şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 3 temmuz 1988 tarihinde irandn havalanıp dubai ye giderken hürmüz boğazı üzerinde amerikan uss vincennes gemisinden atılan bir füze ile düşürülen iran hava yolların ait ticari uçak. iran ırak savaşı sırasında meydana gelen hadise de amerikan gemisi airbus a300b2 tipi yolcu uçağını radarda kendine saldıran bir f14 olarak algılamış açılan ateş sonucu uçak düşmüş 290 kişilik yolcu ve müretabattan kurtulan olmamıştır.

  (bkz: ukte)
 • olayın ardından 290 kişinin katili savaş gemisi kaptanı ve mürettebat amerika'ya dönmüş ve beklenileceği üzere amerikan halkı tarafından kahraman olarak karşılanmışlardır.
  sivil öldürmek, ölen sivil kendilerinden olmadığı sürece amerikan halkı için tepkiye değer bir eylem değildir.
 • gazete arşivlerini karıştırıken karşıma çıkan haberin merkezindeki uçak.**

  ne yazıktır ki olay, bağımsızlık günleri 4 temmuzun arifesinde gerçekleşmiş
  ve gemi mürettebatı, ülkelerine döndüklerinde, kahramanlar gibi karşılanmış...

  olayın ardından national geographic kanalı 2005 yılında bir belgesel yayınlamış.
  kanal ne kadar tarafsız olmaya çalışsa da askerlerin hatasını, yaşanan önceki olayların stresine ve korkusuna bağlamış gibi.

  izleyin; görün:

  iran air flight 655 july 3rd 1988 - national geographic - 1
  iran air flight 655 july 3rd 1988 - national geographic - 2
  iran air flight 655 july 3rd 1988 - national geographic - 3
  iran air flight 655 july 3rd 1988 - national geographic - 4
  iran air flight 655 july 3rd 1988 - national geographic - 5

  ya da

  s3e6 air crash investigations - mistaken identity - iran air flight 655- english
 • belgeselinden izlediğim kadarıyla düşürülen sivil yolcu uçağıyla askeri frekanstan haberleşmeye geçilmeye çalışılmış ve doğal olarak cevap alınamayınca da çok uzak mesafeden füzelerle vurulmuştur. yani kimsenin aklına sivil bir yolcu uçağı olabileceği ve o sivil havacılık frekansından haberleşmeyi denemek gelmemiş. düşünülmemiş bile. büyüklüklerini geçtim bildiğim kadarıyla sivil uçakların irtifaları dahi bellidir o da göz önüne alınmamış görünüyor. sonuçta verilen üstün hizmet madalyaları ise durumu özetliyor. (bkz: filler tepinir çimenler ezilir)
 • abd savas gemisi telsizcisinin yolladigi 10 uyari mesajinin 7si airbus`in alamayacagi askeri kanaldan yollanmis, diger kalan 3 uyarisi ise ucagin yerdeki gemiye göre olan hizi belirtilerek yapildigi ve ucagi kullanan pilotun bu hiz ile kendi hizinin farkli olmasindan dolayi bu uyarinin kendisine yapilmis olmadigini varsaymasindan ötürü cevapsiz birakilmis. ayrica ucagin alcalmakta olduguna dair bir veri olmayip, radari okuyan subay bunu amerikalilarin dedigine göre büyük bir psikolojik baski altinda oldugundan ötürü alcaliyormus gibi algilamis* ve donanma komutaninin vur emrini vermesini saglamis. bir baska enteresan ayrinti da amerikan savas gemisinin iran karasularina botlari kovalarken 4 km kadar girmesi ve haliyle sivil ucagin rotasinin tam ortasina girmesi ve bunu kabak gibi aciga cikaran haritalarin sorusturma sonunda yayinlanan raporlara konmamasi.

  (bkz: air crash investigation)
 • bu saldırı neticesinde abd 61 milyon dolar gibi komik bir para ödemiştir.

  66 tane çocuğun öldüğü bu felaket için resmi olarak özür dahi dilemeyen abd, iç politikası gereği saldırıda rol oynayan yüksek rütbeli askerlerini madalyayla ödüllenmiştir.
 • bir savaş gemisi dolusu amerikan askerinin o hafta gelen istihbarat bilgilerinin verdiği gazla aksiyon araması sonucu yedikleri boktur. her olayda olduğu gibi soruşturmayı da şeffaf bir şekilde yapıyormuş gibi gösteren amerikalı yetkililer, basra körfezi'nde şımarık çocuklar gibi sağa sola saldırıp eğlence arayan askerlerinin yaptıkları karşısında şok olmuş ve bazı gerçekleri kamuoyundan gizleme kararı almışlardır. f-14 sandıkları a300'ün saldırı emaresi olan alçaldığı iddiası soruşturma aşamasında çürütülmüş ve raporda yerini almıştır; ancak abd gemisinin gambotların peşinden giderken 4 km kadar iran karasularına girdiği gerçeği herkesten saklanmıştır. üstelik uçağı vuran uss vincennes bahreyn'e doğru yol alırken uss montgomery'nin yardıma ihtiyacı olduğu gerekçesi ile yüzey komutanından kuzeye gidiş izni isteyip alamamasına rağmen durumdan vazife çıkararak kuzeye yönelmiş ve 290 kişinin ölümü ile sonuçlanacak facianın ilk adımlarını atmıştır.
 • lockerbie faciasının bu olayın intikamı olduğu sıkça dile getirilen bir durum ancak olayın gerçek sorumlularına yönelik intikam eylemleri de oldu. bu olaydan 9 ay sonra vur emrini veren kruvazör komutanı william c. rogers'ın minibüsüne yerleştirilen bir bomba karısı kullanırken patladı, rogers'ın karısı bu kazadan kurtulmayı başardı.

  http://en.wikipedia.org/…:rogers_family_minivan.jpg
 • allah aşkına ,
  ıff mode- "3/6760" ile ıff mode "2/1100"ü nasıl karıştırabilirsiniz, yükselen bir uçağı nasıl alçalıyor algılayabilirsiniz, bu kadar deneyimli bir mürettebat nasıl yerel saat farkını düşünemez, sivil bir uçağa neden askeri frekanstan uyurı yaparsınız bunları anlayamıyorum.
 • abd, iran yolcu uçağını vurdu

  http://i.imgur.com/byxfta9.jpg