şükela:  tümü | bugün
 • irce de denilir. fransızca bilenler için kulağa tanıdık gelebilir. örneğin "nasılsın ?" anlamına gelen "conas ta tu ?" sorusu fransızcada "comment es tu ?" şeklindedir.
 • bir zamanlar tüm irlanda'da konuşulurken şimdi yalnızca adanın en batısına sıkışmış, bölgede yaşayan köylülerin ve çobanların anadili haline gelmiş olan dil. gerçi irlanda bağımsızlık savaşımı (1920'ler) sırasında bir ulus yaratma amaçlı olarak anadili ingilizce olan irlandalılarca da öğrenilmiştir, ancak hiçbirinin günlük yaşamda kullandıklarını sanmıyorum.
  irlanda'nın iki resmi dilinden birisi olması (diğeri ingilizce) sebebiyle dünya'da resmi dil olan tek kelt dili konumundadır.
 • vso diye tabir ettiğimiz kelime sırasına sahip bir dil. pek benzeri yok bu yönüyle. bir türk için bu açıdan öğrenmesi zor olsa da kelime sırası değişkenliği olmadığından genellemeler yaparak daha düz kalıplarla öğrenilmesi mümkün olabilir diye tahmin ediyorum. yoksa hayatımda pek rastlamadım irlandaca konuşan insana.
 • düşünüldüğü kadar önemsiz olduğunu sanmıyorum. her resmi seyde adamlar ingilizceyle birlikte kullanıyor. en basitinden bir tren otobüs durağı bile her iki dilde anons ediliyor.
 • irce hint-avrupa dil ailesinin kelt koluna ait dildir. irlanda cumhuriyeti'nin ve birleşik krallık'a bağlı kuzey irlanda'in resmî dilidir.
  irlandacayı yalnızca irlandada yaşayan irlandalılar konuşur.ülkede ingilizce daha yaygındır.) irlanda'nın resmi dilinde 'evet' ve 'hayır' sözcükleri yok
  irlanda cumhuriyeti'nin resmi dili olan irlandaca (galce) yı nüfusun %40'ı iyi şekilde biliyor. irlanda dili ingilizce ile kıyaslanınca, ortaya garip bir durum çıkıyor. doğrudan 'evet' ve 'hayır' olarak tercüme edilecek sözcükler yok. irlandalılar olumlu - olumsuz cevap gerektiren sorulara fiil tekrar ederek cevap veriyorlar. irlanda'da yaygın olan hiberno-english lehçesine göre birisine 'bara gidiyor musun?' diye sorulunca 'evet' yerine 'gidiyorum' diyorlar.çok kullanılan bir dil değil yazdıklarımın bir kısmı alıntıdır...
 • irlanda, eurovison şarkı yarışmalarına yalnızca bir kez, 1972 yılında irlandaca bir şarkıyla katılmıştır. sandie jones, ''ceol an ghrá" adlı parçayı seslendirmiş, 72 puanla 15. sırada yer almıştır. diğer yarışmalarda ise ingilizce ile yarışıp 7 birincilik kazanmışlardır.
 • şarkı içinde şu şekilde kullanıldığında kulağa hoş gelen dildir.
 • ölmeye yüz tutmasına rağmen sırf ibneliğine duolingo aracılığıyla öğrenmeye çalıştığım dil. ama gördüğüm kadarıyla öğrenmesi - en azından benim için - zor olan bir dil.
 • diğer tüm kelt dillerinde olduğu gibi bu dilde de evet ve hayır kelimeleri yoktur. bu yüzdendir ki en basitinden beni seviyor musun sorusunu bizim gibi evet veya hayır şeklinde değil, repetition(soruda geçen fiilin tekrar edilmesi) yoluyla yani seviyorum veya sevmiyorum şeklinde cevaplarlar. geldin mi sorusunu da geldim veya gelmedim şeklinde... farklı fiillerle sorulan sorulara verilen herbir yanıt aslında evet ve hayır yerine geçtiği için irlandacada dildeki tüm fiillerin sayısı kadar(yaklaşık yirmi beş bin tane) farklı evet ve hayır deme yolunun olduğunu söylemek pek de yanlış bir ifade olmaz.

hesabın var mı? giriş yap