şükela:  tümü | bugün
 • haganah'tan ayrilan radikal siyonistler tarafindan kurulmustur. agresif savunma konsepti cevresinde örgütlenip, kendilerine bir vurana 5 vurmuslardir, modern anlamda terör örgütünün ilklerindendir. insanlarin cok oldugu, pazar, dükkan, makam gibi yerleri arab kiyafetleri giyerek bombalamislardir.
 • tam adı; irgun zvei leumi; ulusal askeri orgut. 1946 kudus king david oteli saldirisi ile ilgilidir. (bkz: menahem begin)
 • (bkz: exodus) adli hayli uzun suren israilin kurulusunu anlatan filmde aktivitelerine sahit olunan terorist orgut.
 • 1937 de kurulmus orgut, terorist toplulugu.

  ilk once anti arap aktivitelerde bulunmus sonra da anti ingiliz aktivitelere girismisdir ta ki 1939 da avrupa da savas baslayana dek. ocak 1944 de tekrar aktif hale gelerek ingilizlere karsi sabotaj ve teror eylemlerine devam etmislerdir. izl nin akilda kalan eylemleri -1946'da kudus'de king david hotel de bulunan bi takim ingiliz ofislerini havaya ucurmak ve 1948 de deir yasin de arap koylularini katletmek.

  eylul 1948'de israil hukumetince dagitilmistir.
 • şimdilerde hamas'a terörist deyip filistin'de seçilmiş hamas hükümetini tanımayan israil'in varlığını borçlu olduğu çetelerden biri. hamas'ın ötekilerinden biri. (bkz: the other). genel olarak ortadoğuda olanların nasıl da batı gözüyle tanımlanan dengelerin given alınarak yansıtıldığını akla getiren çete.
  belki de, çözüm için: deconstructivism
  ve tekrar, adil bir biçimde constructivism.
 • http://www.acikradyo.com.tr/…mv=a&aid=14879&cas=931 linkinden örgüt hakkında 24 temmuzda yazılmış ingilizce bir makaleyi okuyabilirsiniz.

  makaleden bir alıntı:

  " as israeli forces killed more than 300 civilians and drove half a million people from their homes in the name of stamping out "terrorism", a small, sour historical irony passed unnoticed last week in jerusalem.

  the veterans of another "terrorist" organisation gathered, right under the nose of the israeli forces, to celebrate the slaughter of 91 people, including 28 brits, in a hotel. it fondly recalled planting bombs that blew up civilians on buses, in marketplaces and cafés, introducing these tactics to the middle east tango. it looked back on rounding up the population of an entire village - 251 men, women and children - and shooting them all. it even marked the memory of kidnapping the other side's soldiers and holding them for weeks - before hanging them by the neck until they were dead.

  so has this "terrorist" organisation been punished with aerial bombardment from the israeli defence force? not quite.

  the group was called the irgun, and it was made up of jewish nationalists whose children now comprise the israeli establishment. through the 1930s and 1940s, it planted bombs across palestine, targeting both british soldiers and palestinian civilians. it had two goals: to drive the british imperialists out, and to terrorise the palestinian population into unconditionally accepting the creation of israel.

  ..."
 • hepsi yahudi öldürme amaçlı olan (ve de amaçlarına ulaşan) 4-7 nisan 1920 pogromları, 1921 yafa isyanlarını, 1929 filistin ayaklanmalarını (hebron katliamı dahil) takiben kurulmuş, yaptıkları hiç bir biçimde kabul edilemez terörist örgüt.
 • (bkz: lehi)
  (bkz: avraham stern)
  (bkz: ankara belgesi)
 • hagana'nın ve yahudi ajansının pasif politikasını beyenmeyen şahin kesim tarafından kurulan siyonist terör örgütü.ilk zamanlarda arap ayaklanmasına karşı olmuş, yahudi bağımsızlık deklarasyonu'nun yayınlanmasıyla ingiliz mandasına savaş ilan etmiştir.manda yönetiminin çok sayıda üye ve yöneticisini yakalayıp idam etmesi üzerine, misilleme olarak iki ingiliz çavuşunu asmıştır.
  eylül 1948'de israil ordusuna katıldı ardından hükümet tarafından fes edildi.