şükela:  tümü | bugün
 • japon geleneklerinde yer alan bir cesit dovmedir.yaptiran ve yapan sayisi oldukca azdir.belli bir konsepte dayanir.vucudun buyuk bir kismini kaplar.entrasan mevzular anlatir,bu guzel vucut resimleri.
 • japoncada vucuda boya zerketme anlamına gelen, dovme sanatı. 17. yy'da suslu giyinmesi yasaklanan halk, sade kıyafetlerın altına vucutlarını kaplayan yeni kıyafetler(dovme) giymeye baslamıs. sonradan dovme de yasaklanmıs ama gunumuze kadar gelmis irekuzumi. hala yer altına cekılmıs halde yapılıyomus. usta çırak modeliyle aktarılıyor. yapan kisiler boyama tekniklerini birbirlerinden gizler. ana konu vucudun sırt ve gogus bolumune cizilirken , kollara ve bacaklara konuyu tamamlayıcı ayrıntılar yapılıyor. yapılısı 6,7 yıla kadar surebiliyo. son olarak acayip pahalıymıs.
 • japon dovme* sanati. az sayida sanatci tarafinda icra edilir. tarih boyunca daha cok yakuzalar tarafindan tercih edilmis olan irezumi'ler gunumuz japon genclerinin bati tarzinda ufak tefek dovmelerden ileri gitmemesine neden olmustur.*

  konuya merak salmak icin (bkz: tattoo)**

  ayrica okunusunun resimi andirmasi da ilginctir.

  (bkz: arapca ve japoncadaki ortak sozcukler)*
 • tattoo filminin karakterlerinden biri...
 • yakuzalarin kendilerini isaretlemek icin kullandiklari dovme bicimdir... japon tarihinde suclular alin, kol ve sirtlarina yapilan dovmeler ile isaretlenerek halk arasinda farkedilmeleri saglanirdi... suclular bu isaretleri yok etmek icin vucutlarina isaretleri kapatici sekilde dovmeler yapmaya basladilar... yakuzalarin yaptirdiklari dovmelerin tarihsel sebebi burdan gelir...
 • gisele bündchen'in vücudunu sarmalayan yakuza dövmesi. aslı bambu kamışlarının ucuna takılan iğnelerle yapılıyor olsa da, günümüzde makinalarla yapılan, geleneğe saygı olsun diye de bambularla bir iki iz bırakılan, pek zahmetli pek de pahalı "ruhu bedene işleme sanatı"
  japonya'da kol ve sırtlara vurulan damgaları kapatmak amacıyla yapılan bu dövmeler, kimin vücudunda çok ise kişinin suç kıdemini belli ediyor. yakuzaların boyun ve bilekleri haricinde bütün vücutlarına bu dövmelerden yaptırmasının da başlıca nedeni bu.
 • japon dövme sanatı, bazen tüm vücuda yapılan dövmelerin klasik tipte olanları sahiplerince ölümünden sonra tokyo üniversitesinde gösterilmek üzere bağışlanır.
 • japon kültürünün bir parçasıdır. dövme sanatıdır. oldukça acı verici bir prosedür. acı duyma eşiği yüksek olanlar bile bu işleme 1 saatten fazla dayanamazlar. seanslar arasında bir müddet zamanın da geçmesi gereklidir. bu yüzden tüm vücudu irezumi dövmesiyle şenlendirmek için ustayla müşterinin en az 50 kere bir araya gelmeleri şarttır. irezumi tekniğinin en bilinen ve aynı zamanda en popüler motiflerinden biri ejderhadır. ejderha daima gücü, kudreti ve bilgeliği simgelemiştir.
 • bambu çubukları kullanarak elle yapılan dövme türü.
  çubuklar mürekkebe batırılarak vücuda binevi çakılma şeklinde yapılıyor.
 • belki de, gelmiş geçmiş en muazzam dövmelerin ortaya konmasına vesile olmuş sanat.
  birkaç misal vereyim:
  http://3.bp.blogspot.com/…e+dragon+%281+of+3%29.jpg
  http://2.bp.blogspot.com/…u family %283 of 3%29.jpg
  http://1.bp.blogspot.com/…i horimatsu (4 of 10).jpg

  ileride bu sanat dalının eserlerinden birisini vücuduma nakşettirmek için paraya kıyıp ya orijinal mekanına ya da isveç'te ziyadesiyle güzel şekilde olayı icra eden horimatsu ve madako'nun umea'daki dükkanlarına gitmeyi istiyorum.

  en nihayetinde, şu an için, bu sanatın yaşayan en büyük üstatlarından biri horiyoshi iii'dir: http://horiyoshi3tattoo.com/