şükela:  tümü | bugün
  • ipek yolu grubu ile tanidigimiz sanatçi. son albümü "atin türküsü"nde, anadolu ve disindaki türk topluluklarinin at temasini isledigi örnekleri bir araya getirmis.
  • irfan gürdal, kültür bakanlığı devlet türk dünyası müziği topluluğu sanat yönetmeni imiş.
    aşağıdaki linkte "kopuz ve türk dünyası halk çalgıları" konusu üzerine bir yazısı var.

http://www.musikidergisi.net/?p=869

düzeltme: bağlantı değişmiş, yeniledim.
  • trt'de yayınlanan derin kökler belgeselinin kısa ama etkileyici jenerik müziği ona aittir. bugünlerde aynı ekibin yine trt'de yayınlanan anadolu'da zaman ve seyyahların izinde belgesellerinin müzikleri de ona ait. ben, anadoluda zaman'ın çığlığı andıran jenerik müziğini çok beğeniyorum. seyyahların izinde'de ise, bu müzikle sanki bizzat bir at, bir deve üzerinde yolculuk ediyor gibi bir duyguya kapılıyorum, müziği bitmeyen bir yolun neşesini yaşatıyor.
  • kendimi iyi hissetmeme sebep olan kültür hazinesi.
  • onun gibiler oldukça türkleri birbirine bağlayan türküler hep kulaklarımızda olacak.

var olsun.
  • bu kadar yoğun müzik-şarkı-güfte-beste kirliliğinde temiz hava gibi gelen bir zat.
  • itunes türkiye'de bir niyazi mısri eseri ararken tesadüfen karşılaştığım sanatçı. çerağ albümünden (akustik müzik) bir parçaymış. hemen albüme daldım tabi. farklı tını arayan kulaklara bire bir. islamın türk dünyası ile nasıl bir harman olduğunu, ne güzel bir yoğrulma hasıl olduğunu, türk-islam coğrafyasının farklı yerlerinden örnekleriyle pek güzel göstermiş. mis gibi tasavvuf kokuyor. ahmet yesevi'den kazan tatarlarına, anadolu alevilerinden, azerbaycan'a, kazakistan'a, kerkük'e, özbekistan'a düşüyor yolunuz dinledikçe.

bu albümen bir parça diriliş ertuğrulda bizzat kendisi tarafından icra edilmiş.

seydayı muhammed - ahmed yesevi

tasavvuf musikisinin son zamanlarda dinlediğim en orjinal örneklerinden olmuş albümü. irfan gürdal'ın biyografisini de copy-paste teknolojisinin nimetlerinden yararlanarak şuracığa ekleyelim;

"1966 yılında erzincan’da doğdu.

1987 ankara üniversitesi veteriner fakültesi’ni bitirdi ve kültür bakanlığı devlet türk halk müziği korosu sınavını kazanarak, saz sanatçısı olarak göreve başladı.

1991 yılında ipekyolu türk müziği topluluğunu kurdu. dünyada türkçe konuşulan tüm bölgelerin müziklerini araştıran ve icra eden topluluk ile yurt içi ve yurt dışında birçok konser gerçekleştirdi.

anadolu dışında yaşayan türklerin geleneksel müzikleri ve çalgı aletleri konularında birçok araştırmalar yaptı, 200’ün üzerinde türkü derledi.

9-15 temmuz 1993 tarihlerinde güney sibirya’daki tuva türklerinin boğaz havaları ile ilgili araştırmalar yaptı, 15-30 temmuz 1993 tarihlerinde kazakistan’da halk çalgılarını ve halk çalgıları orkestralarını inceledi.
    20-30 mayıs 1995’te türkmenistan’ın aşkabat ve merv bölgelerindeki aşık müziklerini araştırma imkanı buldu ve çoğunluğu teke türkmenlerine ait birçok aşık havası derledi. türkmenistan devlet konservatuarı hocalarından prof. ata kutlumuradov’dan “dutar”ın çalım teknikleri hakkında bilgiler aldı ve bu bilgiler ışığında anadolu’da tezenesiz saz çalma tekniğine yeni vuruşlar kazandırdı.

uluslararası sanat ve el sanatları fuarlarında, topladığı türk halk çalgılarını sergiledi ve bu çalgıları tanıtıcı nitelikte konserler verdi.

aralık 1999’da kültür bakanlığı devlet türk dünyası müziği topluluğu’nun sanat yönetmenliğine getirildi. bu toplulukla yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konserler hazırladı ve yönetti.

2003 yılında h.ü. devlet konservatuarında etnomüzikoloji alanında yüksek lisansını tamamlayan gürdal, halen devlet türk dünyası müziği topluluğunun sanat yönetmenliği görevini yürütmektedir. "
  • ülkemiz insanının pek fazla tanımadığı önemli sanatçılardandır. icra ettiği sanat, çaldığı enstrüman, söylediği parçalar ve eserleriyle nev-i şahsına münhasır bir kişi.

türk dünyası müziği topluluğu şefiyken tanımıştım kendisini. oldukça mütevazi bir beyfendi.

seslendirdiği ya muhammed parçayı dinledim en son kafes adlı filmde. ağzına sağlık. ahmet yesevi hikmetleri ancak bu kadar hoş gelebilirdi kulaklarımıza, ruhumuza.

imzalı bir albümü vardı elimde. biri çarptı herhalde arıyorum bulamıyorum bir türlü. yenisini almak, arşivlemek gerek galiba.

o daha fazla üretir, eserleri kulaklarımıza, dilimize pelesenk olmayı sürdürür inşallah.
  • 1966 doğumlu türk sanatçı. söylediği türküler ile huzur bulup gaza gelmemi sağlayan güzel insan. ayrıca kendisinin facebook sayfasından öğrendiğim kadarıyla veteriner hekim ve ordulu.

gaza gelmek için dinlenebilecek güzel bir eseri.

ayrıca hem tınısıyla huzur veren hem de sözleriyle insanın ruh haline yükselten eseri için buyurunuz.
  • kültür bakanlığında görev alan sanatçı.

tanışma imkanım olduğu için çok mutluyum. gerçekten çok iyi birisi. ankara atlı okçuluk spor kulübünde kendisini görebilirsiniz. iyi bir okçudur aynı zamanda.