• 2004'de çekilmiş kimi metallica videolarında görülebileceği üzere james hetfield hala bazı konserlerden önce number of the beast'le ısınmaktadır...

siz de birgün steve harris'i master of puppets'la ısınırken görürseniz bana gelin, konuşalım. anca o zaman böyle bir şeyi tartışmanın manası olabilir.
  • bizi en cok, belki de tek ilgilendirmesi gereken konu olan müzikalite gayet sübjektif bir konudur, o yüzden de karsilastirmak abestir. yani kanun kuralmis gibi kimse "master of puppets, number of the beast'ten daha iyidir" ya da tersini diyemez. sana göre biri digerinden iyi olabilir ama bu sayisal bir karsilastirma olamaz.

simdi gelelim diger kriterlere:

üretkenlik: iron maiden'in bariz üstünlügü vardir. 35 senelik müzik kariyerlerinde 15 stüdyo albümü cikarmislardir. oysa metallica 30 senelik kariyerlerinin ilk 10 senesinde 5 albüm cikarip, son 20 senesinde 4 albüm cikarmislartir.(burada bahsedilen kendi bestelerinden olusan stüdyo albümleri).

kisisel yetenek : burada da bire bir baz aldigimizda maiden'in enstrümantal yetenek üstünlügü vardir. her ne kadar bruce dickinson'in konserlerde yüksek notalarda zorlandigi gercegi de olsa.

konser performansi : konser performansi sadece enstrümanina ne kadar hakim oldugun anlamina gelmez. seyirci ile iletisim cok önemlidir. seyirci ile iletisim derken ille solistin devamli muhabbet etmesi degil tabii ki. bu alanda bir grup digerinden daha iyidir demek abes kacabilir. ancak metallica bu konuda, belki de amerikaliligin verdigi bir show zihniyet ile, daha sasirticidir. maiden konserlerinin sablonu world slavery tour konserlerinden beri bellidir. ilk iki sarki, son albümün ilk iki sarkisi. sonra eskilerden bir iki sarki (hep de the trooper olur). sonra yine son albüme aban ve son 30-40 dakika klasikleri cal ve seyriciyi mutlu et. oysa metallica'nin ecstasy of gold introsu haricinde ne yapacagi kestirilemez. tamam yine onlarin da bir iki klasik giris parcasi vardir. ama bir anda kendini yillardir dinlemedigin bir metallica sarkisi ile ziplarken bulabilirsin. tabii bu karsilastirmanin soyle bir yani da var. metallica konserlerde ilk 10 seneki klasiklerinin ekmegini yerken, maiden "ben yeni sarkilarima da güveniyorum" mesaji verir.

davayi satma katsayisi : iste metallica'nin en cok elestirildigi nokta. davayi satip, piyasa grup olmuslardir. peki neden böyle olmustur? lars ulrich'in defalarca beyan ettigi gibi and justice for all turnesinde 7-8 dakikalik progressive sarkilar calmaktan yorulup, daha kolay dinlenebilir* bir müzige yönelmisler ve ünlü the black album ortaya cikmistir. bu albümle grup hic bir metal grubunun erisemedigi satis rakamlarina erismistir (17 milyon kopya). bu albüm metallica'ya milyonlarca yeni hayran kazandirmis ama bazi eski hayranlarin da kaybettirmistir. sonuc, metallica yumusamis ve davayi satmistir. piyasa olmustur. iron maiden'a geliyoruz. onlar da seventh son of a seventh son gibi progressive bir albümden sonra daha basit ve easy listening bir tarza dönmek istemisler ve sonucu no prayer for the dying gibi belki de maiden'in en basarisiz albümü olmustur. (bu durumu steve harris halen bile acik acik ifade eder. yani seventh son sonrasi daha basit seyler yapmak istedigini). ama maiden böyle yaparak davayi satmis olmamistir. cünkü bu albüm beklenenden daha fazla bir ticari basari getirmemis ve maiden yine fanlarina kalmistir. yani metaliica'nin albümü basarili ve cok satti diye piyasa olmustur, maiden'in albümü "abi adamlar degisik birsey denemisler" olmustur. "e, ama metallica'dakiler sacini kesti, load'un kapaginda makyaj yapti" gibi suclamalara da "bruce dickinson da holy smoke'un klibinde sari papatyalarin icinde sarki söylüyordu" derim.

maddiyat: yukaridaki paragrafdaki konunun devami olarak bir de metallica'nin ne kadar ac gözlü ve maddiyatci oldugundan dem vurulur. oysa iron maiden unicef adina calisir.(saka lan saka) evet, metallica'nin maddi basari acisindan dünyanin (bak metalin demiyorum) en büyük gruplarindandir. ama sunu da unutmayalim, iron maiden da metal aleminin en zengin ve paragöz gruplarindandir. her albüm sonrasi konser kaydi, dvd, toplama cikarmalar. devamli re-relase'ler, eski albümlerin remastered halleri, tisortler, sapkalar, bereler, vs. daha metallica elemanlari james'in garajinda yatip kalkarken, iron maiden holdings diye bir firma vardi arkadaslar. neyin piyasasindan bahsediyorsunuz.

isin özeti: bu iki grup da iyi ki var. iyi ki steve harris futbola yönelmemis, iyi ki bruce dickinson'in annesinin kürtaji basarisiz olmus, iyi ki lars ulrich tenisi secmemis, iyi ki birileri zamaninda james hetfiled'a black sabbath albümü vermis. bu gruplar futbol takimi degil ki, neyi neyle karsilastiriyorsunuz. olaya sadece müzikal olarak bakalim, herkes istedigini, begendigini dinlesin. ben ne master of puppets'ten gecerim, ne de powerslave'den.

edit: the black albüm 17 milyon satti demisim. o galiba ilk ciktigi senedeki rakamdi. wikipedia'nin "en cok satan albümler" listesine göre toplamda 28 milyon'a erismis.
  • favorim olan iki grubun karşılaştırması. madem bugun gündeme gelmiş, bir şeyler de ben yazayım.

gitarlarda iron maiden üstündür. dave murray de, adrian smith de kirk hammett'tan çok daha iyi gitaristlerdir, hem stüdyoda, hem de canlı olarak. ancak, sadece teknik olarak karşılaştırmak yanlış olur. kirk, metallica'nın tek lead gitaristidir, gruba katkısı sadece gitar çalmaktan öte, bütün şarkıların soloları kendisine aittir ve birçoğu efsanedir. yalnız yanlış anlaşılmasın, burada iron maiden'ın soloları kötüdür demiyorum, hepsi muhteşemdir ve dave ve adrian'ın birçok solosunu kirk de muhtemelen sadece ağzı açık izliyordur. riff olarak kirk hammett'ın yaratıcılığını daha başarılı buluyorum. ayrıca şarkı yazarlığı konusunda da kirk grubuna daha fazla katkıda bulunmuştur. bu arada, janick gers'i atlarsam ayıp ederim, kendisi de en az kirk kadar iyi bir gitaristtir ve yazarlık konusunda da oldukça başarılıdır. birçok iron maiden fanının aksine ben kendisini de çok severim. kısacası, iron maiden gitaristleri teknik olarak üstündür, ancak kirk daha yaratıcıdır. ayrıca iron maiden sayıca bire karşı üçtür, ohadır. dave mustaine metallica'da kalsaydı o zaman bu karşılaştırma çok farklı olabilirdi, ama o da halamın tşakları olsa muhabbeti zaten, geçiyorum.

basçılara gelelim. jason newsted iyi bir basçı, başarılı bir back vocal ama steve harris ile karşılaştırılması harris'e hakaret olur. robert trujillo teknik olarak müthiş kabiliyetli ve müthiş hızlı/güçlü bir adam, bu konuda steve harris ile karşılaştırılabilir, ancak yaratıcılık, işte bu konuda karşılaştırmak da harris'e hakaret olur. steve harris için ne anlatılabilir ki zaten, iron maiden'ı iron maiden yapan adam. ancak bir de cliff burton gerçeği var. metllica'nın en iyi albümlerinde imzası olan adam, mükemmel bir basçı, mükemmel bir müzisyen, karizmanın vücut bulmuş hali, vefatı kanımca müzik tarihindeki en talihsiz kayıpların başında gelmektedir. steve harris'e çok büyük saygı ve sevgi duysam da, iron maiden'daki patronluk halinden dolayı hafiften antipati duymuyor da değilim. bu konuda karar vermek zor ama cliff=steve>rob>jason diyorum.

davullara geçelim. lars ulrich dünyanın en antıpatik adamlarından biri, davul çalma şekli de bi acayip, kazma gibi. ama hakkını da yemeyelim, o da papa het'le birlikte metallica'yı metallica yapan adam. şarkılarda katkısı çok fazladır. lakin ki teknik olarak nicko mcbrain her türlü eline verir, beline dolar, ezer geçer. ayrıca lars'ın tam tersine, dünyanın en sempatik adamlarından biridir.

vokal kısmı biraz daha karışık. rock tarihinin en iyi frontman'lerinden ikisi, james hetfield ve bruce dickinson. tabi ki bruce dickinson'un sesi çok daha kuvvetlidir, sahneyi de çok iyi kullanır, seyirciyi azdırır. çok yönlü bir müzisyendir. ancak, bruce çalmaz, papa het, hem iyi çalar, hem de iyi söyler. kirli (hatta balgamlı) sesi ve yeah'ları imzasıdır. sahnede bacakları açıp askısı iyice uzatılmış gitarı aşağıdan tutup çalması ve aynı anda söylemesi şahanedir. hetfield'ın en büyük artısı, muhteşem söz yazarlığıdır. sanırım diğer bütün iron maiden ve metallica üyelierini toplasak bu hususta bir james hetfield etmezler. ayrıca, metallica'yı bırakıp 10 sene solo takılmışlığı da yoktur. bruce'a karşı çok büyük bir sevgi beslesem de, james hetfield'ı her zaman, her yerde, her karşılaşmada alır en tepeye koyarım.
    blaze bayley için olumsuz bir şey söylemeyeyim, iron maiden'a katılması çok büyük bir hataydı, kanımca kendisi kötü bir vokal değildi ancak iron maiden'ın tarzına uyum sağlayamazdı, sağlayamadı da. paul di'anno'yu severim ama. bir bruce değil tabi ki ama ilk iki albümdeki tüm şarkıları bruce'tan değil de ondan dinlemeyi tercih ederim.

genel bir kaşılaştırma da yapayım. iron maiden daha üretkendir (bunda daha kalabalık olmalarının ve eleman değişikliklerinin de etkisi var tabi), ancak değişik şeyler denemez, kaliteyi de düşürmez, bu ne amk diyeceğiniz şarkı ya yoktur ya da yok denecek kadar azdır. ha, yeter amk dedirtecek kadar tekrar eden nakaratlı şarkıları da yok değil orası ayrı. iron maiden seviyorsanız tüm albümlerini seve seve dinlersiniz (blaze'in sesine uyuz oluyorsanız onun dönemini istisna sayabilrsiniz bu konuda).

metallica yeniliklere açıktır, st. anger gibi solosuz ucube bir albüm yapmışlıkları vardır, garage inc. gibi cover albüm yapmışlıkları da ve muhteşem bir s & m albümleri de... . nothing else matters gibi şarkıları da vardır. hatta baya bildiğin kötü şarkıları da vardır. ilk albümlere göre yumuşadıkları ve davayı sattıkları için eleştirilseler de ben bunu anlayabiliyorum. adamlar hem yeni şeyler denediler, hem de tanınırlıklarını arttırdılar. bugün metallica dünyadaki en bilinen metal grubuysa ve bu işten tonla para kazandılarsa bunlar sayesinde başardılar. death magnetic'le aslında o kadar da yumuşamadıklarını kanıtladılar.

konser performansı olarak iron maiden çok daha iyidir, o kadar iyidir ki bazı şarkılarını stüdyodan daha başarılı çalıp söyleyebilmektedirler. ayrıca dünyada en çok konser vermiş gruplardan biridir. görsel olarak da, gaza getirme açısından da seyircileri doyurur. maiden konserine giden fan kendini hacı olmuş gibi hisseder. (bkz: scream for me)

sonuç olarak, karşılaştırmadan illa bir galip çıkarmak isterseniz, bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir olaydır. karşılaştırılacak binlerce kriter vardır ve bu kadar üst düzeyde iki grubu karşılaştırırken 'şu daha iyidir' diyebiliyorsanız bu tamamen sizin o grubu daha çok sevmenize bağlıdır.
  • muhteşem gruplar vardır,efsane gruplar vardır.metallica muhteşem,iron maiden efsanedir,tıpkı led zeppelin,deep purple,black sabbath gibi.bir kere karşılaştırmada gruplar arasında seviye farkı vardır.

bir ikincisi ise metallica iyi veya kötü 90 dan sonra çizgisinden oldukça sapmıştır.maiden ise blaze li yıllarda bile çizgisini korumuştur.bu anlamda bakıldığında tarz olarak maiden daha istikarlıdır.iron maiden'ın diğer albümlerine göre 2-3 tane kötü albümü olabilir ama bunlarda müzik olara tatmin edici ve hayran kitlesi tarafından kabul gören albümlerdir ama hiç bir zaman bir st.anger yapmamışlardır.

bir üçüncüsü enstruman çalmadaki üstünlük olarak bakılırsa sanmıyorum ki kimse bir james hetfield bir kirk hammet,bir dave murray,adrian smith yada janick gers'den daha iyidir desin yada cliff burton haricinde herangi bir basscısının steve harris'den daha iyi olduğunu idda etsin.solistlerin sesinin güzelliğine bir şey diyemiyorum ben bruce dickinson'un metallica şarkılarında kesinlikle james hetfield gibi vokal yaabiliceğine inanmıyorum aynısı james içinde geçerli tabi.

yaptıkları müzik her nekadar metal densede aslında birbirlerinden çok farklı müzik yapmaktadırlar * * belki bir metallica ile megadeth i karşılaştırmak olabilir ama bu karşılaştırmayı yapmak ne kadar doğru olur bilmem.

popülerite olarak baktık mı metallica'nın daha popüler olduğu doğrudur ama kanımca bu load ve reload albümlerini yaparak belli bir kitleye hitap etmektan vaz geçip daha genel bir kitleye hitap etmeye başlamalarının sebebidir.ayrıca daha sansasyonel bir grup olduğu kesindir.

not:metallica'nın san diego iron maiden'ın rock in rio konserlerini izledim.bir bruce dickinson'ın seyirciyle olan iletişimini sahnede konser boyunca koşturmasını tırmanmasını atlamasını metallicada görmedim.kimse adamların hepsi enstruman çalıyor demesin bu gün bir adrian smith koşarak solo atabilen bir insandır.gerçi sahneye iki davulla çıkılması ve lars ile james in atışmasınıda göz ardı etmemek gerek.

not2:bu yazılanlar tamamen yazarın kişisel düşünceleridir.
  • "'iron maiden are 10% cooler than every other band!' lars ulrich, metallica."

http://www.metallica.com/…-maiden-tribute-album.asp

edit: vay anasini 6 yil gecmis. link de olmus bu arada, onu duzelttim.
  • son derece komik bir kıyaslamadır.
    iron maiden isminin yanına vs koymak zaten anlamsız bir olaydır. hele ki bu vs 'tan sonra metallica yazıldığını görünce insanın bir tarafıyla gülesi gelmektedir.
  • galibinin muzikseverler olacagi kar$ila$madir. du$unsene iki kar$ilikli sahne var birinde metallica birinde iron maiden, sirayla caliyorlar falan. pipim kalkti resmen.
  • metallicayla aynı anda serdar ortaç dinleyen birini bulmak ne kadar kolaysa maiden için bir o kadar zordur.
  • metal müziğin en popüler grubu metallicadır. ancak hiç metal müzik bilmeyen biri gelip sorsa metal müziğin nasıl bir şey olduğunu, bu kişiye iron maiden dinletip aha böyledir derim.
  • adamların uçağı var ve pilotu da solistleri. yani.
hesabın var mı? giriş yap