şükela:  tümü | bugün
 • iki dönem hava kuvvetleri komutanlığı yapmış emekli orgeneral. **
 • türk siyasi literatürüne tansel olayı olarak geçen garabetin öznesi olmuş havakuvvetleri komutanı.

  efendim hikayemiz 27 mayıs 1960darbesiyle başlar. darbe gerçekleşmiş bir grup cuntacı yönetime el koymuş başlarına da göstermelik olarak cemal gürseli oturtmuştur. ilk karmaşa sona erince milli birlik komitesi kurularak ülke yönetimi bu komiteye devredildi. kısa süre sonra komite bölünür ve aralarında türkeşin de bulunduğu 14ler tasviye edilir. bu arada milli birlik komitesinin yapısının ordu içinde ast üst hiyerarşini bozmasına tepki olarak sillahlı kuvvetler birliği kurulur kısa sürede güçlenir doğal olarak iktidar ister. 60 darbesinin esas sahibi madanoğlu skb yi tasfşye etmeye karar verir. skb nin etkili ismi irfan tansel seçilen ilk hedef olur. emekli etmeye güç yetmediğinden bir nato görevi için abd ye tayin edilir. bunun üzerine skb istekleri yerine getirilmezse hava kuvvetleri jetlerinin köşkü bombalayacağı tehtidi ile bir muhtura yayınlar. tanseli abd ye taşıyan uçak jetler tarafından ankaraya döndürülür. mbk muhtura şartlarını kabul etmek zorunda kalır. darbe içinde darbe olur.

  60 darbesinin siyasete etkisi hep konuşulur da ordunun kendi içini alt üst ettiği hiyerarşinin disiplinin nasıl elden gittiği üstünde nedense pek durulmaz.
 • metin toker, irfan tansel'in ölümü üzerine şöyle bir yazı yazmış milliyet'te.

  http://www.milliyet.com.tr/…/09/17/yazar/toker.html
 • orgeneral irfan tansel (1960 - 14 eylül 1961), hava kuvvetleri komutanlığı yapmış türk askerdir. 1930’da harp okulu’nu bitirdi. 1950’de fransa’ya paris hava ateşesi olarak gönderildi. 1956’da tuğgeneralliğe, 1963’de orgeneralliğe yükseldi. iki kez hava kuvvetleri komutanı olarak görev yaptı. ayrıca 27 mayıs sonrası washington askeri ateşeliğine atanması sonrası silahlı kuvvetler birliği adlı üst düzey subaylardan oluşan gayrı resmi grubun, radikal genç subayların ağırlıkta olduğu milli birlik komitesi'ne göz dağı vermek için ankara'dan jetler geçirmesine neden olan emekli komutan.
 • silahlı kuvvetler birliğinin mbk'ya karşı tayinini durdurarak ilk zaferi elde ettikleri komutan.

hesabın var mı? giriş yap