şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu anda yeni aktüel, express, bianet ve nokta'da yazılarını sürdüren gazeteci.

  (bkz: zehir ve panzehir)
  (bkz: naze bir gocus oykusu).

  ayrıca;
  (bkz: #6514595)
 • irfan aktan olani bianete yaziyor ama genc, simdilerde 20'lerinin basinda olmali, ankara'da siyasalda okudu yamulmuyorsam.
 • saygıdeğer, şeker gibi bir insandır.

  başmüfettiş koordinatör yardımcısı
  1946 fethiye doğumludur. istanbul yüksek islam enstitüsü mezunudur. şanlıurfa ve manisa’da öğretmenlik ve yöneticilik; manisa milli eğitim müdür yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1986 yılında müfettişliğe, 1993 yılında başmüfettişliğe atanmıştır. evlidir.
 • konuşması kıttır.mesut yılmazımsı konuşmaya sahiptir.
 • bir insan olarak bakarsak kestirmeden giderek gazeteci diyebiliriz. daha inceci sıfatlara kalkışırsak "röportaj bakanı" (ama "bakan" tabiri memuriyetten dolayı pek hoşuna gitmeyecektir) ya da "röportaj 101" dersinin kodu da diyebiliriz.

  bugün medya aleminin geçirdiği dönüşümler sonucu röportajcı, ilginçtir, röportajdan daha öndedir. dolayısıyla, röpartajcı, röportajın unsuru olan konuğundan daha öndedir.

  bu, röportajcının "görünür" olmasıyla başlamıştı. haberin unsuru olan konuk karşısında profesyonelce sorularını soran, konuğuna saygısından ve onun âkil konumundan ötürü ketum kalan röportajcı profili "cağaloğlu"yla birlikte tarihin konusu oldu. iyi iş çıkaran neşe düzel bile, kendisine ait sayfanın yedide birinde konuğuyla yan yana 12*8'lik poz vermekten vazgeçmemekte, imzasını görüntüsüyle atmakta.

  karşısındakine keyfine göre sorular soran, "relax", en abuk soruyu bile "çılgınlık-sevimlilik"le soruveren, en ciddi konuğuna bile birden yatakodasını sorabilen, kısacası "hınzır kız"ı oynayan röportajcıların devri bu devir. "genç kadın röportajcı" furyası da bu eğilimin tepe noktasıdır.

  bunun dışında da röportajcılar titiz okuyucuyu kanser edebiliyorlardı. ardan zentürk'ün kanal 6 devrinde özallarla oynadığı hafızlanın alması mümkün olmayan "orta gol" röportajcılık da mümkündür, röportajın tarihi kadar eskidir.

  ama kısasından röportajcı dendiğinde bugün anladığımız; karşısındaki isterse külliyat yazsın en fazla tek kitabını okumuş (ama bunu kimi kalıplarla - "x kitabınız şöyleyken, y ise daha çok buna çalıyor" gibi- kıvırmaya çalışan), ekşi sözlükte hakkında yazılan entryleri okuyup sırf oradan iş çıkaran, karşısındakinin yazdıklarını okumadığı-kavramadığı için hakikâtlı soruları ıska geçen çılgın kızlar. (artık herkes perihan, ver elini ayşarman)

  bunca sözü sarf etmenin tek nedeni var.

  irfan aktan, gerek eski devir röportaj sıkıntılarını gerekse de yeni üsûl sıkıntıları size yaşatmadan, sizi keşke'lere sürüklemeden, kendisini röportajın önüne koymadan röportaj kotarabilen bir röportajcı.

  son üç dört yılda "röportaj gibi röportaj okudum" diyebilen herkesin masaya koyabileceği işlerin yarısından fazlası "i.aktan" imzalıdır. imza hamilinedir.

  bu çok şey midir?

  ee, az şey midir?
 • madem adamın övülecek yeri kalmamış, biz de şeklen bir inceleme yapalım kendisi hakkında..

  irfan'ın cemali okan bayülgen'e çok benzer..bonus kafalı ve esmer olan bir bayülgen tipolojisi görürseniz bilin ki çok yakınınızda bir yerlerde gayet orjinal bir roportaj yapılacaktır..takipten sakınmayınız kendinizi..

  edit: bu benzetme için çok kızıyormus. kusura kalmasın, yazdık bir kere.
 • yıllar sonra görende, "nerede kalmıştık" diye soranda , kalkıp "bıraktığın gibiyim fazla değişiklik yok" diyende ve fekat bu arada onlarca röportajı, yazısı ile bişeyler üretende ve ben de öyle, bu mütevazı adama bakıp duranda... bakıp bi daha duranda. e yuh diyende. "bravo" deyip zihnimde alkışlayanda.

  diye tanımlamak isterim bu velut arkadaşı.
 • bu ülkede demokrasi falan hak getire.
  hala israil'e kızalım.
  buraya yazıyorum ve iddia ediyorum, irfan aktan'ın mahkum olduğu röportajı okudum orada aktarılan bir cümleden dolayı bu ülkede insan hapis cezası alıyor ama israil'de aynı şeyi hamas için aktarsa vallahi de billahi de kimse dönüp bakmaz bile. ama biz demokratik bir ülkeyiz, israil değil. yuh be defalarca yuh.
  google bile kapatan zihniyetin israil'in demokratlığını tartışmaya lüksü yok maalesef acı ama yok.

  dileriz bu usta kalemin yazılarına ket vurmaz bu ceza.
 • ne diyeyim hakkında? az gelir.
  meğer irfan terör propagandası yapıyormuş. davayı açan savcım, yargılayıp hapse mahkum eden hakim beyim bir kere olsun irfan'la sohbet etmiş mi, edebilmiş mi? irfan'ın en çok "propagandasını" yaptığı mevzu insan haklarıdır (gerçi bu da suç ya). ama terör propagandasına ben rastlamadım hiç. böyle buyurmuş terörle mücadele yasası.

  hasan cemal ta gidip karayılan'la konuşmuştu. taraf pkk'lıların bizzat görüşlerine yer verdi. yani basın özgür, demokratik bir ülkede ne oluyorsa onu yapmaya çalışıyordu. mutat işler. ama irfan'ınki propagandaymış. ben bilmem hukuk, yüce adalet bilir.

  yüzünde ve sözünde kibarlık vardır irfan'ın. meğer yok muymuş? irfan'ı sevdiğimiz için bizim de üstümüze düşmesin gölgesi tmy'nin?
 • bırakın herhangi bir propoganda esamesini hatta bir yorum kırıntısını, durum tespitine dahi tahammülü olmayan bir "demokraasi" ülkesinde yaşamanın sonsuz emniyet hissini bir kez daha yaşatan şahane olayın kahramanı..

  nankör de olmamak lazım; ne de olsa bu tutuklama olayının altında yatan ulvi amaç biz sevgili akça pakça vatandaşları tüm tu kaka şeylerden bizim adımıza korumak, biz geri zekalıcaları kollamak, görünmeyen peçelerimizi yüzlerimize iyice yapıştırıp mutlu birer otçuk olarak yaşatmak.. allah çobanlarımıza zeval vermeye...

  genetik bir mutasyon sonucu artık her bebek 20 ila 50 ıq arası bir zekayla doğsa aslında, ne de güzel idare edilecek de bu ülke.. sorunsuz.. misss...