şükela:  tümü | bugün
  • tüm iranlılara mal edilemeyecek durum. nitekim, asıl aptal olan humeyni yanlısı, kafayı islamla bozmuş muhafazakarlardır, ki sanıldıkları kadar da aptal değildirler.

şah dönemi solcuları, aydınları biraz daha az aptal olaydılar, kolkola verdikleri aptal humeyniciler tarafından tahran'ın göbeğinde kurulan vinçlerde üzüm salkımı gibi asılmazdılar.

aaa, çok tanıdık geldi lan bu aydınların daha aptal olması hikayesi.. du bakalım..
  • ırkçı bir yaklaşım.
  • yalnızca oligarşi'nin insanları aptal yerine koymasıdır. zira humeyni'nin torunu bugün ölüm riski altında yaşayan bir reformisttir ve humeyni'nin hayalinin bu olmadığını belirtmektedir. kesin olan bir şey varsa 4000 yıllık pers milleti vahşet rejimine çok uzun süre daha katlanmayacaktır.
  • gerçekle bağdaşmayan bir önermedir. iş hayatında karşılaştığım iranlılarda tespit edebildiğim ortak özellik, kurnazlık ve yalancılık olmuştur. yalan söyleme konusunda istisnasını görmediğim için bunu bir müzakere tekniği olarak kabullendiklerini düşünmüştüm.
  • genelleme taşıdığı için can sıkıcı bir yargıdır. bir de kişiler tek başına değil kurumlar, iktidarlar dolayısıyla yaşanan durumlarda çözüm üretmek gerekir böylesine yargılar yerine. nitekim çözüm üretmek zor, yargı bildrmek kolaydır.
  • aptal değillerdir. aptal gözüken kurnazlardandırlar ve böylelikle insanların zaaflarından faydalanırlar
    (bkz: şeriat)
  • tüm iranlılar ile tek tek tanışmadığınız sürece yapmanızın imkansız olduğu yargı. ırkıçı mısınız amk? sene olmuş 2012 hala saçma sapan genellemeler.
  • genellemedir . toplumun ileri gelenleri hatta sayıca tatmin edebilecek kadar bir kısım bir görüşü savunuyorsa o topluma mal edilemez , hele ki iran gibi entellektüel birikimi çok yüksek bir ülkeden bahsediyorsak . bizim deveye bindiğimizi düşünen kanadalı ile bu cümleyi kuran türk arasında hiç bir fark yoktur.
  • yadsınamaz bir gerçektir. ideolojik görüşlerinden bağımsız olarak söylüyorum ki iranlıların çoğu aptaldır. en son çalıştığım yerde çok fazla iranlı vardı. erkekleri birleşik kaşları, kadınları ise aşırı makyajları yüzünden hemen ayırt ediliyorlardı. iki çift laf konuşamıyordum çoğuyla. çoğu türkiye hayranı zaten. dünyadan da habersiz insanlar. ben önceden acem'i zeki bilirdim. anlatıldığı gibi değilmiş.