şükela:  tümü | bugün
 • iroshizuku japonca anlam olarak belki türkçe'ye "renk damlası" olarak çevrilebilir..
  şöyle ki:

  iro => color => renk
  shizuku => drop => düşme, damla

  japonca sözlük

  bir diğer yönden; pilot kalemlerinin üreticisi olan pilot pen'in bir mürekkep serisidir.. link

  not:ukte..
 • kon-peki isimli mavi rengi çok guzel olan murekkep markası.
 • mürekkep değil bambaşka bir şey.

  bir kere şişesi parfüm şişesinden bozma. kalın cam tabanı, etiketinin basıldığı pütürlü kağıdı, şişesinin boynuna bağladıkları bir parça ip... gerçekten bazen şöyle iki damlasını alıp kulaklarımın arkasına, bileklerime süresim geliyor.

  bir de o renkleri yok mu, delirtir insanı! mesela ina-ho, pirinç başağı diye bir rengi var. ne sarı, ne yeşil, ne kahverengi. tanımlamak bile zorluyor insanı. kullanmanın mutluluğu ise paha biçilemez.
 • rakuten'de 4-5 şişe fiyatına bütün setin alınabileceği mürekkep.
 • kalem markası olan pilot'un dolmakalem ve kaligrafi için ürettiği premium sınıf mürekkebidir.
  ilk olarak 1918 yılında ryosuke namiki tarafından yapılan bu mürekkepler, diğer markalarda pek de bulunmayan, isimlerini japonya'nın doğasını yansıtacak şekilde doğanın güzelliklerinden almaktadır.
  iroshizuku kelimesi boya/boyama manasına gelen "iro" ve damlacık manasına gelen "shizuku" kelimelerinin birleşiminden almış.
  şişelerinin, el yapımı ve çok zarif olmasının dışında, dibinde bulunan ters konik şekil sayesinde mürekkebi son damlasına kadar kullanabilme gibi fonksiyonel özelliği de bulunuyor. ülkemizde çok yaygın olarak bulunamasa da, bu alanla meşgul olan bazı internet sitelerinden satın alınabiliyor. tabii ki yurtdışı fiyatının neredeyse 2 katı fiyatına.
 • roma'da 15 ml'lik şişelerinden buldum; şişeler şekil itibariyle ojeyi anımsatsa da, fiyat/performans ve kullanışlılık açısından mükemmel. mürekkebin kendisi zaten çok güzel, özellikle yeni edindiklerimden yama-guri'yi kahverengi mürekkep arayanlara tavsiye edebilirim.

  bir de türkiye'de çok pahalılar, n11'de fiyatları 300 tl civarında gezerken büyük şişelerini yurtdışında 36 euro'ya buldum, daha ucuza da bulunabilir.
 • pilot tarafından üretilen mürekkeplerin şampiyonu. bana göre şişesinin tasarımı, kutusu, minik gri fiyongu ve en önemlisi kağıtta bıraktığı izle muadili olanpelikanedelstein, caran d'ache veya montblanc mürekkeplerden bir seviye daha üstün. özellikle asa-gao, şimdiye kadar kullandığım en güzel mavi.

  buna mukabil özellikle türkiye' de ki fahiş satış fiyatları nedeniyle dolmakalem tutkunları için ulaşılması giderek zorlaşıyor.