şükela:  tümü | bugün
 • islamda dinden çıkma. evliliğin sona erme nedenidir ama zaten bunun cezası ölüm olduğundan, otomatikman gerçekleşir bu sonuç
 • din değiştirme, dinden çıkma, dinden dönme anlamlarına gelen sözcük.
  irtidad eden için: (bkz: mürted)
 • (bkz: mürted)
  (bkz: dış hatlar)
 • (bkz: apostasy)
 • "biz biliyor muyuz da inanıyoruz" diyen ılımlı müslümanlar tarafından cezasının ölüm olduğu kabul edilmeyen, cezası ölüm olan ve halen uygulanan aktivitedir..

  "dinini değiştireni öldürün."
  kaynak/râvi: buhârî, cihâd, 149

  ha bunu uygulayan bir müslümana müslümanlık yaptığı için kızmak tabi ki saçmadır.. ama dinini bilmeden, dininde böyle bir şey olduğunu duyar duymaz reddedip allahı savunmaya çalışan kişilere cahilliklerinden ötürü kızabilirsiniz.. zira boş yere zamanınızı çalmaktadırlar..

  --- spoiler ---
  dileyenler bizzat alparslan kuytul'dan dinleyebilir;
  http://www.facebook.com/…872492275&oid=109739123217

  dileyenler ise bir arabın anlattığı fıkradan ibret alabilir ;
  http://www.youtube.com/watch?v=wjhqnxowgcq

  yok onu da istemezseniz şüpheci melek'in blogu ve garajımdaki ejder'in bulup çevirdiği videoya da linkten ulaşabilirsiniz
  http://suphecimelek.wordpress.com/…in-cezasi-nedir/
  --- spoiler ---

  ~
  eğer mesaj atmayı planlıyorsanız, lütfen tüm linkleri inceleyip, üstüne biraz da araştırma yapıp öyle geliniz..
  internette bulduğu ilk islami yorumu copy-paste ile gönderip karşınızdaki kişiyi cahil sanan cahiller için zaman harcayacak kadar zamanım yok..
 • bir ateist olarak içinde bulunduğum durum.

  müslüman bir anne ve babanın çocuğuyum, yaptığım okuma ve araştırmalar sonucu kendimden başka hiçkimseyi ilgilendirmeyen bir konuda faklı bir tercihte bulundum. yıllar boyunca dinde zorlama yoktur diye öğrendik, dolayısıyla bu konuda bir mahsur olmasa gerek. sanıyorum ancak yanılıyorum, evet kimilerine göre büyük bir mahsur var.

  islam dini hoşgörü dinidir diyen canım kardeşim sözüm sana, kuran ayetlerin indiriliş tarihine göre öncesi ve sonrasıyla ikiye ayrılır. mekke'de çok şeker ve cicidir, hicretin ardından medine'de bu durum bir müddet sürer. ne zaman ki büyük savaşlar başlar, gücün yönü değişir o zaman hakikat giriftleşir. fakirlere yardım et diyen kuran, yardımlaşmayı, işbirliğini, ahlakı destekleyen islam gün gelir "dinden çıkanı öldürün" der.

  senin inancında benim öldürülmem emredilirken, ikimizin birden yaşamaya çalıştığı bu ülkede özgür düşünce ve yaşama hakkına saygı var mıdır? sivas, maraş ve çorum olayları temeli 1500 sene öncesine dayanan bir inanışın sonucu değil de masum birer tesadüf müdür?

  http://www.enfal.de/fikhi/m/m2/murtedin_cezasi.htm
  http://www.islamhukukusayfasi.com/?page_id=401
 • bir dine geri dönmek anlamında.
  (bkz: mürtedi)
 • kuran’a göre dinini değiştirenin öldürülmesi diye bir şey söz konusu değildir. kuran’ın dininde zorlama yoktur ki, dininden dönen öldürülebilsin. eğer böyle olursa kuran çelişki dolu bir kitaba dönüşür. oysa kuran’da çelişki yoktur:

  kur'an'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı? eğer o, allah'tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok çelişki bulacaklardı. (nisa 82)

  ey inananlar! içinizden kim dininden dönerse şunu bilsin: allah, yakında, kendilerini sevdiği ve kendisini seven, müminlere karşı boynu bükük, kâfirlere karşı başı dik bir topluluk getirecektir. bunlar allah yolunda savaşırlar, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. bu, allah'ın, dilediğine yönelttiği bir lütuftur. allah, yaratılışı ve yarattıklarını genişletir, her şeyi bilir. (maide 54)

  kuran, dininden dönenlerin ve kafir olarak ölüp gidenlerin yaptıklarının boşa gideceğini haber verir:

  sana haram ayı, onda savaşmayı soruyorlar. de ki: "o ayda savaş büyük bir günahtır. ama allah yolundan alıkoymak, o'na ve mescid-i haram'a nankörlük etmek, ora halkını oradan sürüp çıkarmak, allah katında daha büyük bir günahtır." çünkü baskı ve zulüm, cana kıymaktan daha büyük bir kötülüktür. eğer güçleri yetse sizi dininizden çevirinceye kadar sizinle savaşmayı sürdürürler. içinizden kim dininden döner de inkarcı olarak ölürse böylelerinin amelleri dünyada da ahirette de boşa gitmiştir. ateş ehlidir onlar. sürekli kalacaklardır orada. (bakara 217)

  görüldüğü gibi dininden dönenlerin cezasını vermek bize değil allah’a düşmektedir. zaten müslüman olmak istemeyen birini zorla müslüman kalmasını sağlamak dinin mantığına da aykırıdır. hoşlarına giden ayetleri arapçasından türkçesine kadar ezberden okuyabilen sahtekar din alimlerimiz, sahiplendikleri hadislere ters düşen ayetleri korkusuzca görmezden gelebilmektedir. hadisçi zihniyet, hem geçmiş uydurmalara sahip çıkar, hem yeni şeyler uydurur, hem de peşinden gittiği uydurmaların pek çoğunu uygulamaz. bahsettiğim konuyla alakalı biraz üzerilerine gidilse, ‘bunu bizler yapacak değiliz, devletin yapması lazım. o halde devletin islam devletine dönüşmesi için uğraş vermeliyiz.’ benzeri cümlelerle kıvırmaya başlarlar.

  şu yazıdan alıntı