şükela:  tümü | bugün
 • germenlerin tanrısı irmin'e adanmış kutsal ağaç. teutoburg ormanında, o zamanki ismiyle "kutsal orman" da yer alırdı bu ağaç. bir çok pagan kültürde olduğu gibi yılın belli zamanlarında ağaca adaklar adanır, dualar edilir, önünde kutsal törenler yapılırdı.

  8. yy'da şarlman'ın önderliğindeki frenk ordusunun saxon savaşlarında almanlara galip gelmesiyle o zaman hıristiyan olan şarlman'ın emriyle bu kutsal ağaç kesilmiştir. zaten bu yenilgi, alman paganlığının sonu olmuş, almanların katolik hristiyanlaşma sürecini başlatmıştır.

  ne tesadüf, aynı yüz yıllarda türkler zalim emevi araplarla savaşıyor, yeniliyor ve emevi müslümanlığına zorlanıyordu... tesadüf mü bilinmez...

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/irminsul)
 • avatar filmindeki na'vi'lerin kutsal ağacına benzeyen ağaç.

  (bkz: hayat ağacı)
 • yine buna benzer bir başka kutsal ağaç, donar's oak, (thor'un çınarı) kuzeydeki alman paganları hıristiyanlığa ayartan(muhtemelen beyleri satın alarak veya silah zoruyla) aziz boniface tarafından kesilip odunlarından şapel yapılmış. bkz
 • 2009 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini çıkarmış olan isveçli bir folk metal grubu. bas gitarın normalden daha fazla ön plana çıktığı, kemanın da gayet şık kullanıldığı, folk metal seven dimağlara önerilebilecek bir albüm.

  bu da albümün şarkı listesi:

  01. gryning
  02. urberg
  03. vinterskald
  04. midvinterblot
  05. frostfödd
  06. vidrigslätt
  07. vakaren
  08. häxhammaren
  09. svikaren