şükela:  tümü | bugün
  • harvard üniversitesi tıp fakültesi plasebo çalışmaları ve terapötik karşılaşım programı müdür yardımcısıdır. prof. dr. irving kirsch "günümüzde depresyon görülme sıklığının en temel sebebinin antidepresan kullanımı olduğunu ileri süren kişidir. ayrıca antidepresan efsanesinin sonu kitabının yazarıdır. kitabının önsözünden ;

" bu kitapta yazılanların büyük kısmı tartışmalı görünebilir; ancak tamamı en ince ayrıntısına kadar bilimsel kanıtlara dayanmaktadır ki bu kanıtları da kitabın içinde detaylı olarak tanımlıyorum.

ayrıca, çıkarımlarım her ne kadar tartışmalı görünse de, giderek
    artan oranda kabul görmektedir. nıce (ingiliz ulusal klinik mükemmeliyet enstitüsü) antidepresan tedavilerinin depresyon hastalarının çoğunda klinik olarak anlamlı bir fayda sağlayamadığını kabul etmiştir; birleşik krallık hükümeti alternatif tedavi yöntemlerini geliştirme planlarını kurumsallaştırmış ve sinirbilimciler kimyasal dengesizlik teorisinin depresyonu açıklayamadığını belirtmişlerdir. depresyonu anlama ve tedavi etme şeklimizde bir devrimin eşiğinde olduğumuz görülmektedir.

antidepresanlarla ilgili efsanelerin ardındaki gerçekleri öğ-renmek, benim için bir keşif yolculuğu oldu. bu yolculuk şok ve sürprizlerle doluydu: ilaçların nasıl test edilip onaylandığına; doktorlara nelerin söylenip nelerin söylenmediğine; düzenleyici kurumların neyi bilip sizlerden neleri sakladıklarına ve depresyonun bir beyin hastalığı olduğu efsanesine dair sürprizlerle dolu.
    bu yolculuğu, sizlerin de benim gibi şaşırtıcı bulabileceğiniz düşüncesiyle paylaşmak istiyorum. umuyorum ki, bu bilgilerin gün ışığına çıkması, yeni ilaçların test ve onaylanma süreçlerinin değişmesine, verilerin halka açılmasına ve depresyonun tedavi yöntemlerinin gelişmesine vesile olacaktır"