şükela:  tümü | bugün
 • iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad'ın son zirvasi. tamam bizi cok da ilgilendirmez denilebilir; ama bolgedeki kulturel geli$me olarak not alalim dedik. aa kaynakli haberin orijinali $oyle;

  "iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad'ın, ülkesinde kızların 16 yaşında evlenmesini istediği bildirildi.

  devlet tarafından yayımlanan cam-i cem gazetesinin haberine göre, ahmedinejad "kızlar için evlilik yaşı 16-17, erkekler için de 20 olmalı" dedi.

  cumhurbaşkanı iran'da şu an kızların ortalama evlilik yaşının 24-26 arasında olmasını da eleştirdi."
  http://www.aa.com.tr/…edinejad-buna-da-karisti.html
  tabi malum, medyamizda oldugu gibi orada da guven sorunu var. sanirim bolgeye ozgu bir tutum bu. orada da ahmedinejad 16-17 demi$ medya 17-18 yazmi$. ibranicesini buldum(niyeyse) icinde latin rakami olarak 16 mevcut:
  http://www.iranian.com/main/news/2010/11/20/20 edit: farscasiyla degi$tirildi.
  http://www.nrg.co.il/online/1/art2/180/309.html

  zaten kendisinden beklenen bir tavirda konu$mu$; ancak haberde ilginc olan iranli kizlarin evlenme ya$ini 24-26 duzeyine ta$imi$ olmasi. bu da bir bakima toplumsal mantigin otorite eliyle engellendigini belgeliyor. bizdeki en az 3 cocuk dogurun tarzi demografik yakla$imi da hatirlarsak, aslinda gorece mantikli bir talepti; fakat soylem, uslup ve varolanin sefaleti dururken yenilerini isteme gibi sol loba ait sorunlar icerdiginden a$agilanmaya mahkum olmu$tur. sonrasinda gelen azınlıklar da üç çocuk yapsın tipi demokrasi anlayi$inin yine bolgenin yapisina ince ince i$lenmi$ kulluk duzeninde yeti$mi$ ta$ra kurnazliginin uzantisi oldugu da acik. tabi 24-26 dogru mu bilmem; ama dogruysa o sinsi devrimin ardindan sevimli bir istatistik olurdu iran adina.

  edit: bu arada sagolsun fallik osman mesajla belirtti "iran devlet gazetesi, 16 demiş diğer gazeteler 17-18 demiş." ayrica yanli$likla ve aptallikla farsca yerine ibranice vermi$im linki duzeltiyorum. ayrica uyari icin tarona'ya tesekkurler.
 • (bkz: yeni başlayanlar için şeriat)

  en az 3 çocuk doğurun diyeydi de kankasını memnun edeydi.
 • şeriat hastası olmayan çoğu ülkede 16 yaşında evlenme zorunluluğunun devlet politikası haline getirilmediği için çok abuk bir öneridir.

  veya, abuk bir öneridir, nokta.
 • islama göre 9 kızlar için evlenme yaşıdır. 9 ve üstü yaşlarda kızların evlenmesinde bir sakınca yoktur. muhammed’in ayşe’yle 5 yaşında nişanlanıp, 9 yaşında evlendiği düşünülürse, adamcağızın söylediği pek de garipsenmemelidir sanırım, peygamberinin izinden gidiyordur zira.

  bence de kötüleyin, bence de kötü bir şey çünkü. ama "olur mu lan öyle şey" deyip çok kötüye abananlardansanız; biraz turan dursun okumanızı tavsiye edeceğim, ya da biraz hadis karıştırmanızı.
 • başı zamanında 15 yaşında bir kız çocuğuyla evlenen cumhur için yeterince ilgi çekmemiş konudur...

  herkes içindeki sübyancıyı çıkarsın.