• robert bernosconi'nin metis yayınlarından çıkan, geniş bir ekip tarafından türkçeye kazandırılmış kitabı. locke,hegel, herder, sartre gibi filozofların, bu konudaki düşüncelerini, bu düşüncelerin üretim sürecini göz önünde bulundurarak ele alırken, aslında ırkçılık düşüncesinin bir yargıdan çok, kanıksanmış gizil bir düşünce olarak varolabildiğini açığa çıkarırken, mantık yürütmelerle, bu filozofların düşüncelerindeki alt metinleri de irdeliyor.
  • afrikalı çocuklarla fotoğraf çektiren, insan hakları mağduru mültecilerin yaşadıklarına dair fotoları ısıtıp ısıtıp ben ne kadar hümanistim beğenisi almaya çalışan, zencileri seviyorum ben diyip başlarını okşarken fotoğraf paylaşan tiplerin yapaylığını (samimi olanlar zaten belli oluyor) gördükçe aklıma gelir kitaptaki tespit.

ırkçılık "bizim gibi ol" derken bir taraftan da "asla bizim gibi olamazsın, çünkü bizden biri değilsin ve biz de seni bizden biri olarak görme hatasına düşmeyeceğiz"diye fısıldayarak kendini yeniden öne sürmektedir.
    r. bernasconi

sana sarılıyorum seni seviyorum aslında biliyor musun. yani asla bizden biri olamayacak olmana rağmen seninle yan yanayım kıymetini bil.

edit: düzeltme
  • metis yayınları'ndan kitap almayın, kendileri tamamen ırkçı bir yayınevidir.
  • kürtler?
  • yaklaşık 1-1,5 yıl önce dücane cündioğlu'nun önerisiyle almıştım. ırkçılığın, köleciliğin ve sömürgeciliğin felsefi düzlemde kant, hegel sartre vb. filozofların cümlelerinin üzerinde yürüyerek tartışıldığı, ırkçılığın ve sömürgeciliğin doğuşunda ve bilimsel bir statü kazanmasında filozofların hiç de masum olmadığını gösteren şahane bir kitap bu.

"ille de birisi ilk ırk teorisinin yaratıcısı olarak gösterilecekse, bu kişi alman filozofu ımmanuel kant olmalıdır..."

"ırkların kaynaştırılması önerilmeli mi? ırklar birbiri içinde erimezler ve eritilmemelidirler. beyazlar alçalırlar. çünkü her ırk avrupalıların geleneklerine ve ahlaki değerlerine uyum sağlayamaz."

ımmanuel kant
  • metis yayınları tarafından basılan(bkz: robert bernasconi) kitabı.

batının "dikte" ettiği düşünceler ışığında, düşünürlerin iste(me)yerek katkıda bulunduğu ırkçılığa farklı bir bakış. ırkçılıkla alakalı araştırma yapan veya durumun kökenini merak edenler için güzel bir makaleler derlemesi.
  • ıngiltere'de siyahileri tanimlarken black diyebilirsiniz bununla ilgili bir sorunla karsilasmadim daha. ''people of colour'' ise biraz daha tartismali, bazilarinin hosuna gitmeyebilir.
hesabın var mı? giriş yap