şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'dan barselona'ya bisikletle giden sinek sekiz yayınevi kurucularından. saygı & sevgi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25227376
  • şu beyaz kutuya birşeyler yazıp yolla düğmesine basarak kendini sunmak ve/veya ifade etmek yerine başka şeylerde yapabilen insanlardan biri.
  • yayinladiklari kitaplar gercekten ilgi cekici. guzel insanmis.
  • başından itibaren dinlemeye başladığım, esra ertan ve aydan çelik'in açık radyo'da iki haftada bir çarşamba günleri 14:00'te yaptığı "şeytan arabası" programının dokuzuncu bölümünde takılı kalmama neden olan kişi.

"bisikletle dünyanın neresine giderseniz gidin, uzun mesafe katettiğiniz zaman; ülkeler arasındaki farkları, insanların yaşayış biçimini ve ne olduğunda insanın mutlu ve ne olduğunda daha mutsuz, ne olduğunda siz o yolda rahatça, mutlulukla şarkı söyleyerek gidiyorsunuz, ne olduğunda tedirgin ve makineleşmiş bir şekilde gidiyorsunuz... bunun üzerinden bir hayat dersi çıkarıyorsunuz."

https://soundcloud.com/seytan-arabasi/9-program
  • 4000 kilometre bisikletle türkiye'den ispanya'ya yol yapabilmiş mükemmel insan.
  • dünyalar tatlısı taze anne.
  • bebeto'nun gelişiyle hepimizi huzura kavuşturan, mahallede özlenen, dönüşü beklenen candost.

edit: kiraz'ın annesi.

(bkz: bebek değil cennet)
  • "çevre ile ilgili konularda dünyayı insan olarak sizin ne kadar mahfettiğinizi anlatan kitaplar var. bu kitapları okuduğunuzda “onlar çok büyük, ben çok küçüğüm, herşey bitti, sonumuz geldi. ben yatağıma girip yorganımı çekeyim” diyorsunuz. oysa iyilikle kötülüğün sayısı karşılaştırılamaz...
    şu sarmaşığa bakın. “ben burda bitmeyeyim, bana göre bir yer değil” demiyor, tüm binayı sarıyor. tıpkı onun gibi böyle kitaplar var. size birşey yapabileceğinizi gösteren, sizi doğayla çatıştıran değil de yeniden anlatan kitaplar var." sözüyle yaptığı sarmaşık benzetmesiyle bu ara çok ihtiyacım olan mücadele gücümü tazeleyen tatlı insan.

ayrıca bu ara friends'i yeniden izlememden midir nedir kendisini phoebe'ye eşini de ross'a benzetmekteyim.
  • ınstagram hesabından paylaştığı hayatını, uğraşını hayranlıkla izliyorum. umarım daha çok fotoğraf paylaşır.*

kendi elleriyle, eşi ve güzeller güzeli şanslı kızı minik kiraz'la ( ve sanırım onlara yardım eden arkadaşlarıyla) birlikte inşa ettikleri evlerine ve doğaya, sürdürülebilir olana verdikleri değere hayran kaldım. ne kadar sade ve mütevazi insanlar.

umarım zeytin ağaçları altındaki o güzel ve huzurlu evde güzel günler geçirirler. bunca kötülüğün içinde öylesine güzel görünüyorlar ki.

umarım irem çağıl ilerde kırsala dönüşüne, kızını nasıl yetiştirdiğine,
    dünyayı nasıl (güzel) algıladığına dair bir kitap yazar.

insanın içini açan minik kiraz çok şanslı. kendisi ve ebeveynleriyle ilgili merak ettiğimse acaba kiraz ilerde örgün eğitime dahil olacak mı? yani okula gidecek mi? yoksa irem çağıl kızını evde, doğada bu çürük sistemden uzakta mı eğitecek, büyütecek? göreceğiz. belki zor bir deneyimdir ama irem çağıl'ın enerjisinin bunun üstesinden gelebileceğine inanıyorum.

ilgili başlığa yazmışken sinek sekiz yayın evi'nden çıkan (bkz: okulsuz büyümek) kitabı ve yayın evinin diğer kitapları ( gerçi henüz hepsini okumadım ama) da kayda değer. daha çok okunması ve yeni kitapların basılması dileğiyle.

iyi ki böyle güzel insanlar var.
  • istanbul’dan barcelona’ya pedalladığı gezi sırasında temiz havanın, iyi besinin kıymetini, emek vererek ilerlemenin önemini kavradığını söyleyerek çevreyle, ekolojiyle ilgili kitaplar yayınlayan sinek sekiz yayınevi'ni kuran özenilesi kadın.

bilkent üniversitesi'nde iç mimarlık, milano'da mimarlık üzerine lisans eğitimleri almış, italya'da grafik tasarım masterı yapmış bla bla bla. şuan anadolu'nun güneybatısındaki yeniköylü diyor kendine.

kızı kiraz'ın toprağa basan bir fotoğrafını paylaşıp: "çıplak ayak toprağa basan kızlar kolay kolay hasta olmaz ama özgür olur biraz, belki korktuğunuz bundan" diyerek kendini yine sevdirmiştir.

bence biraz hayatına dokunmakta fayda var. buyrun.