary, will use a vast array of strategies to halt or hobble the operation’s exchange:

  · sabotaging the exchange—this could be a computer virus, network, communications, or server attack, various server security breaches, or a 9-11-type attack on main and backup facilities.

  · coup d’état—this is by far the best long-term strategy available to the americans.

  · negotiating acceptable terms & limitations—this is another excellent solution to the americans. of course, a government coup is clearly the preferred strategy, for it will ensure that the exchange does not operate at all and does not threaten american interests. however, if an attempted sabotage or coup d’etat fails, then negotiation is clearly the second-best available option.

  · joint u.n. war resolution—this will be, no doubt, hard to secure given the interests of all other member-states of the security council. feverish rhetoric about iranians developing nuclear weapons undoubtedly serves to prepare this course of action.

  · unilateral nuclear strike—this is a terrible strategic choice for all the reasons associated with the next strategy, the unilateral total war. the americans will likely use israel to do their dirty nuclear job.

  · unilateral total war—this is obviously the worst strategic choice. first, the u.s. military resources have been already depleted with two wars. secondly, the americans will further alienate other powerful nations. third, major dollar-holding countries may decide to quietly retaliate by dumping their own mountains of dollars, thus preventing the u.s. from further financing its militant ambitions. finally, iran has strategic alliances with other powerful nations that may trigger their involvement in war; iran reputedly has such alliance with china, india, and russia, known as the shanghai cooperative group, a.k.a. shanghai coop and a separate pact with syria.
 • iran petrol borsası demek daha doğru olur. zira borsa tahran'da değil kiş adası'nda açılacaktır.
 • sabah gazetesi'nden meliha okur da konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yapmış:

  kaynak: http://www.sabah.com.tr/…/02/02/yaz1435-30-141.html

  iran'ın petro-euro hesabı tutar mı?

  iki borsa. biri new york'ta, nymex (new york vadeli işlemler borsası).
  diğeri londra'da, londra uluslararası petrol borsası.
  dünyada pekçok petrol borsası olmasına rağmen, petrol fiyatları bu iki borsada belirleniyor. yıllardır bu borsalarla çalışan uluslararası finans çevreleri, tüm kontratları ve işlemleri dolarla yapıyor.
  ancak iran, geçen yıl bir açıklama yaptı ve dedi ki;
  "2006 yılı mart ayında tahran'da yeni bir petrol borsası açacağım."
  fiyatlandırma konusunda bilgi vermedi. ama "tahran petrol borsası'nın euro endeksli olabileceği" yorumlarıyla farklı bir tartışma başladı.
  uzun süredir abd'nin tepkisini çeken iran, nükleer silah üretimiyle ilgili olarak uluslararası atom enerji kurumu'nun kararını beklerken, bizim aklımıza da şu soru takılıyor; "
  acaba iran, euro endeksli petrol borsasıyla başka bir cephede petro-euro savaşı mı başlatmak istiyor?"

  rusya izliyor
  bildiğimiz gibi iran, ihraç ettiği petrolün dörtte üçünü ab ülkelerine satıyor.
  burada önemli bir nokta var.
  hatırlatalım...
  2003 yılında iran, çıkardığı bir yasayla avrupa ve asya'ya yapılan petrol ihracatında, ödemenin euro üzerinden yapılmasını zorunlu hale getirdi. bu uygulamaya sıcak bakan rusya, niyetini çok kere gündeme getirdi ama dolarla çalışma sistemini değiştirmedi. üstelik bu konu 3 yıl önce opec içinde de ciddi olarak tartışıldı.
  bilindiği gibi ulusal para birimleri euro olan ab ülkeleri petrol almak için dolar satın alıyorlar. dünya, günde ortalama 4 milyar doları ham petrole harcıyor. finas devleri ve bankacılık sektörü aradaki farktan iyi para kazanıyor.
  petrol almak için ulusal parasını dolara çeviren ülkeler, ister istemez abd'ye gizli vergi ödüyorlar.

  standart yok
  petrol piyasasında euro'ya endeksli yani petroeuro odaklı çalışmak mümkün mü? çok zor, çünkü henüz euro'ya bağlı bir fiyatlandırma standartı yok. dolar üzerinden işlem gören petrol, üç standartı baz alıyor.
  brent, petrol piyasasındaki gerçek alışverişi yansıtıyor . türkiye'nin referansı da brent. batı teksas'ta vadeli kontratlarla milyonlarca varil petrol işlem görüyor. petrol fiyatlarıyla ilgili trend belirleniyor. arap körfezi fiyatı, çoğunlukla brent ticaretine bağlı oluşuyor. çok ilgi görmüyor.
  kesin olan şu, mart ayında tahran petrol borsası'nı açacak olan iran, bu borsayla çok fazla bir şey yapamayacak. çünkü rezervlerin güçlü olmasıyla, üretim gücü birbirinden çok farklı.
  iran, bunun çok iyi farkında.
  ama iran, çin ve hindistan'a ulaşmak için farklı bir kapı açıyor.
  işte tehlikeli oyun da buradan başlıyor.
  çünkü iran, çin ve hindistan'ın kuracağı rafineriler için yol yapıyor.
  abd buna nasıl kayıtsız kalır?
 • http://en.wikipedia.org/wiki/iranian_oil_bourse

  açılış tarihi önce haziran sonra da eylül ayına ertelenen borsa. ben eylülde açılacağından da şüpheliyim.
 • tahmin edildiği üzere iran 2007 eylül ayında da borsayı açmayı beceremedi. yeni hedef 2008 şubat sonu. ama bu da şüpheli. şu ana kadar açılışı üç kere ertelenmiş oldu. ama açılış artık oldukça yakın deniyor. kish adasında borsa için bina inşa edilmiş, açılış bekleniyormuş.
 • 17 $ubat 2008 den beri us $ haric, ruble, iran riyali ve euro hatta yuan kar$iliginda kontratlar satmakta olan bir petrol borsasi olup; amerika yi kah israil i hafif hafif iran in uzerine salmak ile iran ile askeri ve ekonomik muzakerelerde bulunma arasinda salindirmakta olan borsa..

  http://www.debka.com/article.php?aid=1356

  http://www.debka.com/article.php?aid=1384

  http://www.debka.com/headline.php?hid=6075

  (ayni kaynaktan vereyim de siktigim anla$ilmasin..)
hesabın var mı? giriş yap