şükela:  tümü | bugün
 • westeros'un batısında bulunan ve yedi adanın oluşturduğu adalar grubu. bunlar;
  pyke, great wyk, old wyk, harlaw, saltcliffe, blacktyde and orkmont
  (bkz: game of thrones)
 • içinden düzgün adam çıkmayan adalar.

  tüm adadakilerin hepsi, kadın, çoluk çocuk filan, geberse hiç sesim çıkmaz.

  hepsi cahil, yağmacı, barbar herifler. bu adadaki pezevenkleri yönetenler, yönetilenlerden daha beter zaten, greyjoylar. kafası çalışmayan hain orospu çocukları sıralı tam liste.

  (bkz: theon greyjoy)
  (bkz: balon greyjoy)
  (bkz: euron greyjoy)
  (bkz: yara greyjoy)

  not: diziden bahsediyorum. asoiaf evrenini bilemem.
 • (bkz: salt throne) ile yönetilen westerosun sol ve kuzey kısmına yakın bir lokasyonda bulunan adalar bütünü. (bkz: greyjoy) hanedanlığı tarafından yönetilir. ne asilerle doğru bir ittifak yaparlar ne de krala bağlıdırlar açıkçası tarihte de bir bok olamamışlardır. dizide de euron greyjoy'un başa geçmesiyle iron islands ahlak ve zeka gerilemesine halk olarak troll olma yolunda devam etmiştir...
  (bkz: euron greyjoy) (bkz: villain)
 • demir ve kurşun madenleri dışında hiçbir boku olmayan, çok az tarım arazisine sahip, aşırı rüzgarlı ve yaşanmaz bir takımadada yaşayan, bu yüzden tarih boyu yağmacılığa ve savaşçılığa önem vermiş, boğulmuş tanrı diye bir tanrıya tapan ve tamamen nordik kültür benzeri bir savaşçı kültürüne sahip a song of ice and fire halkı.

  kral kara harren harrenhal'da diri diri yanana kadar özellikle riverlands ve reach krallıklarını kana bulamış ve buralarda çok büyük tehdit unsuru yaratmıştır bu demirdoğanlar.

  lakin aegon targaryen bütün westeros'u tek bir yönetim altında toplayınca, bütün kıtanın kendilerine karşı birlik olması çok kolaylaşmış, zaten hiçbir krallık tarafından sevilmeyen bu yağmacılar bir anda 7 krallığın en önemsizi konumuna gelmişlerdir. çok büyük bir deniz gücüne ve donanmaya sahip olsalar da, balon greyjoy isyanında feci faka basmışlardır.

  pek devlet kültürü, hak hukuktan da anlamadıklarından, sürekli eski berbat günleri yadeder dururlar.
 • greyjoy hanesi tarafından yönetilen yağmayla yaşayan savaşçı denizci halk.çok güçlü donanmaları vardır.deniz savaşlarında güçlüdürler.karada o kadar iyi savaşamazlar.westerosun vikingleri diyebiliriz.