şükela:  tümü | bugün
 • tebriz araştırmaları merkezi başkanı rıza heyet’in sasam'da gerçekleşen sunumunda aktardığı ilginç bilgilerden biri. iran'da türk nüfusunun oranı (%42), fars nüfusunun oranına (%42) eşit imiş. iran'daki türk nüfusunun bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum. medyada fazla rastlanmayan oldukça ilginç bilgilerin paylaşıldığı söyleşi notlarından bazıları şöyle;

  "iran da kendini türk olarak tanımlayanların sayısı yaklaşık 35 milyondur (nüfusun %42’si). türk oldukları halde türklük bilincini kaybedenleri de eklediğimizde bu sayının 40 milyona ulaşması muhtemeldir.

  iran’da asla demokrasi yoktur (iran’da türklerin türkçe eğitim almaları yasaktır). fars milliyetçiliği, demokrasinin önündeki en büyük engeldir. zira demokrasi uygulanırsa, iktidar otomatik olarak farslar (nüfusun %42’si) ve türkler (nüfusun %42’si) arasında bölünecek. bu yüzden de diktatörlük, işlerine yarıyor. fars olmayanlar demokrasiyi savunurken, farslar diktatörlüğü savunuyorlar.

  iran türkleri, siyasi açıdan ırak ve suriye türkmenlerinden farklıdır. çünkü iran türkleri, 1925 yılına kadar 1.000 yıl boyunca iran’ı yönetmişlerdir. 1.000 yıl yöneten, 100 yıldan az bir süredir yönetilen bir toplumdur iran türkleri… bu nedenle sırf bugüne bakıp geçmişi hesaba katmazsak, yanlış bir şekilde zayıf bir toplum olarak görürüz iran türklerini.

  iran türkleri, türk kaçar hanedanı’ndan son şah olan ahmet kaçar’ın 1925’te rıza pehlevi tarafından devrilmesinden sonra da iran siyasetinde aktif olmuşlardır. peki, siyasi olarak aktif bir halk olan iran türkleri, bugün niye zayıf ve mağdur konumdadır? çünkü milli değerlere dayanmayan herhangi bir hareket, başarısız olmaya mahkumdur. türkler, türklük yerine iranlılığı ön plana çıkarıp iran için kendilerini feda ettiler. türkler, merkezinde fars milliyetçiliği olan iran için çalıştılar ama başkaları kazandı."

  birbirinden ilginç diğer notlar için buraya bakabilirsiniz.