şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  cumhurbaşkanı erdoğan ve iranlı mevkidaşı ruhani, karşılıklı ticaret anlaşması imzaladı. anlaşmaya göre, iki ülke arasındaki ticaret, milli para birimleriyle yapılacak.

  cumhurbaşkanı erdoğan ve iranlı mevkidaşı ruhani, karşılıklı ticaret anlaşması imzaladı. anlaşmaya göre, gümrük konusunda bazı zorlukları çözmek için 3 gümrük kapısı da 24 saat hizmet verecek. iki ülke arasındaki ticaret, milli para birimleriyle yapılacak.
  imzalar atıldıktan sonra açıklamalarda bulunan ruhani, şu ifadeleri kullandı:

  "ticaret milli paralarla yapılacak"
  "son günlerde iki ülkenin ilişkileri siyasi, bölgesel, kültürel ve ekonomi alanlarında her geçen gün daha da gelişmektedir. bugün iki ülkenin ekonomik işbirliği için önemli kararlar aldık. iki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticaretin ülkelerin milli para birimleriyle yapılması alınan en önemli kararlardandı. bankacılık konusunda alınan kararlar önümüzdeki haftanın sonuna kadar nihai sonuca varacaktır. üç gümrük kapısı 24 saat çalışacak."

  "türk yatırımcılara gerekli kolaylıklar sağlanacak"
  "iki ülke arasında yatırımcılığı kolaylaştırmak adına, iran tarafı türk yatırımcılara gerekli kolaylığı sağlayacak. türk tarafı iran'da daha fazla doğalgaz almak istediğini bildirdi. iran tarafı, türkiye'den bu konuda yatırımlar yapmasını istedi, türkiye de yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi."

  "30 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturulacak"
  "turizmle ilgili iki ülke ortak çalışmalar geliştirmeye hazır olduğunu belirtti. iki ülke de ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirerek yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak istiyor.

  bölgemizde hassas durumları göz önüne alarak, suriye ve kuzey ırak ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. en temel amacımız bölgede barış, istikrar ve güvenliği hakim kılmaktır. kuzey ırak konusunda iran, türkiye ve ırak arasında işbirliği yapılmaktadır. etnik ve mezhebi ayrımcılıkları arttırmak bazı yabancıların bu bölge üzerindeki planlarıdır. iki ülke de bunu kabul etmiyor ve suriye ile ırak'ın toprak bütünlüğünü savunuyor. ıkby halkı bizim iyi komşularımız ve kardeşlerimiz. biz onlara baskı uygulanmasını istemiyoruz. ancak oradaki bazı yöneticiler bazı yanlış kararlar aldılar ve bu kararları telafi etmek zorundalar."

  https://www.haberler.com/…indaki-3-10096013-haberi/
  http://www.paraanaliz.com/…e-ticaret-yapacak-17116/

  --- spoiler ---

  görünen o ki enerji için de geçerli olacak. ki bu bizler için iyi haber çünkü regülatörler (ve onlara bağlı şirketler) kötü niyetli olmadığı sürece enerji fiyatlarımız daha az oynak olacak demek oluyor.

  ancak işin şöyle bir yanı var ki; iran şu an daha çok kazanma ihtimali varken dolar'dan vazgeçip hem dolar kadar geçerli olmayan, hem de muhtemelen zamanla daha değersiz olacak bir para birimi (lira) ile ticaret yapmayı kabul etti. -ki bu anlaşma bu değersizleşme ön görüldüğü için yapıldı.- burada türkiye'ye +1, iran'a -1 yazalım. ** çünkü iran bize daha çok mal satıyor, bizim onlara sattığımızdan**

  2016 - ihracat: 4.966.404.000 dolar / ihracat: 4.699.777.000 dolar
  2017 (ocak-nisan) - ihracat 1.054.090.000 dolar / ithalat: 2.501.436.000 dolar
  referans: 2016 (oc-nis): ihracat: 1.434.799.000 dolar / ithalat: 1.495.651.000 dolar
  (kaynak: ekonomi bakanlığı )

  bu demek oluyor ki eskiden birbirimize denk ithalat-ihracat rakamlarımız olsa da, 2017'de iran daha çok satan (daha çok ihraç eden) konuma gelmiş, türkiye ise daha çok ithal eder konuma gelmiş. yani iran'ın burada kaybeden olduğu doğru. -1 hala sabit.

  peki iran bu -1'in karşılığında ne alacak? en mantıklı olan bu aralar medyaya kokusu gelmiş olan teori:
  kuzey ırak ve suriye'de etkinlik maksatlı, iki ülke arasında rusya güdümlü bir askeri birliktelik yaratılması. ( ve tabii ki bu paketin içinde esad veya esed'e sataşılmaması, uyumlu olunması şartı var. )
 • bu yüzden dolar almaya gidiyorum şimdi.
 • ne hikmetse milli para birimlerine geçiyoruz ama 30 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturmaya çalışıyoruz.

  bir yerli para birimi olarak (bkz: türk doları)
 • şu para işlerine dokunmasalar iyiydi.hem bizim paramız daha konvertibl hem de bu işe ne zaman bulaşsalar dolar artışa geçiyor.
 • ticareti dolambaçlı yollardan yapmaya kalkınca abd'nin buna bulaşanları içeri atmasına misilleme olarak "o zaman ben de açık açık yaparım" atağı olabilirmiş gibi geldi.
 • türkiye'nin en çok ticaret yaptığı ülkeler rusya, iran ve almanya.

  tl ve tuman * ile alışveriş yapmak uzun vadede ekonomik olarak hem bize hem de iran'a fayda sağlar. olumlu bir gelişme. umarım başarıyla uygulanır.
 • aklıma devrik libya lideri muammer kaddafi'yi getiren anlaşmadır. zamanında kaddafi, amerika ile restleşmiş, petrol satışı için dolar değil altın kabul edeceğini söylemiş ve petrol satacağı ülkelerle anlaşma yapmıştır.

  çok kısa bir süre sonrasında ülkesinde iç karışıklıklar çıkmış ve kendisi hem koltuğundan hem canından olmuştur.
 • --- spoiler ---

  süprizi bozmak istemezdim ancak ıran ile türkiye arasında banka aracılığıyla ticaret yapabilen (para transferi en azından ) varsa el kaldırsın.

  --- spoiler ---
 • dolar hicbir zaman sadece dolar degildir... "petro-dolar" dir. dolarin dünyadaki karsiligi ve varligi (ve tabi dolayisiyla abd'nin tüm kudreti) petrol ticaretinin dolarla yapilmasi karsiligidir.

  bu zinciri kirmaya yeltenmeye niyetlenmeyi dusunmeyi hayal edenin (o derece...) ailesine abd sevgiler sunar.

  kaddafi denedi, direk öptüler. bizimkiler arka kapidan dolandi, bizzat obama'nin elinden beyzbol sopasini gösterip ardindan reza'yi aldilar (15 temmuz'u da bu dogrultuda görüyorum ben), katar ve rusya arasinda da benzeri yakinlasmalar var ve katar'a su an ciddi abluka uyguluyorlar, suudi arabistan burada kilit oyuncu, abd sirf suud'lari petro-dolar karsiti cepheye itmemek icin onlarin terörizm sponsorluklarina vs. seslenmiyor...

  simdi bizimkiler bir daha deniyorlarsa ve bunu ortadogu ve asyanin önemli ülkelerinin cikar birlikteligini saglayarak, ince dengelerde bu ülkelerin aralarinda köprü vazifesi görerek, kuvvetli bir koalisyonla yaparlarsa dünya düzenin yeniden kurulmasina ön-ayak olma ihtimalleri bile var...

  ya da berbat planlanmis, koordine edilmemis, cikar iliskileriyle desteklenmemis, müttefiklerle saglamlastirilmamis aptalca bir adim olup türk vatandaslarina büyük bedeller ödeten bir gidisatin baslangici olma ihtimali de var.

  bir türbeye sahip cikamayacak kadar beceriksiz, 3 tane tiri gazetecilere yakalatmadan sinirdan geciremeyecek kadar organizasyonsuz, 1 reza'yi yakalatmayacak kadar istihbaratsiz ve kendilerini dev aynasinda görecek kadar saftirik olduklarini düsünürsek...

  sizce hangisi ?

  edit: gelen hatirlatmayla saddam hüseyin'i de bu listeye ekleyebiliriz. o da petrolü euro ile satmaya baslamisti. (tesekkurler vaguedespassions)