şükela:  tümü | bugün
 • enteresan yemeklerdir. iranlı bir arkadaşımın 'korma sabzi" (karma sebze) diye adlandırdığı bir yemekten bahsetmek isterim.
  rendelenmiş karışık sebzeler -neler olduğunu şu anda hatırlamıyorum ama toplam görüntüsü ıspanak gibi olan bir karışım-, küçük top top köfteler -sulu köfte formatı- ve minik fasulye tanelerinden oluşuyordu. yemek pişti tam ocaktan inecek, arkadaşım "tüüüh bir şey daha koyacaktım unuttum" dedi. şimdi koyalım dedim, yok dedi, birlikte pişmesi lazımdı. yarın ısıtırken koyarız. yemeği yedim, eline sağlık filan dedim ama pek de özel bir yemek gibi gelmedi, o kadar alakasız malzemenin, böyle sıradan bir lezzeti oluşturmak için bir araya gelmesi epey manasız göründü. ertesi akşam dünden kalan yemek ısıtılırken içine kurutulmuş limon koydu. ve sanki dünkü o saçma yemek gitti ve mucizevi bir şey geldi yerine. limonla ekşi bir hale gelen yemeğin içindeki köfteler, fasulye taneleri, lezzetin içindeki gerçek anlamını buldu. kurutulmuş limonla başka neler yapılabilir diye düşüncelere sevk etti.

  bir de cevizli nar sulu vahşi ördek yemekleri var. nar ekşisi değil nar suyu olduğunu özellikle belirttiler. vahşi ördek yoksa herhangi bir ördekle de olurmuş ama esas lezzetini vermezmiş.
 • bazı tencere yemeklerine koydukları kurutulmuş limon misket limonudur. bildiğimiz sarı limonu kurutup koyarsanız hayalkırıklığı olur o tadı bulamazsınız*. tüm halde kurutulmuş ya da dilim dilim bulunabiliyor. ilk yendiğinde yemek bozulmuş da ekşimiş gibi gelse de sonra bağımlısı olunabilir, ben pirinç pilavına bile atıyorum artık.
 • acıbadem'de gilan isimli yerde deneyebilirsiniz.
 • aryanlarin onucuncu yuzyilda, hindistan a gitmesiyle, hint baharatlarini kendi karakteristik pisirme stillerinde kullanarak daha bir zengin mutfagi yaratmis parsi yemekleridir. (bkz: biryani)
 • türk yemeklerine benzedikleri kadar kötü olan yemeklerdir.oldukça yağlı yemekler yapar iranlılar.
 • iran mutfağının temelini ana yemek olarak da kullanılan pilav ve pilav ile birlikte servis edilen khorest adlı sulu yemekler oluşturmaktadır. yemeklerde acılı ve ağır baharatlar yerine erik, nar, ayva ve ceviz gibi meyveler ve ıspanak, dereotu, kişniş, taze soğan, sarımsak ve çemen gibi sebzeler sıklıkla kullanılmaktadır. iran’da pilav ana yemeğin eşlikçisi olmanın yanında et, sebze ve meyve ile pişirilen çeşitleri ile ana yemek olarak da kabul edilir. yemeklere tat vermek amacıyla ise, safran, zerdeçal, kuru limon, tarçın ve maydanoz tercih edilir.

  (bkz: gilan cafe)
 • bir esintisi ığdır ve kars'ta azeri'lerin sofrasında hissedilen yemeklerdir. kullanılan baharatlar dolayısıyla çok farklı tatlara sahip olduğunu düşünüyorum. merze, kişniş, reyhan, tarhun ve zerdeçalın kullanılışı müthiş.
 • istanbul ataşehirde tesadüfen oturduğum bir restoranda tattığım yemekler.

  yemekler damak tadımıza oldukça yakın fakat et ve tavuklarda daha az yağ kullanıyorlar. pilavı daha farklı yorumlamışlar bizim gibi bol tereyağlı pilava alışık insanlar için ilginç gelebilir ama denenmeli.

  bir de tamamen yöresel yemekleri var. burada her gün başka bir yemek çıkıyormuş. fesenjan diye bir yemek tattım. cevizli salçalı tavuklu sulu bir yemekti ve lezzetliydi. yerin adı sudi restoran ve çok tatlı minik bir yer. sonradan baktım istanbulda pek çok iran restoranı da yokmuş zaten. iran mutfağı denemek isteyen için iyi bir seçenek.
 • safransız olmaz.