şükela:  tümü | bugün
  • bir gün önce şen kahkahalarını 100 metre mesafeden duyduğun adamın, adam gibi adamın, ertesi gün "... abiyi kaybettik başımız sağolsun" haberini almaktır. elin ayağın bi anda boşalmasıdır. ne diyeceğini bilememektir. diye diye sadece "yapma yaa" "ne diyosun??" diyebilmektir.
    "ama" dersin,
    "daha dün" dersin,
    "aha na şurda" dersin,
    "servise biniyoduk" dersin,
    "şakalaşıyoduk" dersin.
    "bişeyi yoktu" dersin.
    dersin de dersin ama hepsi boş hepsi refleks. farkedersin. "başımız sağolsun" dersin noktalarsın.
    "öyle oldu böyle oldu." "şurdaymış buraya gitmiş." "müdahale etmişler kurtaramamışlar. " duyarsın. dinlersin... susarsın.
    "ama"
    "daha dün "
    "hani naha şurda yaa"....

iş yerindesindir üzüntü için bile çok vakit ayıramazsın. çarklar dönmek zorunda. dişliler seni beklemez.
    "kuday beylerin teklifi yetişicekti onu bi hazırlayıver"
    "bilmemkinin çizimlerini yolladık mı?"
    son görev derler ya hani. ona gideyim, ama çarklar son görev dinlemez. sen gidersin başkası kalır; başkası gider, sen kalırsın dişlilerin başında. dişlilerin başında muhakkak birilerinin bulunması lazımdır. bir kaç saat geçer dişliler seni öyle bi sarıp sarmalar ne aklında dün kalır ne "ama daha dün naha şurda..."
    ulan!! dersin yarın öbür gün benim başıma bişey gelse işte olacak olan. ilk bi şok olur insanlar ama çarklar dönüyor. işin başına dağılınır. son göreve bi temsilci heyeti gelir yakın arkadaşlardan. onlar da sonra dönüp çarkların başına mesai bitimine kadar işlerine devam eder. bu mudur? budur. evet doğru diyorlar : panik yok işler yetişir.

evet "naha şurda yaa". evet "hani şakalaştıydık servise binerken"

ama o dündü...
  • insanın içini acıtır. duyduğunda yutkunur kalırsın öylece.

şirkette özürlü kontenjanında çalışmaktaydı, dilsizdi. hayatta en çok istediği şey emekli olmaktı. çok uğraştı malulen emekli olabilmek için. başvurmadık kurum bırakmadı. hepsinden olumsuz sonuç aldı.
    1,5 yılı kalmıştı, gücü yetmedi. şimdi geride biri işsiz diğeri öğrenci iki evlat ve bir eş bıraktı savunmasız.
    toprağın bol olsun...
  • şahsım adına yılda mutlaka 8 - 10 defa olan olay. biraz büyük bir firmada çalışıyorum, arada bir birileri ölüyor olaya bak. daha hafta başında biri öldü, bugün biri daha ölmüş.

böyle bir başlık varken başka başlık açmaya gerek duymadım. teorik olarak iş arkadaşlarım ama şahsen tanımıyorum - neyse ki -