şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mustafa kemal atatürk <3 onun kalbini fethedemediği insanın kalbi yok demektir.

  ayrıca umarım iran ihtiyacı olanı bulur*
 • vakti zamanında koca iran şahı rıza pehlevi'nin atatürk hakkında söyledikleri direkt bu durumu özetliyor;

  “ben askerim, sen büyük komutansın.!''

  gerçekten büyük komutansın paşam! izindeyiz..

  --- spoiler ---

  iran şahı rıza pehlevi, mustafa kemal paşa’yı büyük bir komuttan olarak görüyor ve ona büyük bir hayranlık duyuyordu. mustafa kemal paşa, iran şahı’nı türkiye’ye davet etti. şah bu daveti büyük bir memnuniyetle kabul etti şah davet üzerine şunu demişti: – “sabırlı bir adamım. ancak iki şeye sabrım kalmadı. biri avrupa’daki oğlumu görmek, öteki de dostum gazi hazretleriyle buluşmak ve tanışmak…”

  türkiye gezisi, pehlevi’nin şah olduktan sonraki ilk yurt dışı ziyareti olacaktı. rıza pehlevi ankara’ya gitmek üzere 10 haziran 1934 tarihinde gürcübulak sınır kapısından türkiye’ye girerek, trabzon ve samsun üzerinden 16 haziran 1934 günü ankara’ya geldi. başkent, yılın en güzel günlerinden birini yaşıyordu. gazi, bizzat kendisi ankara istasyonu’nda onu karşıladı. ankara’da şah ile yakından ilgilendi. 20 haziran’a kadar ankara’da, halkevi binası’nda kalan rıza pehlevi bu süre içinde türk-iran dostluğunu anlatmak için bestelenmiş ilk türk operası özsoy’u gazi ile birlikte izledi. türkiye’deki modern gelişmeyi yakından gördü. resmi programa göre rıza pehlevi atatürk ile birlikte istanbul’a gidecekti. 20 haziran 1934 günü trenle ankara’dan hareket edildi. yanlarında her iki ülkenin üst düzey yöneticileri de vardı. anadolu o günlerde bahardan yaza geçiyor; yurt toprağı bütün güzelliğini gözler önüne seriyordu. yolda programda bir değişiklik yapıldı. gazi, rıza pehlevi ile izmir’e gitmeye karar verdi. tren eskişehir’den önce afyon’a oradan da manisa’ya geldi. burada heyete izmir valisi kazım paşa da katıldı. karayoluyla izmir’e doğru yola çıkıldı. bu arada izmir’de gazi ve rıza şah pehlevi’yi karşılamak için hazırlıklar yapılmış, her yer türk ve iran bayraklarıyla süslenmişti. 22 haziran 1934 günü bornova’ya gelindi. rıza pehlevi askeri üniformasının içindeydi. gazi de açık renk bir elbise giymişti. önce bornova ziraat enstitüsü ziyaret edildi. burada bir süre kalan konuklara meyve ve çay ikram edildi. ardından halkapınar şehitliği’ne gelindi. burada şahı ve gazi’yi izmir belediye başkanı behçet salih bey karşıladı. öğleden sonra halkın coşkun gösterileri, fabrikaların ve vapurların siren sesleri arasında izmir’e girildi. her iki lider, coşkulu gösteriler yapan izmirlileri selamlayarak, kordon’da bulunan gazi köşkü’ne vardılar. bugün atatürk evi ve müzesi olarak kullanılan bu naim palas olarak da bilinmekteydi. binaya gelen gazi ve rıza pehlevi, körfeze bakan küçük balkona çıkarak, halkı selamladılar… iran şahı, bu binada, gazi ise vali konağında kalacaklardı.

  şah 24 haziran’a kadar izmir’de kaldı. bu süre içinde atatürk kendisine refakat etti. önce hava kuvvetleri karargahına gidilerek orada uçuşlar izlendi. ardından da kız öğretmen okulu ziyaret edildi. okulun kapısından girilmek üzereyken atatürk konuğuna yol gösterdi. ancak şah bunu kabul etmeyerek, kendisi büyük gazi’ye yol göstererek şunları dedi: “yoh; men leşkerem sen serdarsen” demişti… yani; “hayır, ben erim, sense büyük komutansın” demişti iran şahı…

  atatürk'ün iran şahıyla olan buluşmasından bir konuşmasını da şuraya koyalım da millet asalet görsün.

  --- spoiler ---