• bi türlü cevabına tam karar veremediğim soru (başlık yetseydi aslında ırkçı değil, ulusalcı diye yazmıştım ama elli karakteri geçti).. gün oluyor bi evrim tartışması falan dönüyor, ulan diyorum bu dincilerden nefret ettiğim kadar hiç bi şeyden nefret etmiyorum.

başka gün geliyor, terör kisvesi altında ırkçılık propagandası başlıyor, ulan diyorum bu ırkçılardan nefret ettiğim kadar hiç bi şeyden nefret etmiyorum.

en komiği de evrim tartışmalarında dinci olmayan ulusalcılardan, terör tartışmalarında da dinci badilerden destek alıyorum.. kafam ambele oldu lan.
  • güzel soru. nefret durumuna karar veremiyorum ama denize düşseler ikisini de kurtarmam.
  • bazı ülkelerin bazı dönemlerinde konjonktür çerçevesinde zaman zaman cevabı bulunabilir sorudur, ehven-i şer seçilebilir.(tabi sonra da ehven olandan kurutulmaya çalışma süreci başlar)
    günümüz türkiye'sini düşününce yine bir cevabı yok bence, tekin sularda oldugumuz için degil her ikisi de su an tehlike arzettiğinden.
  • bi elitizm ifadesi midir acaba..

iyi de aslında hangi fikre sahip olursak olalım hepimiz kendimizi ucundan kıyısından bu elitizm içine dahil ediyoruz aslında.. yani kimse kendi savunduğu fikre yanlış demez, derse zaten o fikri savunmaz. kısacası herkese göre kendi savunduğu fikir doğru olan fikirdir.. bu cepte.

fikirlerin keskinleştiği bi zamanda değil miyiz.. gerçi tarih bilgim pek yok ama sanırım hep böyleydi, yüksek ihtimal gelecekte de böyle olacak. ama bugün bi dinciyle, bi ulusalcıyla, bi anarşist arasında ortak noktalar dışında (belki hepsi pilav üstü kuru seviyordur mesela) aşırı fikirsel farklılıklar yok mu.. bu farklar aşırılıklara döndüğü zaman karşıt fikre nefret hissetmek çok mu akıl almaz.. bu nefreti sevgi kelebekliğiyle bağdaştıramıyor olmak nefreti neye duyduğumuzu anlamamaktan geliyor. ya da anlatmayı becerememişimdir. ben (bazı) fikirlerden nefret ediyorum (bunun da utanılacak bi tarafı olduğunu sanmıyorum), ama evimde sabah akşam dincilere, ırkçılara işkenceler etmiyorum, sabah dürbünlü tüfekle cuma namazı cemaatini avlamıyorum..

uzatmayalım.. şu elitizm konusuna dönelim. dinci de aynen benim gibi ulusalcı ve sosyalist fikirlere düşman değil mi.. ya da ulusalcı da dinci ve sosyalist fikirlere düşman değil mi.. onlar da kendi fikirlerini kesin doğru saymıyorlar mı.. hatta çoğu karşıt fikre değil, karşıt fikri savunanlara küfürlerle dolu entry'ler yazıp durmuyor mu.. beni elitizmle suçlayan insanlar kendi düşman oldukları fikre ve savunucularına benim entry'lerimdekinden binlerce kat saygısız laflar döktürmüyorlar mı..

o zaman kendi fikrini savunan, karşıt fikri eleştiren herkese bu belaltı vuruşu yapıp kurtulalım.. "bi sen biliyorsun zaten di mi" diyerek.. karşı fikri savunan adamı elitizmle suçlamak, kendisinin elitizmle işinin olmadığını iddia edip karşıdakine üstü kapalı bi hakaret etmek de bi nevi elitizm olamaz mı o zaman..

siz mütevazi insanlarsınız, bense üstünlük kompleksi içindeki bi zavallı.. e laf buna gidiyorsa bu sefer de siz kendinizi benden üstün görmüşsünüz demektir.

not: şu yazdıklarım gibi düşünmüyorum aslında. yazının başında dediğim laftır benim fikrim. herkese göre kendi fikri doğrudur ve karşısındaki yanlıştır. bunu ifade etmesi de elitizm değildir. bu entry sadece "madem bana elitist diyorsunuz, aha işte yansıması da bu" deyişimden ibarettir.
  • soru yavan kalmış, lanet gelesice 50 karakter. şahsen iki kesimin de denize düşünceki hallerinden kararımı vermek isterdim, öyle daha sıcak, daha içten, daha samimi.
    (ara: denize düş* kur*)
hesabın var mı? giriş yap