• "irtica, bir ülkenin eğitimini ele geçirerek kurar saltanatını ve yerleşir. okullarda beyinleri yıkanan gençler, ülke yönetiminde görev almaya başladıklarında, ülkelerinin çıkarlarını değil, kendilerini eğitenlerin çıkarlarını gözetirler."

(bkz: emile zola)
  • "eğer onlara (irticacilara) karşı benim şahsımdan bir şeyler anlamak isterseniz derim ki ben, şahsen, onların düşmanıyım. onların menfi istikamette atacakları bir hatfe (adim), yalnız benim şahsı inancıma değil, yalnız benim gayeme değil, o adım, benim milletimin kalbine havale edilmiş zehirli bir hançerdir . benim ve benimle hemfikir arkadaşlarımın yapacağı şey, mutlaka o adımı atanı tepelemektir . sizlere bunun da fevkinde bir söz söyleyeyim; farz-ı mahal bunu temin edecek kanunlar olmasa, bunu temin edecek meclis olmasa, öyle menfi adımlar atanlar karşısında herkes çekilse ve kendi başıma yalnız kalsam; yine tepelerim!"

subat 1923
    mustafa kemal atatürk
  • türkiye'nin, yaşadığı en büyük sorun. terörden bile büyük tehlike.
  • "hayat felsefesinin garip bir tecellisidir ki, her faydalı ve her yeni şeye karşı mutlaka bir kuvvet çıkar. buna bizim dilimizde gericilik (irtica) derler. işte bu gericiliğin yok edilmesi için gerekli önlemleri önceden almış olmak gerekir." (18.01.1923, izmit)

mustafa kemal atatürk
  • bir zamanlar türk ordusunun neden bu kadar bu kavramın üstüne gitmeye çalıştığı, temsilcilerini niye bu kadar etkisiz hale getirmeye çabaladığı günümüzde çok daha anlamlı gelen, türk milletini geriye götürmüş habis.
  • çok değil on beş yıl içinde irtica paranoyasına kapılmışsınız, irtica tehdidi yok, kenan evren sonunda yargılanacak, yetmez ama evet gibi sloganlarla getirildiğimiz şu günde ülke olarak kanlı canlı irtica ile göz gözeyiz.
  • 1970'lerde %6-8 oranında iken 1980'den sonra bizzat tsk tarafından "bunlar dininde imanında adamlar" denilerek desteklenmiş 1990'larda %15-20'lere kadar genişlemiş olandır.

asken 1997'de elini eteğini çekmiş ama üzüm sarmaşığı büyümeye devam etmiştir.

(bkz: hilmi özkök)
    (bkz: kenan evren)
  • ilk anlami "geri dönmek", "geriye dönü$"tür. ittihatcilarin (bkz: ittihat ve terakki) selanik'ten getirip ta$ki$la'ya yerle$tirdikleri askerlerin ayaklanip istanbul sokaklarinda "irtica isteriz, $eriat isteriz!" $eklindeki haykiri$larina konu olmu$tur -ki istedikleri dine dayali bi yönetimin degil eski yönetimin geri gelmesidir-, akabinde me$hur hareket ordusu harekete gecmi$tir. bu olaydan sonra zaman icinde günümüzdeki özel anlamini (bkz: irtica/1) kazanmi$tir. rücu etmekten gelir.
  • "unutmamalıdır ki, ulusun egemenliği bir şahısta yahut belirli şahısların elinde bulundurmakta çıkar bekleyen cahil ve gafil insanlar vardır. hükümdarlar, kendilerini aslı olmayan bir kuvvetin temsilcisi tanırlar ve bundan zevk alırlar. fakat onların etrafındaki çıkarcılar, bunu din kisvesine büründürerek ulusu kandırmaya, küçük görmeye çalışırlar. nitekim şimdiye kadar çalışmışlardır. nihayet ulusun kulağı bu söylentilerle dolar ve o telkinleri dinin gereği ve gerçeklerin anlatımı olarak kabul ederler. bu gibilere gerici ve hareketlerine gericilik (irtica) derler. "(31.01.1923, izmir.) mustafa kemal atatürk
hesabın var mı? giriş yap