şükela:  tümü | bugün
 • annemdir.
  şimdi şöyle anlatayım.
  yaşadığımız yer olan keşan'da 80'li yılların başındayız. ben ve ablam okul öncesi yaşlarda olabiliriz, o yüzden olayı hayal meyal hatırlıyorum (daha büyüyüce öğrendiklerimle olayı kafamda bütünledim).
  küçük ilçelerde bölgecilik diye bir kavram vardır. dışarıdan gelip yerleşenlere iyi gözle bakılmaz. sahip olduklarını kaybedeceklerini düşünen kişilerde bulunan ilkel bir dürtüdür bu. bir kürt aile (anne baba ve küçük oğulları) mahallemize taşınıyor (mahallemizin ilk kürtleri diyelim). şimdiye kadar kimse kürt görmediği için kimse bunlarla konuşmuyor, komşuluktan kaçınıyor. bir tek annem selamlaşıyor kadınla.
  annem ptt'de çalışıyor. her akşam bu küçük ailenin evinin önünden geçiyor yürüyerek. oğlan "bana ne getirdin ?" diyor; annem de cebinden sakız çıkarıp veriyor küçük çocuğa. böyle bir ritüelleri var.
  aile çok fakir. adam kan davalılarından kaçmak için buraya, türkiye'nin diğer ucuna kaçmış. biz kan davasına sadece türk filmlerinden aşinayız o dönemde.
  annem ptt'de koli bölümünde çalışıyor. güvenlikten oldukça uzak bir görevi var; kolilerin içini uygunsuz bir gönderi olmasın diye kontrol ediyor! bir gün bir koli geliyor, annem içini açıyor ve her akşam sakız verdiği çocuğun kesik kafasıyla karşılaşıyor!
  o günleri çok kötü hatırlıyorum. annem eve kusarak gelmişti. günlerce bir odaya kapandı. hiç bir şey yiyemiyordu. babam, bana ve ablama "anneniz çok hasta" diyor, çok küçük olduğumuz için olayı anlatmıyordu. annemi göremiyorduk, sadece yatak odasından inleme ve öğürme sesleri geliyordu.
  sonradan öğrenildiğine göre bunların kan davalıları izlerini bulmuş, intikam için küçücük çocuğa kıymışlar. annem cenazeye katılmış. çocuğun annesi anneme yapışmış "ona neler yaptılar biliyor musun abla" diye ağlamış "o sakız verip öptüğün çocuğa neler yapmışlar". zavallı çocuğa tecavüz de etmişler. annem oracıkta bayılmış tabi.
  neyse.
  annem o olaydan sonra; küçücük bir çocuğa böyle iğrenç bir şey yapılabileceği düşüncesini kafasına soktukları için tüm kürtlerden nefret etti. ırkçılığını bizzat kabul eder.
  ben ırkçı değilim.
 • 1- cesitli dereceleri olan bir sifat.
  2- bu*nu olmaktan kurtulmanin en iyi yollarindan biri, oncelikle kisinin kendi icindeki irkcilik cesitlerini irdelemesi ve ben nereye kadar irkciyim nereye kadar degilim sorusunun cevabini en azindan kendisine aciklamasidir.
  ornekler:
  gunumuz siradan* insaninin yasaminda sirf deri rengine veya sirf fiziksel ozelliklere dayali irkcilik eskisi kadar saf halde bulunuyor sozunu kolay kolay diyemesek de (demiyelim, demek istemiyoruz), kultur ogelerini bir yana birakip sirf derisel irkciligi ornek olay olarak izole edip incelersek, su senaryoyu yazabiliriz: genel ve belirgin olarak fosforlu yesil deri rengi ozellikleri gosteren bir irk var diyelim. siz bu irktan oldugunu dusundugunuz kisilere kotu davranmiyor, hakaret etmiyor, yasalar onunde esitsiz kosullarda olmalarini savunmuyor olsaniz dahi, icinizden 'benden uzak olsunlar da ne yaparlarsa yapsinlar' diyorsaniz, uzgunum ama irkcisiniz. (bu arada eger onceki uc seyi irk ayirdetmeden yapiyorsaniz size irkci diyemeyiz ama hayli kotu birisiniz.) eger hergun fosforlu yesil deri rengine sahip komsunuzu gordugunuzde ona icten bir gulumseme takinip onunla konusuyor, onu anlamaya tanimaya calisip baska insanlara davranisinizla irka dayali bir ayirdetme icine (farkinda olarak veya olmayarak) girmiyorsaniz dahi, kiziniz fosforlu yesil deri rengine sahip biriyle evlenmeye kalktiginda sirf damadin deri renginden dolayi bu evlilige karsi cikiyorsaniz, irkcisiniz, cunku torunlarinizin bu deri rengine sahip olma fikridir sizi korkutan. siz ari ne demekse ondan kalmak istiyosunuz. eh siz hayli irkcisiniz aslen. eger (sizin deri renginiz olan) morcivert derili biriyle evlenen kizinizin cocuklarina fosforlu yesil deri renkli biriyle evlenen kizinizin cocuklarindan sirf deri renklerinden dolayi daha yakin hissediyorsaniz (ki burada olcut vicdandir) o zaman bircok seyi asmis olsaniz da hala biraz irkcisiniz. eger fosforlu pembe deri rengine sahip irkin sizin morcivert deri renginize sahip irktan fiziksel ozelliklerinden dolayi daha degerli oldugunu dusunup asagilik komplekslerine giriyorsaniz, o zaman hala ama hala irkcisiniz. tamamen iyilesmeniz icin insanlik tarihinde belki ikiyuz bilemedin ucyuz yil gecmesi gerekecek ve siz iyilesemeden vefat etmis olacaksiniz o zamana. o yuzden bir iyilik yapin ve en azindan kendi ulastiginiz asamanin altindaki bir davranisi kabul etmeyin ettirmeyin ve en onemlisi ogretmeyin.
  (bkz: racist) (bkz: sexist) (bkz: agist)
  (bkz: interracial)
 • tahmin edilenden cok daha fazla kisi barindiran insan kumesi.
 • uluslararası müsabakaları kıta avrupası medeniyetlerinden biri kazandığı zaman kıvanç duyuyor, kan dolaşımın hızlanıyorsa ırkçısındır. düşüyorsa alperen ocakları bile almaz seni.
 • eğer bir etnik topluluğu hapsederek, zorla çalıştırır, seks kölesi olarak kullanır ve orada öldürürseniz, ırkçısınız.

  ama başka bir ülkenin vatandaşlarını kendi topraklarında, çok düşük bir ücretle, uzun saatlerle çalıştırır, bir turist olarak gelip, kızlarıyla paralı seks yaparsanız ve özgürleştirme adına sivil askeri hedef gözetmeksizin, o ülkeyi bombalarsanız, ileri seviyedeki demokrat ve medeni bir kişi olursunuz.
 • ırk alıp satan kişi.
 • (bkz: rasist)
 • insana sadece insan olduğu için değer veremeyecek kadar akıl noksanı canlı.
 • türkçe ibadete karşı çıkıp 'arapça kutsal dildir' diyenlerdir.
 • homo neanderthalensis ile homo sapiens arasında çıkan olası ticari anlaşmazlıktan sonra tarafların uydurduğunu sandığım bir hasetin türevlerini günümüzde b.kunu çıkarırcasına hastalık boyutunda yaşayan kişi.