şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genellikle scania ile çalışan, ancak diğer motor üreticileri ile de çalışmakta olan bask ülkesi'nde üretim yapan ispanyol otobüs üreticisi.
  • ulusoy ile yakın zamanda türkiye piyasasına gireceğine dair söylentiler dolanmakta forumlarda.
  • varan turizm filosuna katılarak türk topraklarına adım atmıştır.
  • yandan mercedes travego, üstten man fortuna, önden anti-tezeller karışımı olan otobüs.
  • türkiye'deki modellerinde volvo motoru bulunmaktadır.
  • tövbe estağfurullah dedirten otobüs markası. soğanla ne alakası var bu işin kardeşim.
  • scania tarafından üretilen, 2009 yılında ilk kez bir avrupa şehrinde binmiş olduğum, konforlu ama gösterişsiz şehirler arası otobüs modeli.

bir süredir varan - ulusoy evliliğinin meyvelerinden biri olarak türkiye yollarında da dolaşmakta kendileri. varan'ın tercih ettiği model 58 koltuklu, 15 metrelik, en uzun ve yüksek şasili modeli. hatta bu nedenle ataşehir terminalindeki rampada otobüsler test sürüşünü geçemediğinden, rampa traşlanmak zorunda kalınmıştı. bu açıdan tam bir peron otobüsü olarak değerlendirilebilir. fakat yine de yeni setra topclass 500 *ve neoplan starliner'ının yanında sönük kalıyor.

şu anda varan'da de luxe sefer adıyla çalışmakta olan 2+1 oturma düzenine göre uyarlanmış versiyonu ile seyahat etmekteyim. ırızar'ın kendi üretimi olan koltuklar gerçekten bugüne kadar oturmuş olduğum en rahat otobüs koltuğu. koltukların diğer bir güzel tarafı ise yanlardaki baş dayama pedleri yastık ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor. bir kaç ay önce ilk seferini yapan yeni setra 516'yı saymazsak piyasadaki tüm otobüslerle yolculuk deneyimim oldu. koltuk konforu konusunda çok net olarak tüm otobüslerin önünde diyebilirim. setra 516 ve türkiye'ye gelirse* 517 ile yolculuk yapıp koltuk durumunu kıyaslamak isterim. ayrıca diz mesafesi de son derece tatminkar. üstelik her koltuk için birer priz bulunması da gece yolcuklarında şarj problemini ortadan kaldırıyor. fakat ilginç bir şekilde otobüs belirli bir hızda rezonansa girer gibi bir titriyor. bu hızın altında ve üzerinde böyle bir durum yok. belki bir ayar bozukluğu vs. olabilir. dönüş yolculuğunda da aynı araç gelmezse bu duruma yeniden dikkat edebilirim. otobüsün içinde beyaz led aydınlatma tercih edilmiş fakat göz yormuyor. yolcu havalandırma vs. kumanda paneli oldukça sade ama işlevsel ve kolay anlaşılır. araç içi eğlence sistemi olarak android işletim sistemli simroll koltuk arkası tv sistemi mevcut. ekran büyüklüğü yeterli, kullanımı pratik ancak içerik olarak kamil koç'un gerisinde. zaten ikram olarak da rakiplerinin altında bir içeriğe sahip varan. otobüsün ilgi çekici donanımlarından bir diğeri ise şöför mahallinde bulunan alkolmetre. aracın çalışması için şöförün alkol testinden geçmesi gerekiyor.

balta burunlu bu koca otobüs güzelliği ile olmasa da vadettiği konforla benim gönlümde taht kurdu. yeni setra ile kıyaslama imkanım olmasa da çok çekici tasarımının yanında kapkara bir iç mekan ve kazık gibi koltuklar vaad eden starliner'dan iyidir. tipi nedeniyle türkiye yollarında çoğalması zor ancak bundan kelli otobüs yolculuklarım için ilk tercihim olacaktır.
  • 187 boyunda deve gibi adamım. varan'ın filosunda yer alan volvo irizar hayatımda bindiğim en rahat koltuklara sahip otobüs. hatta var ya; yaklaşık 1 senedir istanbul ve ankara arası çift yönlü seyahat saatlerimi bu otobüse denk gelecek şekilde ayarlıyorum.
    koltuklarda yer alan ekran ebat olarak diğer modellerden daha büyük. otobüste kişi başına bir adet priz düşmesi de diğer en büyük artısı.
    daha detaylı analizi #42957015 numaralı entrysi ile kendi sokugunu dikemeyen terzi yapmış zaten.
    imkanınız varsa binin aabii.
  • i6 modelini kullanan varan turizm sayesinde an itibariyle en arka köşesinde seyahat etmekte olduğum araç , oturduğum yerden en önü seçemiyorum tam o kadar uzakta işte. 2+1 de luxe koltuk düzeniyle 57 yolcu alabilen yer uçağı bu araç metro turizmde olsa koltuk aralarını da daraltarak 90 kişi sığdırır bu otobüse ben idda ediyorum. ayrıca yatağı ikinci elciden almış olan öğrenci arkadaşlara bir uyarım var koltuklar yatağınızdan rahat olabilir bende öyle oldu şahsen.
    yalnız en arkasını tavsiye etmem ses fazla biraz.
  • uzun ya da iri kisiler icin binilebilecek tek otobus markasi.

koltuklari pofuduk, priz de var amk daha ne olsun. simdilik sadece ulusoy ve varan'da gordum, baska firmalarda var mi bilmiyorum.