• ingilizce konuştukları zaman aksanları fazlasıyla türklerinkini andıran komşu halk.
  • +nerelisin?
    -iranlıyım.
    +arapça biliyor musun?
    -iranda resmi dil farsçadır, ayrıca iran nüfusunun %80i arapça bilmez.

(bkz: ısrarla sorulan sorular)
  • kadim akamenid, pers, sasani, safevi imparatorluklarını kuran kültür membaı 'halklar'ın modern yansımasını oluşturan 'halklar' topluluğu.

azerisinden lorisine; belucisinden farsına; mazendaranisinden arabına tür tür halkların oluşturduğu iranlılar -ki şu güne kadar mazendarani, azeri ve farsi kökenlilerini tanıyabildim- iranlı olmaktan gurur duymaktalar. vatan ve/veya millet kavramlarından ziyade o kadim topraklarda birlikte yarattıkları kültürle gurur duyuyorlar. ben bu tanıma aslında özbekleri, pakistan'ın batısındaki unsurları ve tacikleri hatta ve hatta meşhed'in azıcık doğusundaki batı türkistan topraklarının bir kısmında yaşayan türkî unsurları da ilave etmenin mantıklı olacağını düşünüyorum. çünkü tarih boyunca halkların etkileşimi o denli muazzam olmuş ki türkî dillerden bugün en az beş tanesi farsça'dan muazzam etkilenmiş. türkiye türkçesi'ni falan hiç katmıyorum bu sınıflandırmanın içerisine. aslında bana göre fırat'ın doğusundaki topraklarda konuşulan türkiye türkçesi diyalekti kesinlikle bu etkileşim içerisinde sayılmalıdır. akkoyunlu ve karakoyunlu kabilelerinin yerleşimleri olduğu söylenmeli tabii fırat'ın doğusundaki bu toprakların. bu kabilelerin kökenlerini ise faruk sümer'in eserlerinden inceleyebilir meraklısı. faruk sümer'in ismini vermemin temel sebebi akkoyunlular üzerine dil çalışmalarında kendisine hayli yoğun referans verilmesindendir. yoksa kaşına gözüne hayranlığımdan değil.

neyse konuya dönecek olursak iranlıların taaref dedikleri incelik hastalıkları var örneğin. 'lafta kibarlık' diyorum ben buna. örneğin iranlı bir arkadaşınızın giydiği bir kıyafeti beğendiniz, 'ne güzel' falan dediniz, al senin olsun! cevabını sakın ola ciddiye almayın. bu taaref denilen şey işte. ya da diyelim yemeğe davet edildiniz iranlı bir arkadaşınıza, afedersiniz kusana kadar yemezseniz -ki iran kültürünün insanüstü porsiyonlarını ve leziz mi leziz yemeklerini göz önüne alırsak- büyük bir saygısızlık olarak görülür.

incelik kültürlerine ait unsurlara dillerinde de bolca rastlanır. burada tür tür örnek vermek isterdim ama zaten hafiz ve sadi okuyan varsa ne denli muazzam cümleler çıkabileceğini hayal edebilir.

sözün özü doğu medeniyetlerinin inceliklerinin en rafine hali iranlı'larda bulunur muhtemelen. erkekleri bile nazlı olan bir kültürün kadınları da bir o kadar nazenin. ayrıca gözlerin güzelliğinden mi yoksa bakışların şehlalığından mı iranlılar -tüm unsurlar dahil edilebilir- pek seksidir.

bu unsurların kendi aralarında da bir çekişme yok değildir hani. örneğin iran'ın güneyinde bulunan ve farsların yaşadığı isfehan ve azerilerin gurur duyduğu kuzey'deki tebriz ile ilintili tatlı bir çekişme vardır. o bile şiirsel.

isfehanlılar der ki: isfehan nisf-i cehan (isfehan dünya'nın yarısı demektir); bunu duyan tebrizli hemen yapıştırır: eger tebriz ne başed (eğer tebriz olmayaydı)

tarih boyunca iran'ı iran yapan kültürün yaratıcıları, mirasçıları ve taşıyıcıları.

istedikleri gibi yaşayıp daha özgür olacakları günlere. basselamet!

edit: iran müzik kültürü açısından ekollerinden shehram nazeri gibi bir değeri çıkartan iran kürtleri'nden bahsetmediğimi belirterek uyardığı içine reinneye müteşekkirem. spas!
  • saygı kavramı olmayan insanlar(!) topluluğu.
  • herhangi bir uluslararası uçuşta, anında alkol almaya başlayıp bağırarak konuşan birileri varsa, %95 iranlılardir.
  • turklere karsi bir hayranlik mi ne besliyorlar bir olaylari var ne zaman karsilassam birisiyle tum stat*lara +2 almis gibi hissediyorum nedendir acaba. dusununce heralde 1402'den sonra hic savasmadik, din birligi var, insanlar birbirine benziyor ve de biz onlarin kuzeyindeyiz bunlar sebep olabilir.

edit: 1550'lere kadar birkac tatsizlik daha yasanmis ama olsun, maksat gonuller bir olsun :)
  • geçici süreyle türkiye'de bulunanlarla arada bir ortak bir platformda karşılaşıyoruz, konuşuyoruz vs.
    ben seviyorum bunları. çok çalışkanlar, sıcak kanlılar vs. bu arada tek bir tip iranlı profili yok. benim tanıştıklarım müslüman değildi mesela. bahai diyolar kendilerine. science and technology üniversitesinde okumuş bir tanesi. ana dili haricinde arapça, ingilizce ve türkçe biliyor ve motorsiklet tamirciliği yapıyor geçimi için.
    kendi deyimiyle sıranın gelmesini bekliyor. kanadaya gidip okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmak istiyormuş.

seni beni irana koysalar 2.gün acımızdan ölürüz olm.
    ayrıca düşünüyorum hayatta kalma mücadelesi veren o, ben değilim.
  • her sene okumus olanlardan 200 bin tanesi memleketlerini, sevdiklerini, canlarini, cananlarini, herseylerini terkedip, bir cogu da ulkesinin insanina ve/hatta dinlerine kufrederek yurtdisina giderlermis. su ana kadar tanistigim iranlilarin hepsi oyleydi, dogal olarak istisnalar varsa kaideyi bozmaz.

peki ey turkiye'nin dindar gecinen gencleri sorarim size, bu iranlilarin kendi dinlerine kufretmesinin gunahi kimedir? islam dini bu kadar nefret edilecek kadar kotu mudur? elbette hayir. butun bunlarin temelinde dini kendi siyasetlerine alet ederek gucu elde eden, ve dinin yaydigi korkuyu kullanarak okumamis cevreleri kendisine kul eden insanlarin sucu vardir. onlar aslinda kendi iclerindeki zehri (insanin kendisine karsi olan nefreti) din kisvesi altinda, ozgur alanlarina girilen insanlardan cikarirlar. din burada bir elbisedir, ici nefretle dolu belki de bozuk bir cevrede bozuk bir psikolojiyle yetismis ancak bir sekilde gucu ele almis insanlarin uzerine giydigi bir elbise. bozuk olan elbise degildir icindeki o insan. ama o elbisenin de sucu vardir, bu pislik bedenleri iyi kapatir milyonlari bu pisliklerin arkasindan surukler.
  • temel yurtdışına gider. orada bir sevgili, yoldaş arama peşindedir. bir kadınla tanışır. başlarlar konuşmaya...

kadın: işte, italyan erkekleri gibi böyle ateşli, yakışıklı; iranlı erkekler gibi böyle beni koruyacak, sahip çıkacak birisini arıyorum.
    temel: anladım...
    kadın: bu arada senin ismin neydi?
    temel: antonio rafsancaniiii...
  • bende olusturduklari genel kaniya göre, iranlilar, we are the best, fuck the rest söylemini seviyor gibiler.
hesabın var mı? giriş yap