• dolar hicbir zaman sadece dolar degildir... "petro-dolar" dir. dolarin dünyadaki karsiligi ve varligi (ve tabi dolayisiyla abd'nin tüm kudreti) petrol ticaretinin dolarla yapilmasi karsiligidir.

bu zinciri kirmaya yeltenmeye niyetlenmeyi dusunmeyi hayal edenin (o derece...) ailesine abd sevgiler sunar.

kaddafi denedi, direk öptüler. bizimkiler arka kapidan dolandi, bizzat obama'nin elinden beyzbol sopasini gösterip ardindan reza'yi aldilar (15 temmuz'u da bu dogrultuda görüyorum ben), katar ve rusya arasinda da benzeri yakinlasmalar var ve katar'a su an ciddi abluka uyguluyorlar, suudi arabistan burada kilit oyuncu, abd sirf suud'lari petro-dolar karsiti cepheye itmemek icin onlarin terörizm sponsorluklarina vs. seslenmiyor...

simdi bizimkiler bir daha deniyorlarsa ve bunu ortadogu ve asyanin önemli ülkelerinin cikar birlikteligini saglayarak, ince dengelerde bu ülkelerin aralarinda köprü vazifesi görerek, kuvvetli bir koalisyonla yaparlarsa dünya düzenin yeniden kurulmasina ön-ayak olma ihtimalleri bile var...

ya da berbat planlanmis, koordine edilmemis, cikar iliskileriyle desteklenmemis, müttefiklerle saglamlastirilmamis aptalca bir adim olup türk vatandaslarina büyük bedeller ödeten bir gidisatin baslangici olma ihtimali de var.

bir türbeye sahip cikamayacak kadar beceriksiz, 3 tane tiri gazetecilere yakalatmadan sinirdan geciremeyecek kadar organizasyonsuz, 1 reza'yi yakalatmayacak kadar istihbaratsiz ve kendilerini dev aynasinda görecek kadar saftirik olduklarini düsünürsek...

sizce hangisi ?

edit: gelen hatirlatmayla saddam hüseyin'i de bu listeye ekleyebiliriz. o da petrolü euro ile satmaya baslamisti. (tesekkurler vaguedespassions)
  • ne hikmetse milli para birimlerine geçiyoruz ama 30 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturmaya çalışıyoruz.

bir yerli para birimi olarak (bkz: türk doları)
  • aklıma devrik libya lideri muammer kaddafi'yi getiren anlaşmadır. zamanında kaddafi, amerika ile restleşmiş, petrol satışı için dolar değil altın kabul edeceğini söylemiş ve petrol satacağı ülkelerle anlaşma yapmıştır.

çok kısa bir süre sonrasında ülkesinde iç karışıklıklar çıkmış ve kendisi hem koltuğundan hem canından olmuştur.
  • --- spoiler ---

süprizi bozmak istemezdim ancak ıran ile türkiye arasında banka aracılığıyla ticaret yapabilen (para transferi en azından ) varsa el kaldırsın.

--- spoiler ---
  • ticareti dolambaçlı yollardan yapmaya kalkınca abd'nin buna bulaşanları içeri atmasına misilleme olarak "o zaman ben de açık açık yaparım" atağı olabilirmiş gibi geldi.
  • acemlerin geçmişteki tecrübesine istinaden bizimkileri fena derecede kazıkladığı durumdur. yukarıda -1 iran'a derken bize +1 yazan arkadaş kağıt üstündekini belirtmiş ama aslında suriye'de ve kuzey ırak'ta türkiye'nin etkinliğinden bahsetmiş...

uzatmayalım görünen budur belki ancak acemlerin bu yöntem ile erdoğan'ı düşürdüğü durum asıl dikkat edilmesi gereken husus olmalı bence. tabi olmayabilir elbet.

benim gerçekten bildiğim bir şey varsa, o da rus diplomasi ile pers devleti ile yapacağın işler hususunda en az 30 kere tekrar düşünmek gerektiğidir.

bu arada gambit derler satrançta. lakin bu bir gambitse, ki yukarıda kaddafi örneği verilmiş, acemlerin işine gelen şeyin bizim ülkenin selahiyeti ile aynı olması bence bir lütuf. asıl anlatmak istediğim bizlere yıllarca öğretilen jeopolitik konum bütün
    yle doğru. batınını işine gelen şey rusya, iran'ın işine gelmezken onların işine gelen şey de batının işine gelmiyor. batı işgal ettiğinde bolşeviklerin çokça yardımını gördük. bakınız taksim anıtı. rusya tehlikeli olduğunda soğuk savaş sırasında istikamet nato oldu.

bu coğrafya'da çengi'den ziyade tango esas, kimsenin kucağına oturmadan, kimsenin de oyununa gelmeden. pek tabi monşerlerimiz varken bu dediklerim kısmen mümkündü. şimdilerde ise, kucaktan kucağa dolandığımızı hissediyorum eğer ülkenin altında kıpraşan şeyler konusunda tespitim doğruysa.
  • konuyu bilen birinin bilal’e anlatır gibi anlatmasını istediğim anlaşma. yani onlar bize doğalgaz verecek biz ödemeyi riyal olarak mı yapacağız? ya da bizim iran riyali rezervimiz mi var? ya da onların türk lirası rezervi mi var?
  • bu yüzden dolar almaya gidiyorum şimdi.
  • kaddafi-altın örneğinin üzerine saddam-euro örneğini de hatırlatmak isteriz.
hesabın var mı? giriş yap