şükela:  tümü | bugün
  • artik istanbul merter'deki fahri baskonsolosluktan sahsen basvurulmak kaydiyla alinabilen vize.
  • work permit ile gidip efendi gibi davrandığınız takdirde 3 saat içinde alınabilecek vize..
  • zorluk ustune zorluk yasatan vize ... nedir bu kardesim diyorsun ama calisma iznin olunca ve arkandaki sirket saglam olunca sak diye cikan vize. uk vizesi bile daha kolay burokrasisi az ... bunlar olme essegim olme seklinde cok acik olmayan kurallarla burokrasi ile 8 haftaya kadar vizeni vermeyebiliyorlar. (turklere benziyor diyecegim ama bunlar daha guler yuzlu ve cana yakin. simdiki turkler baskalarina benzeme cabasinda kendilerinden uzaklasmislar) boyle ici disi guzel insanlar niye boyle seyler yapiyor anlamiyorum.
  • işlemlerinde köklü değişikliğe gidilmiştir.

dışışleri bakanlığının konuyla alakalı yazısı;

" irlanda’nın ankara büyükelçiliği, online vize başvuru sisteminde 15 nisan 2009 tarihinden itibaren değişikliğe gidileceğini, bu tarihten sonra matbu evrakla başvurunun kabul edilmeyeceğini, irlanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, https://www.visas.inis.gov.ie/…vats/onlinehome.aspx adresinde bulunan başvuru formunu doldurduktan sonra talep edilen diğer belgeleri ve pasaport boyutunda iki adet fotoğrafı irlanda’nın istanbul fahri başkonsolosluğuna teslim etmeleri gerektiğini bildirmiştir.

konuyla ilgili ayrıntılı bilgi www.inis.gov.ie ve www.embassyofireland.org.tr adresli internet sitelerinde yeralmaktadır."
  • araştırmacı olarak ancak bir ayda alabildiğim vize. bütün evraklar dublin istanbul arasında mekik dokudu. buna rağmen istanbuldaki fahri konsolosluktaki ilgi ve alaka takdir edilesiydi. bu bakımdan başvurularda büyükelçilik yerine doğrudan konsoloslukla irtibat halinde olunması gereken vizedir.
  • turistik vize için yolculuktan en az 8 hafta önce başvurulması gereken vize.

yani pasaportu veriyorsun, adamlar sana 2 ay gibi bir sürede geri gönderiyorlar. 2 ay pasaport onlarda. sana lazım olsa pasaport yok. bence bu gerçekten çok ilginç. tamam bizi 3. dünya ülkesi olarak görüyorsun da, sana göre dünyanın en ileri ülkeleri vize sonucunu birkaç günde açıklıyor. adam 3 günde pasaportumu geri veriyor, cevap negatif ya da pozitif o önemli değil ama en azından aylarca beklemiyorsun. bence dış işlerinin bu konuyu irlandalı yetkililerle görüşmesi gerekiyor.

birçok irlandalı vatandaşın türkiye'de evi, işletmesi vesairesi var. orta gelirli irlandalılar için türkiye çok popüler bir yer. düşünsenize biz adamların pasaportlarını 2 ayda anca göndersek ne olacak? adamın burada evi bilmemnesi var .. garip çok garip bir ülkede yaşıyoruz ağalar.
  • ticari vize olanını 1 hafta içinde alabilirsiniz. gerekli dökümanları götürüp pasaportunuzla birlikte teslim ediyor, bir kaç gün içinde onlardan gelen telefonla da gidip vize basılmış pasaportunuzu geri alıyorsunuz. gitmeden online başvuru formu doldurmanız gerekiyor, diğer gerekli dökümanların neler olduğunu da zaten internetten bulabilirsiniz ancak otel ve uçak rezervasyonu istemediklerini söyleyebilirim. bir de ben oradaki ziyaret edeceğim firma tarafından antetli kağıda iletişim bilgileri falan da yazılmış olan davetiyenin aslını götürdüm, aslı olmasa yine kabul ederler miydi bilmiyorum o sebepten ilk olarak davetiye işini halletmenizde fayda var. ankara için büyükelçilik uğur mumcu caddesi üzerindeki mng binasında, sizle görüşen görevli de türk. benim gittiğim iki seferde de hiç sıra da yoktu (hatta tek ben vardım) ancak başvurular sabah saat 9:30 - 11:00 arasında yapılıyor ona göre gitmek lazım.
  • turist vizesi kategorisinde başvurulucaksa önüne konan listenin dumura sürüklemesi muhtemel vizedir.

istanbul'da çalışan yani aylık geliri olan bir arkadaşım irlanda'ya arkadaşını ziyarete gitmek için turist vizesine başvurcak oldu da önüne çıkan liste için ;

http://www.irlconsulist.com/turist.htm

"sürekli ikamet etmekte olduğunuz ülkede ikamet eden aile bireyleriniz hakkında ayrıntılı bilgi."
    "vize koşullarına riayet edeceğinize, ülkeye bir mali külfet oluşturmayacağınıza ve izin verilen kalış süresinin sonunda ülkeyi terk edeceğinize dair hem sizden hem de sizi davet eden kişiden yazılı taahhütname."

diğer bir çok maddenin yeterince abartı olmasının yanında özellikle şu 2 madde kadar aşağılayıcı bir istek olabilir mi? diye düşündüm bir türk vatandaşı olarak.

tüm belgelerin ingilizce olarak istenmesi ise tercümana bayılacağınız extra bir gider kalemi. bi de listenin sonuna pişkin pişkin "not: belirtilen belgelerin tamaminin ibraz edilmesi, kesinlikle vize verileceğinin bir garantisi değildir." yazmaları artık iyice abartmış.

ekonomik krizden kıvranan irlanda bile türkiye'ye şu postayı koyuyorsa türkiye'nin yurtdışındaki imajını fazla irdelemeye gerek yok...
  • turistik olanı bazı temel evraklar ibraz edildiği takdirde bir iş günü içerisinde alınabilen vizedir. bizzat ankara'daki elçiliğe başvurulması ve pasaportun elden teslim alınmasını tavsiye ederim. vize başvurularındaki o soğukluğun burada geçerli olmadığını göreceksiniz ve o güzel ülkeye olan sevginiz bir kat daha artacak.