şükela:  tümü | bugün
 • iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad'ın son zirvasi. tamam bizi cok da ilgilendirmez denilebilir; ama bolgedeki kulturel geli$me olarak not alalim dedik. aa kaynakli haberin orijinali $oyle;

  "iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad'ın, ülkesinde kızların 16 yaşında evlenmesini istediği bildirildi.

  devlet tarafından yayımlanan cam-i cem gazetesinin haberine göre, ahmedinejad "kızlar için evlilik yaşı 16-17, erkekler için de 20 olmalı" dedi.

  cumhurbaşkanı iran'da şu an kızların ortalama evlilik yaşının 24-26 arasında olmasını da eleştirdi."
  http://www.aa.com.tr/…edinejad-buna-da-karisti.html
  tabi malum, medyamizda oldugu gibi orada da guven sorunu var. sanirim bolgeye ozgu bir tutum bu. orada da ahmedinejad 16-17 demi$ medya 17-18 yazmi$. ibranicesini buldum(niyeyse) icinde latin rakami olarak 16 mevcut:
  http://www.iranian.com/main/news/2010/11/20/20 edit: farscasiyla degi$tirildi.
  http://www.nrg.co.il/online/1/art2/180/309.html

  zaten kendisinden beklenen bir tavirda konu$mu$; ancak haberde ilginc olan iranli kizlarin evlenme ya$ini 24-26 duzeyine ta$imi$ olmasi. bu da bir bakima toplumsal mantigin otorite eliyle engellendigini belgeliyor. bizdeki en az 3 cocuk dogurun tarzi demografik yakla$imi da hatirlarsak, aslinda gorece mantikli bir talepti; fakat soylem, uslup ve varolanin sefaleti dururken yenilerini isteme gibi sol loba ait sorunlar icerdiginden a$agilanmaya mahkum olmu$tur. sonrasinda gelen azınlıklar da üç çocuk yapsın tipi demokrasi anlayi$inin yine bolgenin yapisina ince ince i$lenmi$ kulluk duzeninde yeti$mi$ ta$ra kurnazliginin uzantisi oldugu da acik. tabi 24-26 dogru mu bilmem; ama dogruysa o sinsi devrimin ardindan sevimli bir istatistik olurdu iran adina.

  edit: bu arada sagolsun fallik osman mesajla belirtti "iran devlet gazetesi, 16 demiş diğer gazeteler 17-18 demiş." ayrica yanli$likla ve aptallikla farsca yerine ibranice vermi$im linki duzeltiyorum. ayrica uyari icin tarona'ya tesekkurler.
 • (bkz: yeni başlayanlar için şeriat)

  en az 3 çocuk doğurun diyeydi de kankasını memnun edeydi.
 • şeriat hastası olmayan çoğu ülkede 16 yaşında evlenme zorunluluğunun devlet politikası haline getirilmediği için çok abuk bir öneridir.

  veya, abuk bir öneridir, nokta.
 • islama göre 9 kızlar için evlenme yaşıdır. 9 ve üstü yaşlarda kızların evlenmesinde bir sakınca yoktur. muhammed’in ayşe’yle 5 yaşında nişanlanıp, 9 yaşında evlendiği düşünülürse, adamcağızın söylediği pek de garipsenmemelidir sanırım, peygamberinin izinden gidiyordur zira.

  bence de kötüleyin, bence de kötü bir şey çünkü. ama "olur mu lan öyle şey" deyip çok kötüye abananlardansanız; biraz turan dursun okumanızı tavsiye edeceğim, ya da biraz hadis karıştırmanızı.
 • başı zamanında 15 yaşında bir kız çocuğuyla evlenen cumhur için yeterince ilgi çekmemiş konudur...

  herkes içindeki sübyancıyı çıkarsın.
 • bazi seyler cok komik, zamanla gazi, asidi kacar artik insanlar hopadanak atlamazlar diye dusunuyor insan, ama belli ki oyle olmayacak.
  iran'da kizlar icin evlenme yasi 16 olmali' diye gorusunu belirtmis ahmedinejad, hatta tam oyle de degil, erkek ve kizlarin 26'larda olan ortalama evlilik yaslarinin erkene cekilmesinin saglanmasinin nufus planlamasi icin daha iyi olacagini soylemis. kendisi bir dindar ebeveyn gibi, oglunun/kizinin erken evlenmesi taraftari demek ki. kendi gorusudur.

  komik, olan bunu bati medyasinin, 'iran'da kadinlar 16 yasinda evlendirilecek' salakligiyla piyasa etmesi, o bati medyasi ki, bati'nin bazi yerlerinde 12-13 yasinda evlenmenin mumkun oldugu ulkelerin medyasi. hepsinde de 16 yasinda evlenilebilen ulkelerin medyasi. ama bizim, kafasini uzatip komsusuyla konusmak yerine, ebesinin orekesinden uzak bir yerden gelen bagirislarla komsusu hakkinda fikir edinen ca'nim memleketlilerim, 'abaaaa bunlar zaten sapik' muhabbetine bagladi hemen. ulan sevgili cocuk, bari kendi ulkenden bihaber olma, sende de 16 yasinda evlenilebiliyor.

  eger anlama sorunu yasamiyorsan, ahmedinejad'in kizlari toplayip zorla 16 yasinda evlendirmecegini anlaman gerek. zorunlu birsey yok yani, herif diyor ki, nufusuumz icin bu 24-26 cok gec, genclerin erken evlenebilmesini saglayabilmeliyiz. problem ne cocugum. genc yasta yapilan evliligi oneren olur, reddeden olur. kimsenin fikrine kimse karisamaz, ben bu sekil dusunur, sen su sekil dusunursun. ama ahmedinejad ocu oldugu icin, bizi yiyebilecegi icin dusunemez.

  he mi?

  amerikan eyaletlerinin hepsinde 16 yasinda evlenebilir, asagida da daha dusuk yaslarda evlenmenin onunde engel olmayan eyaletlerden bazilari var. bir de kanada. dogustan eziklik butonu on gelenlere hitaben.

  texas: 18, 16 with parental consent. 14 with judicial consent or if person under 18 had previously married and divorced.
  canada: varies by province, but generally 18 years old, 16 years with parental consent, 14 years with judicial consent.
  massachusetts: 18 for first marriage, 14 (male) 12 (female) with parental and judicial consent.[50]
  arizona: no statutory minimum, under 18 with parental consent, under 16 with approval of a superior court judge and parental consent
  michigan: 18, 16 with parental consent, 15 and under with parental consent and probate judge approval.
  minnesota: 18, 16 with parental consent.[50]
  mississippi: 21, 17 for males, 15 for females, with parental consent. (statute)
  new hampshire: 18, 14 for males and 13 for females, in cases of "special cause" with parental consent and court permission
  missouri: 18, 15 with parental consent.[50]
  texas: 18, 16 with parental consent. 14 with judicial consent or if person under 18 had previously married and divorced.

  http://en.wikipedia.org/wiki/marriageable_age
  cigara boregi'ne link icin tesekkurler.