• 9 ka$ik tatlisi olarak da bilinen sutlu bir tatli ce$idi. 9 yemek ka$igi irmik, 9 yemek ka$igi toz $eker ve 1 litre sut kari$tirilarak kaynatilir. koyula$inca ate$ten indirilip icerisine 1 yemek ka$igi dolusu margarin koyularak iyice cirpilir. icine istege gore hindistan cevizi eklenir. geni$ce bir kaba (2-3 cm derinliginde) -kap islatildiktan sonra- bo$altilip sogutulduktan sonra ters cevrilir ve dilimlenerek servis edilir. istege gore hindistan cevizi, fistik veya dilimlenmi$ mevsim meyveleri ile suslenir.
  • bazı türleri pudding gibi olur. frambuaz veya vişne şurubu ya da reçeliyle yenir
  • icine margarin konmasa daha ferah olan, kaliba dokerken iki katman arasina ceviz ve tarcin konarak daha da orgazmik yapilabilecek tembel tatlisidir.
  • ozellikle yazlari yenebilecek guzel bir sut tatlidir, hafiftir. uzerine portakan kabuklari ilave edildigi zaman daha da guzel olabilir, ama kanimca irmik helvasinin yerini tutamaz
  • halk arasında prenses tatlısı olarak da bilinir...
    -yapma ya?!
    -öyle lordum.
    -söyle demesinler öyle prenses mrenses!
    -peki efendim.
  • üzerine benmari usülü çikolata eritip konduğunda yerken insanı kendinden geçiren muteşem tatlı. * *
  • kakao'ya bulandirilmi$* ve ustune hindistan cevizi serpilmi$ bir versiyonu vardir ki, agizlari yav$atir, deh$et bir taddir o.
  • birazdan yiyeceğim tatlı. tadıyla yapım zorluğu arasında ters orantı olan tatlılardan.
  • bugün yaptığım şeklinin tarifi şöyledir, hafif - pratik - lezzetli olması açısından ve piyasayı emine beder ve türevlerinden (yemek yapmaktan soğutan kadınlar) kurtarmayı borç bildiğimden tarifi veriyorum.
    3 yumurta 1 bardak şeker ile karıştırılır, köpük haline gelinceye kadar, sonra 3 fincan yoğurt ve 4 fincan irmik bir bardak sıvı yağ eklenirve kabartma tozu (baking powder) eklenir çırpılır. vanilya olayını şerbet kısmında halleyecekseniz. kızarana kadar pişiriyorsunuz ki davul fırının başarılı olduğu birkaç tatlıdan biridir.
hesabın var mı? giriş yap